Otyłość powoduje więcej przypadków raka jelit, nerek, jajników i wątroby niż palenie papierosów

Palenie papierosów oraz otyłość to główne przyczyny rozwoju chorób nowotworowych, które co roku zabijają setki tysięcy osób. Za większość zachorowań odpowiada nikotyna, ale w kilku przypadkach to nadwaga i otyłość wysuwają się do przodu. O ile palaczy papierosów stale ubywa, o tyle osób z nadwagą z roku na rok jest coraz więcej.
Zobacz wideo

Otyłość powoduje więcej zachorowań na niektóre rodzaje raka niż palenie papierosów - twierdzi Cancer Research UK. Statystyki pokazują, że ryzyko rozwoju nowotworów jelit, nerek, jajników i wątroby w przypadku osób otyłych jest większe niż u palaczy. Problem dotyczy milionów ludzi. Wielka Brytania boryka się, tak jak większość wysoko rozwiniętych krajów, z rosnącą liczbą osób z nadwagą i otyłością. Na Wyspach osób cierpiących na otyłość jest już dwa razy więcej niż palaczy papierosów. Autorzy raportu zastrzegają, że nie chodzi tutaj o porównywanie, co jest bardziej lub mniej szkodliwe, bo zarówno palenie tytoniu jak i nadwaga są groźne dla zdrowia, ale o to, że skala zjawiska jest już olbrzymia.

Nadwaga i otyłość to druga w kolejności przyczyna zachorowań na nowotwory. Wyjątkami są rak jelita, nerek, jajnika i wątroby - tu otyłość jest głównym winowajcą.

Stale przybywa otyłych osób

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii nadwaga lub otyłość jest powodem 22 800 zachorowań rocznie na nowotwory, natomiast palenie papierosów odpowiada za 54 300 przypadków. Mimo że palenie nadal pozostaje najczęstszą przyczyną zachorowania na raka, a otyłość zajmuje tutaj drugie miejsce, to jeśli chodzi o kierunek zmian, palaczy ubywa z roku na rok, natomiast osób otyłych jest coraz więcej. Ale gdy weźmie się pod uwagę cztery rodzaje nowotworów; jelita, nerek, jajników oraz wątroby, okazuje się, że to otyłość jest głównym czynnikiem sprawczym.

W Wielkiej Brytanii już co czwarta dorosła osoba jest otyła. Zdaniem Cancer Research UK, z powodu otyłości odnotowano o 1900 przypadków raka jelita więcej niż z powodu palenia papierosów, a także o 1400 przypadków raka nerki, 460 przypadków raka jajnika i 180 zachorowań na raka wątroby więcej niż z powodu nikotyny.

Co medycyna już wie o związku otyłości z zachorowaniem na raka? Mechanizm nie jest do końca rozpoznany, ale wiadomo, że komórki tłuszczowe wytwarzają dodatkowe hormony i czynniki wzrostu, które pobudzają komórki nowotworowe. Brak aktywności fizycznej dodatkowo pogarsza sprawę. Ryzyko zachorowania na raka jest tym większe, im większa jest nadwaga. Zdaniem ekspertów Cancer Research UK, otyłość jest związana z zachorowaniami na trzynaście różnych nowotworów. Są to: rak piersi, rak jelita, rak trzustki, rak przełyku, rak wątroby i żołądka oraz pęcherzyka żółciowego, rak nerek, rak macicy i jajnika, nowotwór tarczycy, szpiczak mnogi oraz rak mózgu.

Czy w Polsce otyłość jest zagrożeniem dla zdrowia?

Także w Polsce jednym z największych zagrożeń dla zdrowia jest otyłość. Jak szacuje NFZ, już trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Dzieje się tak głównie z powodu błędów dietetycznych oraz braku aktywności fizycznej dorosłych osób. Jak pokazują statystyki, rocznie zjadamy średnio o 11,8 kg przetworzonego cukru więcej niż dziesięć lat temu. W 2017 roku przeciętny Polak spożył aż 44,5 kg cukru w różnej postaci. Te alarmujące dane pochodzą z raportu Narodowego Fundusz Zdrowia, ogłoszonego 21 lutego br. W Unii Europejskiej otyłość powoduje co roku o 100 tysięcy więcej zachorowań na nowotwory. 

Źródło: BBC News, NFZ

Więcej o: