Dermatolog powiedział 22-latce, że pieprzyk na jej policzku jest niegroźną zmianą. To był czerniak

Mały pieprzyk, który 22-letnia kobieta z USA miała od dzieciństwa, okazał się czerniakiem. Pierwszy lekarz, który ją badał, postawił błędną diagnozę. Dopiero drugi odkrył, że kobieta choruje na złośliwy nowotwór skóry.
Zobacz wideo

22-letnia Megan DiDio z Red Bluff w stanie Kalifornia (Stany Zjednoczone) zauważyła, że pieprzyk na jej lewym policzku zaczął zmieniać swój wygląd. Kobieta z powodu jasnej karnacji zawsze dbała o skórę. Zmiana była jednak na tyle widoczna, że zauważył ją również ojciec 22-latki i doradził jej, aby poszła do dermatologa. Lekarz po obejrzeniu pieprzyka stwierdził, że to niegroźne znamię skórne.

Dermatolog powiedział mi, że nie wygląda to groźnie. Jego zdaniem pieprzyk miał jednolity kolor i regularne krawędzie. Polecił jednak obserwację i ponowną wizytę u lekarza za około sześć miesięcy. Nie wykonał biopsji

- relacjonowała 22-latka w rozmowie z portalem Health.

Megan DiDio miała w planach przeprowadzkę do Chicago i wolała na wszelki wypadek zawczasu zbadać pieprzyk, aby upewnić się, że lekarz postawił prawidłową diagnozę.

Zdecydowałam się jednak poddać dodatkowemu badaniu, choć lekarz mówił, że wszystko jest w porządku

- przyznała kobieta.

Pieprzyk okazał się czerniakiem

Na podstawie biopsji lekarze zdiagnozowali u 22-latki drugie stadium czerniaka. Niedługo później złośliwy nowotwór skóry został usunięty. Kobieta na szczęście nie potrzebowała dodatkowego leczenia, zaś test kontrolny wykazał, że prawdopodobieństwo nawrotu czerniaka wynosi siedem procent.

Teraz Megan profilaktycznie co trzy miesiące chodzi na kontrolę skóry, a dwa razy w roku na terapię ultradźwiękami oraz prześwietlenia, aby wykryć ewentualne objawy nawrotów choroby. Przez tę sytuację 22-latka stała się jeszcze ostrożniejsza i bardziej dba o ochronę skóry przed słońcem.

Teraz już w ogóle nie wychodzę z domu bez ochrony przeciwsłonecznej. Jestem jej zdecydowaną zwolenniczką

- mówiła.

W słoneczne dni uważniej przyglądajmy się znamionom. Masz wątpliwości? Odwiedź dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z pięciu ważnych cech. Tylko lekarz może rozstrzygnąć, czy znamiona mają znaczenie wyłącznie estetyczne, czy też mogą okazać się zabójcze. Nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zmiana charakterystyczny wygląd. Pamiętaj, że fachowa ocena stanu skóry wymaga użycia dermatoskopu.

Zwykle zgłaszamy się z czerniakiem do specjalisty (dermatologa lub onkologa) za późno. W Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. U naszych sąsiadów - ponad 90 procent.

ABCDE, czyli pięć charakterystycznych cech czerniaka:

 1. "A" jak asymetria,
 2. "B" jak brzegi poszarpane,
 3. "C" jak czerwony, czarny,
 4. "D" jak duży rozmiar,
 5. "E" jak ewolucja.

Więcej na ten temat:

Więcej o:
Komentarze (22)
Dermatolog powiedział 22-latce, że pieprzyk na jej policzku jest niegroźną zmianą. To był czerniak
Zaloguj się
 • asiairma

  Oceniono 25 razy 19

  nigdy nie robi się biopsji pieprzyków, tylko od razu usuwa w całości te które są podejrzane

 • kzet69

  Oceniono 21 razy 15

  Biopsja znamienia skórnego? Na głowę ktoś upadł, to się zawsze usuwa w całości i wysyła do hispatu....

 • derp973

  Oceniono 15 razy 5

  mi lekarz powiedział że mam ospę. zapytał czy byłem szczepiony, powiedziałem że nie ale za dziecka przechorowałem ospę. poleciał w podskokach do pielęgniarki i słyszę zza pleców tekst "wyciągnąć formularz i pisać: ospa, nieszczepiony". leczenie nic nie dawało, po trzech tygodniach jak już miałem ropiejące żółte bąble nawet między palcami na dłoniach, poszedłem do dermatologa prywatnie. diagnoza: liszajec zakaźny od kleszcza. mówiłem konowałowi, że wszystko zaczęło się od ukąszenia kleszcza na udzie. po krótkim leczeniu choroba odeszła, ale w polskiej bazie zjebów nadal widnieję jako "chory na ospę, nieszczepiony"....

 • deco.derr

  Oceniono 1 raz 1

  Moj Zyd przesadza w druga strone. Mrozi, tnie. A kazdy wyciety kawalalek musi w USA byc wyslany na sprawdzenie czy nie rak, niewazne co lekarz mysli i co mu sie wydaje.
  Przed pojsciem do nowego lekarza zawsze sprawdzam, gdzie konczyl akademie medyczna, jak Meksyk albo Kajmany to temu panu juz dziekujemy.

 • anna1990

  Oceniono 3 razy 1

  Czerniak zdjęcia opis - > www.bolimnie.com/choroby/czerniak-zwany-tez-czerniakiem

 • beata000

  0

  Ja tak miałem że niby starcze znamie (nazwa coś z różowym) poszedłem do 2 dermatologa okazało sie skierowanie na wycięcie i co zmiana blękitana czy coś ,specjalista mówi ze miałem farta ale dziura po wycięciu została ale żyję

 • ml2403

  Oceniono 8 razy 0

  Podejrzewam, że cały artykuł jest zmyślony, wszystko rozgrywa się daleko stąd i trudno to sprawdzić, a jakąś kasę się za to dostanie. Liczne błędy merytoryczne tylko to potwierdzają. Nie wyobrażam sobie by jakikolwiek lekarz do którego zgłasza się pacjent mówiąc, że ma od wielu lat znamię i ono się zmieniło powiedział, że można to zostawić. Każdy lekarz powie, że lepiej profilaktycznie usunąć i oczywiście nigdy nie zleca biopsji, bop to byłaby głupota ale redaktorzyna coś słyszał o biopsji i myśli, że tak w każdym podejrzeniu nowotworu się robi. Niestety rokowania też nie są takie dobre jak tu autor podaje i nie wiadomo skąd je wziął. Czerniak daje bardzo wcześnie przerzuty i zawsze jest bardzo podejrzane, że mogą one wystąpić nawet po wielu latach, nawet jak wydaje się, że sprawa została zupełnie wyleczona.

 • joasia.skora

  Oceniono 18 razy -4

  No więc pierwszy lekarz miał rację, że pieprzyk był niegroźny, skoro wystarczyło go usunąć, a prawdopodobieństwo choroby wynosi 7%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX