Resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia, w którym znalazł się wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych przez personel pielęgniarski i położne z wyodrębnieniem szczegółowych warunków ich realizacji. Tego typu świadczenia są już powszechnie realizowane przez pielęgniarki i położne, jednakże nie są, jak do tej pory, odpowiednio uregulowane, czego domagał się, między innymi, związek zawodowy pielęgniarek i położnych. Nowelizacja określa szczegółowo warunki realizacji świadczeń medycznych przez pielęgniarki i położne, tj. porad pielęgniarskich.
Uprawnienia pielęgniarek i położnych
Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 roku pielęgniarki i położne mają następujące prawa:
- W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych pielęgniarka lub położna, posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a także pielęgniarka lub położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, ma prawo samodzielnie ordynować leki, zawierające substancje czynne, z wyjątkiem tych, które zawierają bardzo silnie działające substancje lub środki odurzające i psychotropowe. Może także zalecać środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Oznacza to, że ma prawo wystawiać recepty, z uwzględnieniem powyższych ograniczeń. Ma także prawo do ordynowania określonych wyrobów medycznych, wystawiając na nie zlecenia lub recepty, pod warunkiem, że ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie.
- W ramach zleceń lekarskich pielęgniarka lub położna, posiadająca dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a także posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, ma prawo wystawiać recepty na leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (z wyjątkiem bardzo silnych leków, odurzających i psychotropowych), po ukończeniu specjalistycznego kursu w tym zakresie.
- Pielęgniarki mają także prawo wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym badań medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem metod stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
- Ponadto, od 2017 roku pielęgniarki i położne mają prawo do udzielania samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, zgodnie z posiadaną wiedzą.
Co nowego wnosi projekt resortu zdrowia?
Projekt rozporządzenia zawiera propozycję, aby poza dotychczasowymi uprawnieniami, pielęgniarki i położne mogły samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, w ramach porady pielęgniarskiej:
- dopierać sposób leczenia ran
- wykonać raz w roku badanie profilaktyczne, ukierunkowane na wczesne wykrywanie zaburzeń u osoby dorosłej po 65 roku życia
W pierwszej kolejności porady pielęgniarskie mają dotyczyć:
- chirurgii ogólnej
- diabetologii
- kardiologii
- położnictwa i ginekologii
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, do końca 2017 roku szkolenia z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept ukończyły 11 582 osoby. Od 2016 roku także w programie studiów pielęgniarskich znajdują się odpowiednie kursy, dzięki czemu, po ukończeniu studiów pielęgniarki i położne automatycznie otrzymują uprawnienia do ordynowania leków. Według NFZ ((stan na 2017) jest 1451 pielęgniarek i położnych, które mają uprawnienia do wypisywania recept.
Źródło: legislacja.rcl.gov