Pracodawco, zadbaj o szczepienia swoich pracowników - apelują lekarze

PZH: Już 808 zachorowań na odrę odnotowano od początku 2019 roku do 30 kwietnia. To piętnaście razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Lekarze apelują do wykonywanie szczepień. Zwracają się do pracodawców o zadbanie, aby ich pracownicy, szczególnie przyjezdni, zostali zaszczepieni. Jest to w interesie nas wszystkich.

Odra wraca do Polski!

Raport Państwowego Zakładu Higieny na temat zachorowań na choroby zakaźne w Polsce mówi już o 808 przypadkach odry, zanotowanych od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 roku. To już piętnaście razy więcej niż w tym samym okresie ub. roku. Ministerstwo Zdrowia jest przekonane, że są to głównie zachorowania wśród osób, które przyjechały nieszczepione do naszego kraju. Ale, jak podkreślają lekarze z Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", nie oznacza to, że my sami jesteśmy bezpieczni. Szczepionka przeciwko odrze jest w Polsce obowiązkowa dopiero od 1975 roku, ponadto początkowo szczepiono tylko jedną dawką. Dlatego też wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest niezaszczepiona lub powinna przyjąć drugą szczepionkę, tzw. przypominającą. Ponadto, zachęcenie do szczepień osób, przyjeżdżających do pracy w naszym kraju, powinno leżeć w interesie pracodawcy. Dlatego też lekarze apelują do pracodawców o to, aby zadbali o szczepienia swoich pracowników, włącznie ze sfinansowaniem takiej szczepionki. Jest to ważne dla nas wszystkich.

Odra - bardzo zaraźliwa choroba o ostrym przebiegu i groźnych powikłaniach

Odra - jak po raz kolejny przypominają lekarze - należy do bardzo zaraźliwych i groźnych chorób. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, ponieważ roznosi się drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść także przy kontakcie z wydzielinami chorego z jamy nosowo-gardłowej. Czyli wystarczy, aby chory zaczął obok nas kichać i kaszleć. Szczególnie niebezpieczeństwo grozi osobom, które z różnych powodów nie mogą być zaszczepione. Są to noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności organizmu.

Zobacz wideo

Choroba ma bardzo ciężki przebieg i w wielu przypadkach powoduje powikłania zdrowotne, takie jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, krtani, tchawicy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także - mogące ujawnić się jeszcze po kilku latach - podostre stwardniające zapalenie mózgu.

Nie ma skutecznego sposobu leczenia odry, stosuje się tylko środki łagodzące przebieg choroby. Dlatego tak ważne jest szczepienie, jako działanie profilaktyczne. W Polsce szczepienie przeciwko odrze jest  obowiązkowe. Stosuje się tzw. szczepionkę MMR. Jest to skojarzona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce, podawana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzieci szczepione są dwukrotnie, najpierw w 13.-15. miesiącu życia, a następnie w wieku 6 lat. Skuteczność szczepienia po dwóch dawkach wynosi 98-99 proc. Szczepionka jest bezpieczną, co potwierdzają wielokrotnie wykonywane badania.

Źródło: FZPOZ Porozumienie Zielonogórskie, NIZP Państwowy Zakład Higieny

Więcej o: