Będzie nowa lista brakujących leków. "Wtedy się okaże, czy deklaracje urzędników znajdą pokrycie w faktach"

Naczelna Izba Aptekarska opublikuje w najbliższy poniedziałek zaktualizowaną listę leków, których brakuje w polskich aptekach. Informację o tym przekazał wiceprezes instytucji, Michał Byliniak.
Zobacz wideo

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, poinformował za pośrednictwem Twittera o tym, że w najbliższy poniedziałek opublikowana zostanie nowa lista brakujących leków.

W poniedziałek przesyłamy MZ i publikujemy nową listę braków. Mamy nadzieję, że krótszą niż ta ostatnia

- poinformował wiceprezes naczelnej izby aptekarskiej.

Wtedy się okaże, czy deklaracje urzędników znajdą pokrycie w faktach, czy potrzebne będą kolejne konferencje. Być może warto zaprosić ambasadorów Chin i Indii

- dodał na koniec.

Jednym z głównych powodów "kryzysu lekowego" w Polsce jest zamknięcie w Chinach oraz Indiach kilkunastu fabryk, w których produkowane były substancje czynne na potrzeby europejskich firm farmaceutycznych. Ponad połowa aktywnych składników leków, które trafiają do Europy, produkowanych jest poza jej granicami. Substancje czynne sprowadzane głównie z Chin oraz Indii są bowiem dużo tańsze.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, uczestniczyła w środę w spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa zdrowia. Przekazała im rzeczywistą listę leków brakujących w aptekach. Jak mówiła, resort zobowiązał się do tego, aby w najbliższym czasie przeanalizować dostawę leków na rynek polski i sprawdzić ich stany magazynowe w hurtowniach. Ministerstwo miało również zadeklarować, że postara się, aby w najbliższym czasie zminimalizować listę braków leków.

Więcej o: