Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., wydały komunikat, z którego wynika, że tylko od 1 stycznia do 11 kwietnia w USA na odrę zachorowało aż 555 osób. To druga co do wielkości fala zachorowań w USA od czasu wyeliminowania tej choroby w 2000 roku. Prawie 20-to procentowy wzrost zachorowań na odrę to ostatni tydzień. Od 4 do 15 kwietnia odnotowano 71 nowych przypadków odry.
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w całym 2018 roku w naszym kraju na odrę zachorowało 339 osób, gdy rok wcześniej - w 2017 roku były to tylko 63 przypadki choroby. Chorowały najczęściej osoby w wieku 30-39 lat, które nie były szczepione na odrę. Dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH za okres od 1 stycznia do 15 kwietnia 2019 roku mówią o 678 przypadkach zachorowania na odrę. W analogicznym okresie zeszłego roku były to 34 przypadki odry. Z tego zestawienia widać, że odra wraca do Polski i to z dużą siłą.
Odra należy do zaraźliwych chorób wirusowych i, mimo że istnieje przeciw niej skuteczna szczepionka, nadal pojawia się na świecie i pozostaje jedną z istotnych przyczyn umieralności małych dzieci. WHO dąży do wyeliminowania tej choroby z naszego globu do 2020 roku, koordynując program szczepień w pięciu regionach świata. Szczepionka przeciwko odrze dostępna jest od lat 60-tych ubiegłego wieku. Nadal jednak na odrę choruje około 7 mln ludzi, a liczba zgonów spowodowanych komplikacjami pod odrze wynosi około 90 tysięcy rocznie. Te dane dotyczą roku 2016 r. W 2017 roku na odrę zmarło już 110 tysięcy osób. Większość chorych na odrę spotyka się w krajach uboższych, głównie w Azji i Afryce. Są to kraje o słabej infrastrukturze medycznej.
Za zachorowaniami w krajach bogatszych stoi jednak głównie odmowa szczepień, jako pokłosie szkodliwych ruchów antyszczepionkowych. Może dojść bowiem do załamania się tzw. odporności zbiorowiskowej. Mimo dostępności szczepień i prowadzonych kampanii, liczba zachorowań na odrę rośnie nawet w Europie. Od 2010 roku liczba zachorowań wzrosła i w 2018 roku odnotowano największą od dziesięciu lat liczbę chorych - 82 596 przypadków. W zeszłym roku odra zabiła w Europie 72 dzieci i dorosłych.
Przypomnijmy jakie są objawy choroby:
Choroba powoduje powikłania, szczególnie groźne dla dorosłych:
Najgroźniejszym powikłaniem odry jest stwardniające zapalenie mózgu, które może objawić się w okresie od 4 do 10 lat. Powoduje otępienie mózgowe, sztywność mięśni i drgawki. Śmierć następuje w ciągu dwóch lat.