Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu opublikowany został raport na temat postaw społecznych wobec palenia papierosów, przygotowany przez International Tobacco Control Policy Evaluation. Jest to międzynarodowy projekt badawczy, który został powołany w celu monitorowania działań związanych z ograniczaniem palenia tytoniu na świecie zgodnie z wytycznymi WHO. W projekcie uczestniczy 29 krajów, w tym Polska.
Jak pokazały badania ITC Projekt wielu Polaków nadal nie wierzy, że palenie papierosów szkodzi. Aż 15 procent palaczy nie wie lub nie wierzy, że palenie papierosów powoduje raka płuc. Większymi niedowiarkami są tylko Węgrzy (18 procent), niewiele odbiegają od nas Japończycy (14 procent). Co trzeci Polak nie wie również, że palenie papierosów odpowiada za zapalenie oskrzeli. Tutaj tuż za nami są Niemcy i znowu Węgrzy.
31 procent palaczy nie ma świadomości lub nie wierzy, że bierne palenie szkodzi innym i prowadzi do rozwoju raka płuc. Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w zestawieniu, za Holandią, Niemcami, Węgrami i Grecją. Niestety, wśród Polaków pokutuje także błędny pogląd, że papierosy mentolowe są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Taki pogląd wyznaje 23 procent palaczy. Tutaj zajmujemy pierwszą, niechlubną pozycję w rankingu. Jesteśmy za to przekonani, że powinny istnieć zakazy palenia w miejscach publicznych, takich jak restauracje czy puby. Popieramy także niepalenie w samochodzie w obecności dzieci.
W naszym kraju palenie papierosów jest nadal sporym problemem. W raporcie, opublikowanym przez The Tobacco Atlas, czytamy, że co roku w Polsce z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów umiera 71 600 osób. Nadal, jak pokazują dane, codziennie po papierosy sięga 40 000 dzieci w wieku 10-14 lat oraz 8,2 mln dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat. W porównaniu z innymi krajami o wysokich dochodach, w naszym kraju jest aż o 31 procent więcej palących mężczyzn i 18 procent więcej palących kobiet. W efekcie, w Polsce na choroby związane z paleniem papierosów umiera o 25 procent więcej mężczyzn i o 11 procent więcej kobiet niż w krajach o podobnych dochodach.
Koszty ekonomiczne palenia papierosów szacowane są na ponad 57 mld zł rocznie. Są to pieniądze wydane na opiekę zdrowotną oraz koszty pośrednie, spowodowane wcześniejszymi zachorowaniami i zgonami. Nadal też produkcja papierosów jest wysoka. W 2016 roku w Polsce wyprodukowano 174 mld papierosów.
Palenie tytoniu to od lat jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i najważniejszy czynnik wywołujący raka płuc. Według szacunków ONZ papierosy przyczyniają się do około siedmiu milionów zgonów rocznie. Najwięcej palaczy, bo aż 80 procent, żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, a więc tam, gdzie opieka medyczna jest często niewystarczająca. Szacuje się, że w tym stuleciu nawet 75 procent zgonów, spowodowanych paleniem papierosów, przypadnie na te kraje. WHO od lat prowadzi kampanie uświadamiające. Jednym z takich działań jest międzynarodowa kampania pn. Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym roku tematem przewodnim było zdrowie płuc. Statystyki są bowiem zatrważające: za 65 procent zgonów na raka płuc odpowiadają papierosy.
Źródło: International Tobacco Control Policy Evaluation Projekt, The Tobacco Atlas