Każdy z nas inaczej reaguje na te same leki. Naukowcy odkryli dlaczego tak się dzieje

Bakterie jelitowe wchodzą w interakcję z lekami, zmieniając ich strukturę chemiczną - piszą naukowcy na łamach Nature. Badacze zidentyfikowali niektóre geny bakterii zamieszkujących jelita, które są odpowiedzialne za ten proces. Może to oznaczać, że poznanie genetycznego profilu bakterii jelitowych chorego, pomoże w dobraniu skutecznego dla niego leku. W tym celu trzeba dostosować lekarstwo do charakteru mikroflory jelitowej.

Lekarze przepisują nam setki leków, których działanie na organizm powinno być, dzięki wieloletnim badaniom, znane i przewidywalne. Jednak indywidualna odpowiedź organizmu pacjenta na sprawdzone  leki, często zaskakuje lekarzy. Pojawiają się działania niepożądane lub lek okazuje się nieskuteczny. Naukowców ciekawiło, co powoduje, że każdy z nas nieco inaczej reaguje na ordynowane leki.

Za metabolizowanie substancji leczniczych odpowiada głównie wątroba i to od jej pracy zależy czas działania leku, a więc okres, w którym substancja jest obecna w organizmie w największym stężeniu. Metabolizowanie leku zapobiega także jego gromadzeniu się w nadmiernych ilościach, w których byłby już toksyczny. Wydaje się, że ten proces jest już dobrze poznany. Nadal jednak indywidualna odpowiedź organizmu na lek zaskakuje. Naukowcy zaczęli domyślać się, że mogą za tym stać także inne procesy biochemiczne. 

Zobacz wideo

Od jakiegoś czasu podejrzewano, że odpowiedzialny za indywidualną reakcję organizmu na leki może być mikrobiom jelitowy. Nie znano jednak mechanizmu działania i brak było przekonujących dowodów. Badacze z Uniwersytu w Yale podjęli się zadania rozszyfrowania, które z bakterii jelitowych i w jaki sposób wpływają na metabolizm substancji czynnych znajdujących się w lekach. Wyniki ich pracy publikuje czasopismo Nature.

Naukowcy sprawdzali, jak 76 różnych szczepów bakterii jelitowych, najczęściej bytujących w jelitach, działa na strukturę molekularną 271 doustnych leków. Były to m.in. leki przeciwwirusowe oraz leki hormonalne. Bakterie hodowano na specjalnych pożywkach i dodawano do nich różne rodzaje leków. Po 12 godzinach aż 176 substancji czynnych leków zostało zmodyfikowanych przez co najmniej jeden szczep bakterii, a każdy szczep modyfikował od 11 do 95 różnych leków.

Dzięki nowoczesnym technikom badawczym naukowcom udało się już zidentyfikować geny kilku szczepów bakterii jelitowych, które są odpowiedzialne za te chemiczne transformacje leków. Szukali dokładnie tej części DNA bakterii, która jest odpowiedzialna za modyfikację konkretnego leku. Udało im się, na przykład, zidentyfikować fragment DNA bakterii coli, który zapoczątkował procesy chemiczne jednego z leków.

Oznacza to, że poznanie struktury genetycznej mikrobiomu konkretnej osoby może pomóc w dobraniu dla niej skutecznego leku, ponieważ będzie wiadomo, jak zareaguje na daną substancję. Teraz nadszedł czas na dalsze badania, które pokażą dokładnie, w jaki sposób bakterie modyfikują chemicznie leki i jak to działa wewnątrz organizmu.

Źródło: Nature, ScienceNews

Więcej o: