Kosmetyki mineralne do makijażu: jakie mają właściwości, czy są zdrowe?

Kosmetyki mineralne do makijażu to produkty oparte na drobno zmielonych minerałach. Są całkowicie naturalne, nie zawierają parabenów, silikonów ani syntetycznych barwników. Przeznaczone są dla cery wrażliwej i problematycznej, ponieważ nie podrażniają skóry, a nawet, w pewnym stopniu, łagodzą niewielkie podrażnienia.

Kosmetyki mineralne do makijażu - czy się charakteryzują?

Kosmetyki mineralne zawierają wyłącznie pigmenty, czyli sproszkowane minerały, takie jak tlenki żelaza, cynku, tytanu, miki, czy też kamieni półszlachetnych (kwarcyt, cytryn, tumalin). Produkowane były początkowo dla osób, które nie mogły używać zwykłych kosmetyków kolorowych z powodu problemów z cerą, albo były tuż po zabiegach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja czy botoks. Zdobyły sobie szybko grono zwolenniczek, które zaczęły cenić naturalność kosmetyków mineralnych.

Kosmetyki mineralne do makijażu - skład

W skład kosmetyków mineralnych wchodzą zazwyczaj:

  • krzemionki - związki absorbujące sebum
  • azotek boru - pomaga w utrzymaniu sprężystości skóry twarzy
  • tlenki żelaza - związki nadające kolor kosmetykom, są to naturalne pigmenty
  • dwutlenek tytanu - ma właściwości kryjące i chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB
  • węglan wapnia - nadaje skórze matowość, absorbuje nadmiar sebum
  • tlenek cynku - ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, pomaga przy niewielkich wypryskach
  • mika - rozświetla skórę, nadaje perłowy połysk
  • kaolin - glinka zawierająca mikroelementy, takie jak magnez, cynk, wapń, krzem, żelazo, absorbuje nadmiar sebum
  • ultramaryny
Zobacz wideo

Kosmetyki mineralne do makijażu - zalety

Kosmetyki mineralne do makijażu cenione są ze względu na naturalne składniki. Nie zawierają bowiem tych związków, które zwykle spotykamy w kosmetykach kolorowych, takich jak konserwanty, parabeny, silikon, olej mineralny, barwniki chemiczne. Są delikatne dla skóry i można je zastosować tuż po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, takich jak botoks, mikrodermabrazje, peeling, a nawet po poważniejszych interwencjach dermatologicznych i po operacjach plastycznych.

  • Kosmetyki mineralne nie zatykają porów.
  • Nakładane nawet w kilku warstwach nie dają efektu maski.
  • Dzięki swojemu składowi są przyjazne dla cery z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, łojotok, zbyt tłusta cera. Nie powodują podrażnień, zaczerwienienia się, łuszczenia czy pieczenia.
  • Chronią przed skutkami promieniowania UV (mają ok. 10-15 SPF). Latem należy więc dodatkowo nakładać filtr UV na twarz i ciało.
  • Nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Kosmetyki mineralne są sypkie, zatem mogą się rozsypywać lub ubrudzić. Są wydajne i starczają na wiele miesięcy. Mają długi termin ważności, to znaczy, że można ich używać przez wiele lat. Jeżeli składają się z samych minerałów, nie ulegają zepsuciu. Należy je przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Kosmetyki mineralne do makijażu - rodzaje

Jeżeli zdecydujemy się na kosmetyki mineralne to mamy do wyboru całkiem sporo rodzajów. I tak: dostępne są podkłady i korektory mineralne, bronzery i róże, rozświetlacze, pudry, a także cienie do powiek. Kosmetyki mineralne do makijażu wyróżniają się sypką formułą. Do ich rozprowadzania przydaje się specjalny pędzel.

Jak najlepiej nałożyć kosmetyk mineralny? Producenci sugerują, aby na wieczko pojemnika odsypać niewielką ilość kosmetyku, a następnie nabrać na pędzelek i otrzepać nadmiar o brzeg pojemnika. Potem pędzelek przykładamy do twarzy, robiąc jakby pieczątki, a następnie kolistymi ruchami rozcieramy je po skórze. Zaczynamy od środka twarzy i kierujemy się w stronę linii włosów. Aby dobrze pokryć twarz najlepiej nałożyć trzy warstwy kosmetyku.

Kosmetyk można także aplikować na mokro. Po uprzednim spryskaniu twarzy wodą termalną lub hydrolatem, nakładamy puder lub podkład i znowu zwilżamy wodą. Kosmetyki mineralne dobrze jest też nakładać po uprzednim posmarowaniu twarzy filtrem przeciwsłonecznym lub kremem nawilżającym pod makijaż.

Więcej o: