Korzystając z danych OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) i Eurostat z 2016 roku, UNICEF przygotował raport na temat polityki prorodzinnej prowadzonej przez rządy 41 zamożnych państw świata, zrzeszonych w OECD oraz w Unii Europejskiej. Ze względu na niejednorodne dane w rankingu ujęto 31 państw. Najbardziej przyjazne rodzinie kraje to Szwecja, Norwegia, Islandia, Estonia i Portugalia. Natomiast na końcu rankingu znalazły się Szwajcaria, Grecja, Cypr, Wielka Brytania oraz Irlandia. Polska nie znalazła się nawet w pierwszej dwudziestce. Zajęliśmy 23. pozycję, za Bułgarią, Rumunią i Chorwacją. A za nami uplasowały się Czechy, Malta i Słowacja.
Jakie kryteria wzięto pod uwagę? Porównano długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego, urlopy ojcowskie, powszechność dostępu do dobrej jakości usług oferujących opiekę nad dzieckiem do 6. roku życia oraz przystępność cenową żłobków i przedszkoli.
Raport pokazuje, że tylko połowa badanych krajów oferuje sześciomiesięczny pełnopłatny urlop macierzyński. Najdłuższy urlop mają młode matki w Estonii, które mogą skorzystać z 85 tygodni, potem są Węgry, gdzie możliwy jest 72-tygodniowy urlop, a następnie Bułgaria z 61-tygodniowym urlopem macierzyńskim. Natomiast Stany Zjednoczone w ogóle nie mają tego typu unormowań na szczeblu krajowym. Polska znajduje się tutaj na 13. miejscu (42 tygodnie).
Analizowano także możliwości skorzystania z pełnopłatnego urlopu przez ojców. Okazało się, że z urlopu tacierzyńskiego korzysta się niechętnie. Dla przykładu w Japonii, gdzie młody ojciec może pójść na sześciomiesięczny pełnopłatny urlop, decyduje się na to tylko jeden na dwudziestu, a w Republice Korei na sześciu rodziców na urlopie tylko jeden to ojciec dziecka. A te dwa kraje przodują, jeśli chodzi o długość pełnopłatnego ojcowskiego urlopu.
UNICEF ocenił także dostęp do dobrej jakości i przystępnych cenowo usług, które są związane z opieką nad małym dzieckiem poniżej 3. roku życia oraz między 3. rokiem a wiekiem szkolnym. Jako największą przeszkodę w korzystaniu ze żłobków i przedszkoli wymieniano ich wysoki koszt. Najlepiej pod tym względem sytuację oceniali rodzice w Czechach, Danii i w Szwecji, a najdroższa okazała się Wielka Brytania.
Raport pt."Czy najbogatsze kraje świata są przyjazne rodzinie - polityka w krajach OECD i UE" powstał w ramach kampanii mającej zwrócić uwagę na znaczenie, jakie dla harmonijnego rozwoju dziecka mają jego pierwsze lata życia. To wtedy buduje się więź między dziećmi a rodzicami, która stanowi fundament trwałości rodziny i stabilności społeczeństw. Pierwsze 1000 dni życia dziecka jest kluczowe dla rozwoju zdolności poznawczych, a więc dla jego przyszłości, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu środowiska, w którym mogłoby prawidłowo się rozwijać. Politykę wspierania rodziny w tym względzie powinny prowadzić rządy przy wsparciu sektora prywatnego - uważają działacze UNICEF-u.