Przywodziciele - gdzie się znajdują, jakie pełnią funkcje, co może oznaczać ich ból?

Przywodziciele to grupa, do której należy pięć mięśni, znajdująca się w obszarze uda. Mięśnie te łatwo ulegają przeciążeniom oraz urazom podczas różnych form aktywności fizycznej. Jakie mięśnie zalicza się do grupy przywodzicieli? Gdzie dokładnie są one położone i jaką funkcję pełnią poszczególne mięśnie? Co może oznaczać ból w okolicy mięśni ud?

Przywodziciele i odwodziciele - anatomia

Przywodziciele to mięśnie, które znajdują się w środkowej części uda. Biegną one od kości udowej do miednicy. W tej grupie rozróżnia się pięć mięśni, które podzielone są na trzy warstwy. W przedniej warstwie znajdują się trzy mięśnie:

  • mięsień grzebieniowy,
  • mięsień przywodziciel długi,
  • mięsień smukły.

W środkowej warstwie znajduje się mięsień przywodziciel krótki, a tylną warstwę stanowi mięsień przywodziciel wielki, który jest najsilniejszym mięśniem z tej grupy.

Mięśnie te mają niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu układu ruchu. Zapewniają one utrzymanie równowagi ciała, stabilizują miednicę, a także biorą udział w poruszaniu kończynami dolnymi. Dodatkowo, mięsień grzebieniowy wraz z przywodzicielem długim dają możliwość rotacji oraz zginania stawu biodrowego. Z kolei mięsień smukły odpowiada za zginanie kolana oraz prostowanie biodra. Mięsień przywodziciel wielki zapewnia obustronną rotację biodra.

Mięsień przywodziciel długi - ból

Ból mięśni z grupy przywodzicieli może mieć różną przyczynę. Najczęstszym powodem dolegliwości bólowych jest przeciążenie mięśni wynikające na przykład z nadmiernej aktywności fizycznej. Przeciążenia często są skutkiem utrwalonych nieprawidłowych wzorców ruchowych. Ból tej grupy mięśni może być spowodowany także urazem sportowym. Na urazy tego typu najbardziej narażone są osoby uprawiające sporty dynamiczne, takie jak piłka nożna czy tenis. Ryzyko wystąpienia urazu zwiększają sytuacje, w których następują gwałtowne zmiany kierunku biegu czy prędkości - podczas takich nagłych zmian może dojść do uszkodzenia mięśni ud. Z kolei na nadwyrężenie przywodzicieli narażeni są najbardziej biegacze oraz kolarze.

Zobacz wideo

Najczęstszym urazem, który występuje u osób aktywnych fizycznie jest naciągnięcie przywodziciela, które powoduje powstanie stanu zapalnego. Objawami takiego stanu są:

  • obrzęk,
  • krwiak,
  • nadmierna wrażliwość na dotyk.

Poza tym, pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, które dotyczą zarówno uda, jak i obszaru pachwin. Ból nasila się przy stąpaniu na nogę, w której wystąpił uraz. Jeżeli doszło do uszkodzenia większej ilości włókien mięśniowych, w miejscu urazu podczas badania palpacyjnego możliwe jest wyczucie zwężenia w ciągu tkanek miękkich.

Poważniejszym stanem od naciągnięcia mięśnia jest jego naderwanie. Wówczas ból jest znacznie silniejszy (może promieniować nawet w kierunku kolana lub krocza), a stawanie na uszkodzonej nodze oraz chodzenie jest znacznie utrudnione ze względu na ból.

Ból przywodzicieli może pojawiać się także u osób, które nie rozgrzewają się przed rozpoczęciem intensywnej aktywności fizycznej, ćwiczą zbyt intensywnie i nie dają organizmowi odpowiednio długiego czasu na regenerację. Do przeciążenia oraz urazów często dochodzi na skutek nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Ból przywodzicieli - leczenie

W przypadku umiarkowanego bólu wywołanego lekkim przeciążeniem warto na jakiś czas zrezygnować z intensywnej aktywności i nie nadwyrężać chorej kończyny. Zaleca się także stosowanie chłodnych okładów i unoszenie nogi ku górze. Można spróbować również stosować żele lub maści o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Jeżeli ból przywodzicieli nie ustępuje przez dłuższy czas, narasta albo bólowi towarzyszą inne niepokojące dolegliwości, nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty. Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej, aby nie doprowadzić do dalszych komplikacji. Długotrwały ból może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania jednej z kończyn, co w efekcie skutkuje osłabieniem i przykurczem mięśni.

Na wizycie u specjalisty na początku lekarz przeprowadzi wywiad, w którym określi dolegliwości związane z urazem. Może również zapytać o to, kiedy doszło do urazu, kiedy pojawiły się dolegliwości i czy utrzymują się na stałym poziomie czy narastają. Lekarz sprawdzi w jaki sposób funkcjonuje uszkodzony mięsień. Może też zlecić przeprowadzenie badania USG albo rezonansu magnetycznego. Badania te pozwalają na dokładne określenie miejsca oraz rozległości uszkodzenia. Po przeprowadzeniu badań specjalista zaleci odpowiednią terapię, na którą najczęściej składa się rehabilitacja oraz stosowanie leków przeciwzapalnych.

Więcej o: