59-letnia kobieta trafiła do lekarza, ponieważ od czterech dni skarżyła się na ból prawego oka, na które nie widziała już od kilku lat. Miała również stan zapalny. Po szczegółowych badaniach okazało się, że pacjentka cierpi na czerniaka błony naczyniowej oka. Przypadek ten został opisany w "The New England Journal of Medicine".
Kobietą zajmowali się dr Lesley Everett oraz dr Thomas Copperman z Centrum Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (Stany Zjednoczone). Na podstawie badania rezonansem magnetycznym zdiagnozowali u niej przerzutowego czerniaka błony naczyniowej oka. Guz miał wymiary 2,8 x 2,5 x 2,3 cm.
Prawe oko pacjentki zostało przez lekarzy wyłuszczone, aby mogli dodatkowo poddać je badaniu immunohistochemicznemu. To potwierdziło podejrzenia specjalistów. Pomimo leczenia kobieta zmarła dwa miesiące później.
Czerniak większości z nas kojarzy się z nowotworem skóry. Jednak ten rodzaj raka może również zaatakować gałkę oczną. Jest najczęstszym nowotworem oka u osób dorosłych. Złośliwe guzy głównie pojawiają się na tęczówce i naczyniówce. Stanowią niemal 20 procent wszystkich zdiagnozowanych czerniaków.
Ten rodzaj raka oka rozwija się w komórkach wytwarzających melaninę - pigment, który nadaje skórze kolor. Większość czerniaków gałki ocznej tworzy się w tej części, której nie można zobaczyć, patrząc w lustro. To sprawia, że czerniak oka jest trudny do wykrycia. Tym bardziej, że zazwyczaj nie daje wczesnych objawów.
Więcej na ten temat: