Waginoplastyka - czym jest, kiedy się ją wykonuje, na czym polega?

Waginoplastyka, zwana też plastyką pochwy, to zabieg, który prowadzi do zwężenia pochwy oraz poprawy jędrności jej mięśni. Najczęściej łączy się ją z plastyką krocza. Na zabieg waginoplastyki najczęściej decydują się kobiety, które rodziły kilkukrotnie. Jakie są inne wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu? Jak przebiega taki zabieg?

Waginoplastykę przeprowadza się u kobiet, u których doszło do nadmiernego rozciągnięcia okrężnych mięśni pochwy albo uszkodzenia mięśni dna miednicy. Zwykle uszkodzeniu tych mięśni towarzyszy powiększenie wejścia pochwy i jej przedsionka oraz obniżenia krocza. Na skutek zabiegu dochodzi do zmniejszenia szerokości pochwy oraz poprawy jej napięcia.

Waginoplastyka – wskazania i przebieg zabiegu

Zabiegi tego typu są przeprowadzane najczęściej u kobiet, które mają za sobą kilka ciąży i porodów drogą naturalną. Plastyka pochwy to również doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które rodziły dzieci o dużej masie urodzeniowej. Wskazaniem do przeprowadzenia waginoplastyki jest również rozciągnięcie mięśni pochwy spowodowane otyłością lub długotrwałym wykonywaniem prac fizycznych wymagających dźwigania ciężarów. Zabieg jest również doskonałym rozwiązaniem problemów kobiet, które cierpią na różnego rodzaju wady wrodzone.

Przed zabiegiem pacjentka jest badana przez lekarza ginekologa. Specjalista określa, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz planuje jego przebieg. Konieczne jest również wykonanie podstawowych badań krwi oraz oznaczenie grupy krwi. Zabieg naprężenia mięśni pochwy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a jeżeli istnieją przeciwwskazania do podania narkozy, istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Po podaniu znieczulenia wykonywane jest cięcie w tylnej powłoce wejścia do pochwy. Następnie usuwany jest nadmiar tkanek, a wejście do pochwy zszywa się wchłanialnymi szwami. Dodatkowo, w czasie zabiegu możliwe jest również usunięcie blizn, które powstały po nacięciu krocza albo samoistnych pęknięciach. Zabieg trwa zazwyczaj około 90-120 minut, a wybudzenie pacjentki następuje po około 2 godzinach. Zwykle po waginoplastyce pacjentka jest zatrzymywana w szpitalu na jedną dobę, po czym może wrócić do domu. Czasami kobieta jest wypisywana z kliniki, w której odbywał się zabieg, jeszcze tego samego dnia. U większości kobiet dolegliwości bólowe nie są silne i wystarczające jest zażywanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych.

Zobacz wideo

Waginoplastyka – po zabiegu

Zabieg waginoplastyki jest zabiegiem inwazyjnym, w związku z czym ważne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza. Większość pacjentek wraca do pełnej aktywności ruchowej już po kilku dniach, jednak, aby rany dobrze się goiły, a zabieg nie wywołał powikłań należy przestrzegać kilku zasad. Po zabiegu zalecana jest minimum sześciotygodniowa przerwa od seksu, chociaż niektórzy specjaliści mówią nawet o trzech miesiącach abstynencji seksualnej. Oprócz tego, niezwykle ważna jest higiena miejsc intymnych, gdyż po zabiegu plastyki pochwy wyjątkowo łatwo o infekcję. Konieczne jest częste podmywanie krocza czystą wodą, mycie okolic intymnych delikatnymi środkami do higieny intymnej oraz stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych. Zaleca się, aby kobiety, które decydują się na zabieg waginoplastyki nie planowały kolejnej ciąży, gdyż mogłaby ona zepsuć efekty zabiegu. Mimo to, przejście plastyki pochwy nie stanowi przeciwwskazania do kolejnej ciąży.

Waginoplastyka, tak jak większość zabiegów, wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęściej występujące komplikacje to:

  • Ból w okolicach krocza
  • Obrzęk krocza
  • Krwawienie
  • Zasinienie
  • Infekcje.

Czasami powikłaniem jest przerost blizn, pojawienie się podskórnych zgrubień, zaburzenia czucia lub zakrzepica żylna.

Waginoplastyka – efekty zabiegu

Po zabiegu waginoplastyki pochwa jest zwężona, a jej mięśnie bardziej napięte. Wpływa to na odczuwanie większej przyjemności podczas seksu, a także poprawę wyglądu miejsc intymnych, co znacznie zwiększa poczucie pewności siebie i satysfakcji. Poza tym, na skutek zmniejszenia szerokości pochwy następuje redukcja zakażeń pochwy oraz zmniejszenie upławów.

Waginoplastyka jest często mylona z labioplastyką. Ten drugi zabieg ma na celu skorygowanie kształtu czy objętości warg sromowych. Wskazaniem do labioplastyki jest nadmierny przerost warg sromowych, który powoduje uczucie dyskomfortu podczas wykonywania codziennych obowiązków. Zabiegi tego typu przeprowadza się także ze względów estetycznych, gdy pacjentka nie jest zadowolona z wyglądu swoich warg sromowych i powoduje to u niej dyskomfort.

Więcej o: