Cholesterol dzieli się na ten "dobry", czyli HDL, oraz "zły", określany skrótem LDL. Za tymi nazwami kryją się cząsteczki składające się z białek o nazwie lipoproteiny oraz z tłuszczu, czyli właśnie cholesterolu. Jeżeli w takiej cząsteczce przeważa tłuszcz, mamy do czynienia z cholesterolem LDL. Takie naładowane tłuszczem cząsteczki LDL łatwo osiadają w naczyniach krwionośnych, budując tam blaszkę miażdżycową. A stąd już krok do chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego też walka ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi jest kluczowa w zapobieganiu miażdżycy, chorobom serca i udarom mózgu. I tak wyglądają zazwyczaj zalecenia lekarzy.
Obniżanie poziomu LDL w organizmie jest jednak korzystne tylko do pewnego momentu. Okazuje się bowiem, że skrajnie niskie stężenie LDL we krwi także nie jest dobre dla zdrowia. Niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego. Do takich wniosków doszli naukowcy z Pennsylvania State University, a podsumowanie swoich badań opublikowali ostatnio na łamach "Neurology".
Do badań wybrano ponad 96 tysięcy ludzi w wieku około 51 lat w dobrym stanie zdrowia, którzy nigdy nie chorowali na zawał mięśnia sercowego, raka i nie doświadczyli udaru. Obserwacje trwały dziesięć lat. Co dwa lata odnotowywano poziom cholesterolu LDL we krwi oraz przypadki udarów krwotocznych i innych schorzeń w badanej grupie.
Po podsumowaniu wyników badań okazało się, że u osób, które miały niski poziom cholesterolu LDL we krwi, wynoszący od 50 do 69 mg/dL, aż o 65 procent wzrosło ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego. Krytyczny okazał się pozom wynoszący mniej niż 50 mg/dL - u tych osób ryzyko wystąpienia choroby potroiło się. Innymi słowy, im niższe było stężenie cholesterolu LDL we krwi, tym większe ryzyko udaru krwotocznego. Okazało się także, że wyższe stężenia LDL, powyżej 100 mg/dL, nie mają wpływu na ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego, nawet jeśli wynoszą więcej niż 160 mg/dL.
Badacze podkreślają, że zbyt wysoki poziom LDL jest niebezpieczny dla zdrowia i należy z nim walczyć. Stężenie powyżej 100 mg/dL jest poważnym zagrożeniem. Jednocześnie jednak zbyt niski LDL także staje się czynnikiem ryzyka.
Udary krwotoczne zdarzają się kilka razy rzadziej niż udary niedokrwienne. Są jednak groźniejsze i częściej kończą się śmiercią lub trwałym uszkodzeniem mózgu. Do udarów krwotocznych dochodzi w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego, często na skutek nadciśnienia tętniczego lub w wyniku wrodzonej wady w budowie naczyń.
Źródło: Neurology, The New York Times