Dermatolog powiedział 22-latce, że pieprzyk na jej policzku jest niegroźną zmianą. To był czerniak

Mały pieprzyk, który 22-letnia kobieta z USA miała od dzieciństwa, okazał się czerniakiem. Pierwszy lekarz, który ją badał, postawił błędną diagnozę. Dopiero drugi odkrył, że kobieta choruje na złośliwy nowotwór skóry.
Zobacz wideo

22-letnia Megan DiDio z Red Bluff w stanie Kalifornia (Stany Zjednoczone) zauważyła, że pieprzyk na jej lewym policzku zaczął zmieniać swój wygląd. Kobieta z powodu jasnej karnacji zawsze dbała o skórę. Zmiana była jednak na tyle widoczna, że zauważył ją również ojciec 22-latki i doradził jej, aby poszła do dermatologa. Lekarz po obejrzeniu pieprzyka stwierdził, że to niegroźne znamię skórne.

Dermatolog powiedział mi, że nie wygląda to groźnie. Jego zdaniem pieprzyk miał jednolity kolor i regularne krawędzie. Polecił jednak obserwację i ponowną wizytę u lekarza za około sześć miesięcy. Nie wykonał biopsji

- relacjonowała 22-latka w rozmowie z portalem Health.

Megan DiDio miała w planach przeprowadzkę do Chicago i wolała na wszelki wypadek zawczasu zbadać pieprzyk, aby upewnić się, że lekarz postawił prawidłową diagnozę.

Zdecydowałam się jednak poddać dodatkowemu badaniu, choć lekarz mówił, że wszystko jest w porządku

- przyznała kobieta.

Pieprzyk okazał się czerniakiem

Na podstawie biopsji lekarze zdiagnozowali u 22-latki drugie stadium czerniaka. Niedługo później złośliwy nowotwór skóry został usunięty. Kobieta na szczęście nie potrzebowała dodatkowego leczenia, zaś test kontrolny wykazał, że prawdopodobieństwo nawrotu czerniaka wynosi siedem procent.

Teraz Megan profilaktycznie co trzy miesiące chodzi na kontrolę skóry, a dwa razy w roku na terapię ultradźwiękami oraz prześwietlenia, aby wykryć ewentualne objawy nawrotów choroby. Przez tę sytuację 22-latka stała się jeszcze ostrożniejsza i bardziej dba o ochronę skóry przed słońcem.

Teraz już w ogóle nie wychodzę z domu bez ochrony przeciwsłonecznej. Jestem jej zdecydowaną zwolenniczką

- mówiła.

W słoneczne dni uważniej przyglądajmy się znamionom. Masz wątpliwości? Odwiedź dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z pięciu ważnych cech. Tylko lekarz może rozstrzygnąć, czy znamiona mają znaczenie wyłącznie estetyczne, czy też mogą okazać się zabójcze. Nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zmiana charakterystyczny wygląd. Pamiętaj, że fachowa ocena stanu skóry wymaga użycia dermatoskopu.

Zwykle zgłaszamy się z czerniakiem do specjalisty (dermatologa lub onkologa) za późno. W Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. U naszych sąsiadów - ponad 90 procent.

ABCDE, czyli pięć charakterystycznych cech czerniaka:

  1. "A" jak asymetria,
  2. "B" jak brzegi poszarpane,
  3. "C" jak czerwony, czarny,
  4. "D" jak duży rozmiar,
  5. "E" jak ewolucja.

Więcej na ten temat:

Więcej o: