Kawa nie szkodzi, nawet w dużych ilościach. Nowe badanie brytyjskich naukowców

Nie bójmy się kawy - mówią angielscy naukowcy. Nawet kilkanaście filiżanek dziennie nie zrujnuje nam serca. Choć najrozsądniej jednak jest pozostawać przy czterech-pięciu porcjach napoju.
Zobacz wideo

Ja to właściwie z tą kawą jest? Szkodzi sercu i rujnuje tętnice, czy wręcz przeciwnie? Kawa należy do najpopularniejszych napojów na świecie. Miliony osób nie wyobrażają sobie udanego poranka bez filiżanki kawy. Przez wiele lat uznawano ją za używkę, która może wywołać a to wrzody żołądka, a to choroby serca i odradzano picie dużych ilości tego napoju. Ostatnie dwadzieścia lat zmieniły opinię o kawie. Odkryto jej dobroczynne działanie na umysł, uznano że picie kawy chroni przed miażdżycą, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona, a także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Może chronić przed rakiem wątroby, macicy, gruczołu krokowego, a także rakiem jelita grubego. Innymi słowy: picie kawy pozwala żyć dłużej.

Najwięcej kontrowersji budziło działanie kawy na układ krążenia. Doniesienia naukowców były sprzeczne i budziły niepokój: jest się czego bać, czy też można spokojnie popijać kolejną filiżankę espresso? Za rozwikłanie tego problemu zabrali się ostatnio naukowcy z Queen Mary University w Londynie. Doszli do wniosków, które ucieszą każdego kawosza. Można wypić nawet 25 filiżanek kawy dziennie i nie ucierpieć na zdrowiu.

W badaniu wzięło udział niemal osiem i pół tysiąca osób. Poddano ich najpierw dokładnym badaniom lekarskim, aby ocenić stan zdrowia, przede wszystkim układu krążenia. Uczestnicy badania informowali też naukowców o ilościach wypitej kawy. Następnie zostali podzieleni na trzy grupy. W jednej znaleźli się ci, którzy pili kawę okazjonalnie, w drugiej grupie zebrano osoby, które wypijały do trzech filiżanek kawy dziennie, a w trzeciej zebrano miłośników kawy, wypijających większe ilości tego napoju. Rekordzista spożywał 25 filiżanek kawy dziennie. Kolejne badania lekarskie pokazały, że w żadnej z grup kawa nie poczyniła szkód w układzie krążenia, nawet u tych, którzy wypijali jej dużo. Jednak średnia wyniosła pięć filiżanek dziennie i to taka ilość wydała się badaczom rozsądna. W przyszłych badaniach chcą się skupić na tej grupie konsumentów kawy.

Kofeina to nie tylko kawa

Pijąc kawę, rzeczywiście możemy sobie pomóc. Zawiera bowiem kofeinę, która stymuluje układ nerwowy i podnosi sprawność umysłu, a także wzmacnia ciało. Kofeina znajduje się jednak nie tylko w kawie, lecz także w herbacie, kakao, coca-coli, w napojach energetyzujących. Zwykle w filiżance kawy wypijamy 75-80 mg kofeiny. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, że dzienne spożycie kofeiny w wysokości 400 mg dziennie jest korzystne dla zdrowia i jest zalecane jako element zbilansowanej diety. Przeliczając tę ilość na filiżanki kawy, dochodzimy do pięciu. Z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to dzieci oraz kobiet w ciąży, którym nadmiar kawy może zaszkodzić. Należy też pamiętać, że kofeina działa na każdą osobę nieco inaczej.

Źródło: MedicalNewToday, portal Kawaizdrowie.pl

Więcej o:
Komentarze (89)
Kawa nie szkodzi, nawet w dużych ilościach. Nowe badanie brytyjskich naukowców
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 42 razy 42

  Naukowce, wywracata ludziom w głowach. Kumpel wyrzucił ekspres do kawy, teraz go szuka na złomowisku.

 • jxman

  Oceniono 34 razy 28

  „Ja to właściwie z tą kawą jest? ”
  To zależy, która kompania przeznaczyła fundusze na badania.

 • pan.szklanka

  Oceniono 29 razy 25

  Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona. Gdybyśmy pomimo to zapadli, to nadmierne spożycie wynikające z choroby Alzheimera zrekompensuje nam Parkinson.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 24

  Kurła jak żyć? Parę dni temu czytam, że diesel wcale nie truje mocniej niż benzyna, dziś że kawę można żłopać do woli, jeszcze z tydzień a okaże się, że niepotrzebnie rzuciłem palenie. Dobrze, że z alkoholem jestem w miarę na bieżąco.

 • jac_l_w

  Oceniono 16 razy 16

  W młodości słyszałem, że Amerykanin potrafi wypić nawet 15 kaw dziennie. Ech, nieźli twardziele - myślałem sobie. Dopiero jak wypiłem ich kawę, zrozumiałem.

 • plateza

  Oceniono 18 razy 12

  Niestety, dobra kawa szkodzi na kieszeń.

 • homesicalien

  Oceniono 6 razy 6

  To zależy od organizmu. Tolerancja kofeiny zależy bodajże od jednego genu, co można sobie za 300-400zł sprawdzić robiąc badanie genetyczne. Kawa może zwiększać objawy niektórych zaburzeń neurologicznych (np. zespołu łagodnych fascykulacji) i gastrologicznych (np. refluks), czy też pogarszać stan psychiczny ludzi cierpiących na zaburzenia lękowe (wcześniej zwane nerwicą). Niewykluczone, że w rozwoju/zapoczątkowaniu tych przypadłości kofeina się ma swój udział. Także nie uogólniajmy. Nie umniejszam oczywiście pozytywnego wpływu kawy na zdrowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX