Waginoplastyka - czym jest, kiedy siê j± wykonuje, na czym polega?
Waginoplastykê przeprowadza siê u kobiet, u których dosz³o do nadmiernego rozci±gniêcia okrê¿nych miê¶ni pochwy albo uszkodzenia miê¶ni dna miednicy. Zwykle uszkodzeniu tych miê¶ni towarzyszy powiêkszenie wej¶cia pochwy i jej przedsionka oraz obni¿enia krocza. Na skutek zabiegu dochodzi do zmniejszenia szeroko¶ci pochwy oraz poprawy jej napiêcia.
Waginoplastyka – wskazania i przebieg zabiegu
Zabiegi tego typu s± przeprowadzane najczê¶ciej u kobiet, które maj± za sob± kilka ci±¿y i porodów drog± naturaln±. Plastyka pochwy to równie¿ doskona³e rozwi±zanie dla kobiet, które rodzi³y dzieci o du¿ej masie urodzeniowej. Wskazaniem do przeprowadzenia waginoplastyki jest równie¿ rozci±gniêcie miê¶ni pochwy spowodowane oty³o¶ci± lub d³ugotrwa³ym wykonywaniem prac fizycznych wymagaj±cych d¼wigania ciê¿arów. Zabieg jest równie¿ doskona³ym rozwi±zaniem problemów kobiet, które cierpi± na ró¿nego rodzaju wady wrodzone.
Przed zabiegiem pacjentka jest badana przez lekarza ginekologa. Specjalista okre¶la, czy nie ma przeciwwskazañ do przeprowadzenia zabiegu oraz planuje jego przebieg. Konieczne jest równie¿ wykonanie podstawowych badañ krwi oraz oznaczenie grupy krwi. Zabieg naprê¿enia miê¶ni pochwy przeprowadza siê w znieczuleniu ogólnym, a je¿eli istniej± przeciwwskazania do podania narkozy, istnieje mo¿liwo¶æ wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Po podaniu znieczulenia wykonywane jest ciêcie w tylnej pow³oce wej¶cia do pochwy. Nastêpnie usuwany jest nadmiar tkanek, a wej¶cie do pochwy zszywa siê wch³anialnymi szwami. Dodatkowo, w czasie zabiegu mo¿liwe jest równie¿ usuniêcie blizn, które powsta³y po naciêciu krocza albo samoistnych pêkniêciach. Zabieg trwa zazwyczaj oko³o 90-120 minut, a wybudzenie pacjentki nastêpuje po oko³o 2 godzinach. Zwykle po waginoplastyce pacjentka jest zatrzymywana w szpitalu na jedn± dobê, po czym mo¿e wróciæ do domu. Czasami kobieta jest wypisywana z kliniki, w której odbywa³ siê zabieg, jeszcze tego samego dnia. U wiêkszo¶ci kobiet dolegliwo¶ci bólowe nie s± silne i wystarczaj±ce jest za¿ywanie ogólnodostêpnych leków przeciwbólowych.
Waginoplastyka – po zabiegu
Zabieg waginoplastyki jest zabiegiem inwazyjnym, w zwi±zku z czym wa¿ne jest bezwzglêdne stosowanie siê do zaleceñ lekarza. Wiêkszo¶æ pacjentek wraca do pe³nej aktywno¶ci ruchowej ju¿ po kilku dniach, jednak, aby rany dobrze siê goi³y, a zabieg nie wywo³a³ powik³añ nale¿y przestrzegaæ kilku zasad. Po zabiegu zalecana jest minimum sze¶ciotygodniowa przerwa od seksu, chocia¿ niektórzy specjali¶ci mówi± nawet o trzech miesi±cach abstynencji seksualnej. Oprócz tego, niezwykle wa¿na jest higiena miejsc intymnych, gdy¿ po zabiegu plastyki pochwy wyj±tkowo ³atwo o infekcjê. Konieczne jest czêste podmywanie krocza czyst± wod±, mycie okolic intymnych delikatnymi ¶rodkami do higieny intymnej oraz stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych. Zaleca siê, aby kobiety, które decyduj± siê na zabieg waginoplastyki nie planowa³y kolejnej ci±¿y, gdy¿ mog³aby ona zepsuæ efekty zabiegu. Mimo to, przej¶cie plastyki pochwy nie stanowi przeciwwskazania do kolejnej ci±¿y.
Waginoplastyka, tak jak wiêkszo¶æ zabiegów, wi±¿e siê z pewnym ryzykiem wyst±pienia powik³añ. Najczê¶ciej wystêpuj±ce komplikacje to:
- Ból w okolicach krocza
- Obrzêk krocza
- Krwawienie
- Zasinienie
- Infekcje.
Czasami powik³aniem jest przerost blizn, pojawienie siê podskórnych zgrubieñ, zaburzenia czucia lub zakrzepica ¿ylna.
Waginoplastyka – efekty zabiegu
Po zabiegu waginoplastyki pochwa jest zwê¿ona, a jej miê¶nie bardziej napiête. Wp³ywa to na odczuwanie wiêkszej przyjemno¶ci podczas seksu, a tak¿e poprawê wygl±du miejsc intymnych, co znacznie zwiêksza poczucie pewno¶ci siebie i satysfakcji. Poza tym, na skutek zmniejszenia szeroko¶ci pochwy nastêpuje redukcja zaka¿eñ pochwy oraz zmniejszenie up³awów.
Waginoplastyka jest czêsto mylona z labioplastyk±. Ten drugi zabieg ma na celu skorygowanie kszta³tu czy objêto¶ci warg sromowych. Wskazaniem do labioplastyki jest nadmierny przerost warg sromowych, który powoduje uczucie dyskomfortu podczas wykonywania codziennych obowi±zków. Zabiegi tego typu przeprowadza siê tak¿e ze wzglêdów estetycznych, gdy pacjentka nie jest zadowolona z wygl±du swoich warg sromowych i powoduje to u niej dyskomfort.
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E