Dieta bananowa: na czym polega, czy jest zdrowa i skuteczna?

Dieta bananowa jest dietą odchudzającą, opartą na spożywaniu głównie bananów z dodatkiem płatków owsianych, jogurtu i miodu, jabłka. Może trwać jeden, trzy, siedem dni. Jest także wersja miesięczna diety bananowej.

Dieta bananowa - wartości odżywcze bananów

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie diety bananowej, przyjrzyjmy się wartościom odżywczym tych owoców. Banany nie są specjalnie kaloryczne, mają około 90 kilokalorii na 100 gramów. Zatem mały banan, ważący mniej niż przeciętny, ma około 70 kalorii, średni banan to około 120 kcal, natomiast duży banan zawiera prawie 130 kcal. Aż 75 proc. owocu stanowi woda. Banany prawie nie zawierają tłuszczu, mają za to sporo węglowodanów w postaci cukrów prostych, bo aż 22 proc., zawierają ponadto białko (ok. 1 proc.) i niewielkie ilości błonnika. Banan ma natomiast wysoki indeks glikemiczny, wynoszący 60, a bardzo dojrzały może mieć nawet 70. W bananie znajdziemy wiele witamin, w tym witaminę C, a ponadto witaminę A, E, K, B6, ryboflawinę, niacynę oraz kwas foliowy. Mikroelementy zawarte w bananie to potas,sód i magnez, fosfor, żelazo.

Zobacz wideo

Dieta bananowa - na czym polega dieta bananowa?

Za autora diety bananowej uważa się Japończyka Hitoshi Watanabe. Decydując się na stosowanie diety bananowej musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie możemy przekraczać dziennej dawki kalorii wyższej nić 1000 kcal. To jest, niestety, taka dawka kalorii, która nie daje nam wystarczającej ilości energii, dlatego jest potencjalnie szkodliwa dla zdrowia, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, a dokładnie rzecz biorąc, obniża je. Ponadto, jedząc tak mało kalorii raczej nie będziemy mieli siły do wykonywania intensywniejszej pracy, czy to umysłowej, czy fizycznej.

Dieta bananowa - jednodniowa dieta bananowa oczyszczająca

Zasad jednodniowej diety bananowej: w ciągu całego dnia trzeba zjeść 6 dużych bananów, dodając go do każdego posiłku. Posiłki są jednak ściśle określone. Możemy zatem zjeść lub wypić: jogurt naturalny, maślankę, pełnotłuste mleko, jabłko, pomidory i paprykę. Trzeba przy tym pamiętać o wypiciu sporej ilości wody: w ciągu doby powinny to być 2-3 litry.

Dieta bananowa - trzydniowa dieta bananowa oczyszczająca oraz odchudzająca

To bardzo restrykcyjna dieta, w której można zjeść tylko 3 banany wciągu doby, a do tego wypić 3 szklanki mleka. No i pić duże ilości wody, 2 do 3 litrów na dobę. Taka dieta pozwala schudnąć, ale grozi efektem jo-jo. Trzeba także pamiętać, że nie dostarcza nam wielu potrzebnych witamin i mikroelementów. Po zakończeniu diety pamiętajmy o racjonalnym odżywianiu się, aby uzupełnić niedobory.

Dieta bananowa - tygodniowa i miesięczna odchudzająca dieta bananowa

Przy diecie tygodniowej podstawą naszego posiłku powinny być: płatki owsiane, sok owocowy, miód, jabłka i oczywiście banany. Należy też pamiętać o wypijaniu sporej ilości wody.

Miesięczna odchudzająca dieta bananowa: dzień zaczynamy od zjedzenia banana i wypicia szklanki wody. Potem można jeść bardziej zróżnicowane posiłki, pamiętając o ograniczaniu nabiału, tłuszczu oraz soli w posiłkach. Rezygnujemy całkowicie z wszelkiego rodzaju słodyczy, przekąsek czy alkoholu. Kolację jemy nie później niż o godzinie 20-tej.

Dieta bananowa - efekty

Krótka dieta bananowa, trwająca nie dłużej niż trzy dni, może nie narobi większych szkód w naszym organizmie, ale też może nas rozczarować. Ograniczając tak drastycznie ilość kalorii, spożytych w ciągu doby, powodujemy, że nasz organizm słabnie i wrasta ryzyko niedoborów żywieniowych. W pewnością towarzyszące diecie uczucie głodu nie sprzyja pracy, ani uczeniu się. Będzie nam trudno skupić się na czymkolwiek na dłużej. Jeżeli włączymy banany do codziennych posiłków, ograniczając przy tym ilości zjadanych tłuszczów i węglowodanów, możemy spodziewać się dobrych efektów odchudzających. Pamiętajmy jednak, że wszelkie restrykcyjne diety, opierające się na wyeliminowaniu wielu składników odżywczych, na dłuższą metę nie służą naszemu zdrowiu.

Więcej o: