Szczepionka BCG 10 przeciw gruźlicy jest bezpieczna - PZH wydało pozytywną opinię

Kilka dni temu media donosiły o kłopotach z dostępnością szczepionki BCG 10 przeciw gruźlicy, którą standardowo podaje się noworodkom przed opuszczeniem szpitala. Resort Zdrowia skomentował doniesienia: nowa partia szczepionki została przebadana, jest bezpieczna i dostępna.

Jak podaje na swoich stronach "Polityka Zdrowotna" nowa partia szczepionki przeciwko gruźlicy została sprawdzona i zatwierdzona do obrotu, nie ma w związku z tym żadnego zagrożenia, że dzieci nie zostaną na czas zaszczepione. Jak zapewniał dziennikarzy minister zdrowia Ł. Szumowski, zapasy szczepionki BCG 10 wystarczą w tej chwili na kilka miesięcy użytkowania.

Producentem szczepionki jest Biomed Lublin. Na swojej stronie internetowej firma odniosła się do doniesień prasowych. Biomed ponownie przeprowadził wewnętrzną kontrolę jakości szczepionek, która wypadła pozytywnie i oczekiwał na wyniki badań z niezależnego laboratorium. W piątek firma poinformowała dziennikarzy, że otrzymała pozytywną opinię z Państwowego Zakładu Higieny. Szczepionka przeciw gruźlicy zostanie na powrót wprowadzona do obrotu.

Szczepionka BCG

Gruźlica to zakaźna choroba wywoływana przez bakterie Mycobacterium tuberculosis complex. Do zakażeń dochodzi drogą oddechową. Małe dzieci zarażają się od dorosłych, gdy znajdujące się w ślinie chorego prątki gruźlicy rozprzestrzeniają się w powietrzu. Bakteria atakuje głównie płuca, ale może także spowodować gruźlicę innych części organizmu. Szczepionkę BCG (Bacillus Calmette-Guérin) przeciw gruźlicy podaje się pierwszych dniach życia dziecka. Szybkie podanie szczepionki chroni noworodki przed zachorowaniem na gruźlicę o ciężkim przebiegu, czyli na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin) jest najczęściej stosowaną szczepionką na świecie. Oparta jest o żywe, atenuowane (osłabione) prątki bydlęce. Tego typu szczepionka przeciw gruźlicy istnieje już od 1921 roku. Jest uznawana za szczepionkę bezpieczną, dającą bardzo rzadko tzw. odczyny poszczepienne. Szczepionki BCG nie podaje się tylko dzieciom z bardzo osłabioną odpornością, w tym noworodkom, chorym na AIDS lub gdy ich matki chorują na gruźlicę.

Zobacz wideo

Według informacji NIZP-PZH zachorowalność na gruźlicę w Polsce systematycznie maleje. W 2017 roku odnotowano 5787 zachorowań na gruźlicę, czyli 657 mniej niż w poprzednim roku. Zapadalność na gruźlicę we wszystkich formach wynosiła w 2017 roku 15,1/100 tys. i była mniejsza o 10,1% w porównaniu z rokiem 2016 oraz o 28,8% w porównaniu z rokiem 2008, w którym wynosiła 21,2. W 2017 roku nie zarejestrowano zachorowań na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu u dzieci do 14 lat  (dane pochodzą z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie).

Jednak, jak się ocenia, zachorowania na gruźlicę w naszym kraju nadal są wyższe niż wynosi średnia w Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. Najlepiej jest w takich krajach jak: Niemcy, Czechy, Grecja i Słowacja. Za nami są natomiast: Rumunia, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Portugalia i Estonia.

Więcej o: