Kariprazyna jest substancją czynną leku przeciwpsychotycznego, stosowanego do leczenia schizofrenii u osób dorosłych. Sposób działania kariprazyny polega na przyłączaniu się w mózgu do receptorów dwóch neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny, które warunkują komunikację między komórkami nerwowymi. Uważa się, że to dopamina i serotonina odgrywają istotną rolę w przebiegu schizofrenii, dlatego też kariprazyna, wiążąc się receptorami tych neuroprzekaźników, pomaga tym samym w unormowaniu ich pracy. Dzięki temu kariprazyna zmniejsza objawy schizofrenii i zapobiega nawrotom choroby.
Schizofrenia jest chorobą umysłową, w której chory inaczej postrzega siebie i świat zewnętrzny. Dotyka najczęściej osoby będące między 18. a 28 rokiem życia. W schizofrenii zdolności intelektualne nie są zmienione, chociaż w miarę upływu lat mogą zostać zaburzone procesy poznawcze. Na schizofrenię choruje około 24 mln osób na świecie, z czego w Polsce aż 400 tys.
Tak naprawdę nie wiadomo do końca, co wywołuje schizofrenię. Wymienia się zazwyczaj kilka czynników, które mogą stać za rozwojem choroby, a wśród nich: predyspozycje genetyczne, zbyt wysoki poziom dopaminy lub nadwrażliwość komórek nerwowych na ten neuroprzekaźnik, urazy doznane w chwili narodzin lub nadmierny stres, związany z jakimś traumatycznym przeżyciem, a także używanie substancji halucynogennych.
Kariprazyna to organiczny związek chemiczny opracowany przez węgierską firmę Gedeon Richter. W Ameryce i Kanadzie lek jest licencjonowany przez firmę Allergan, natomiast w Europie Zachodniej produkcją i dystrybucją leku zajmuje się koncern farmaceutyczny Recordati z siedzibą w Mediolanie.
Na europejski rynek kariprazyna została wprowadzona w 2017 roku pod handlową nazwą Reagila, po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na dystrybucję leku w krajach Unii. Wcześniej lek uzyskał pozytywną opinię Komitetu ds. produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji ds. Leków. Dwa lata wcześniej lek został też dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych do leczenia schizofrenii u dorosłych (pod nazwą Brand Reagila) oraz do leczenia schizofrenii epizodów maniakalnych lub mieszanych, związanych z chorobą dwubiegunową (pod nazwą Vraylar).
Lek powoduje znaczne zwiększenie masy ciała. Przy stosowaniu leku obserwuje się działania niepożądane o różnym nasileniu.
Bardzo często zdarza się:
Częste działania niepożądane to:
Kariprazyny nie wolno zażywać w trakcie stosowania poniższych leków, w leczeniu chorób takich jak:
Nie wolno stosować leku podczas ciąży i karmienia piersią. Lek może też wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.