Jak się pozbyć kleszcza? Poradnik w kilku krokach

Jak się pozbyć kleszcza? Chwytamy kleszcza pęsetą tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy. Uwaga: przedtem nie wolno kleszcza niczym smarować, to go tylko rozdrażnia. A po wyciągnięciu oglądamy dokładnie miejsce ukąszenia, aby sprawdzić, czy nie został jeszcze w skórze jakiś fragment jego ciała, a następnie dezynfekujemy.

Kleszcze - jak atakują człowieka?

Zacznijmy od przypomnienia, jak atakuje kleszcz? Po pierwsze, z atakiem kleszcza możemy mieć do czynienia nie tylko w lesie. Równie łatwo spotkać się z nim w mieście: w parkach czy na skwerach. Kleszcze lubią przyczaić się na gałęziach przy ścieżce i cierpliwie czekać, aż będzie tamtędy przechodzić ciepłokrwiste stworzenie.

Kleszcz jest znakomicie przystosowany do ataku. Na przednich odnóżach ma rozlokowane aparaty węchowe, nieustannie "przeczesujące" przypływające obok powietrze. Dzięki temu już z dość daleka jest w stanie wyczuć, że zbliża się potencjalna ofiara i przygotować się do ataku. Samego momentu ugryzienia nie poczujemy, ponieważ miejsce wkłucia sprytny pajęczak najpierw znieczula. W jego ślinie znajdują się związki chemiczne, które działają jak zastrzyk miejscowo znieczulający.

Kleszcz, który nas dopadł, zaczyna wędrówkę w stronę głowy. Najchętniej sadowi się na szyi, za uszami, a także w pachwinach lub w pępku oraz w innych fałdach skórnych. Na przykład pod kolanami, pod pachami, w okolicy piersi i w zgięciach łokci. Chodzi mu o miejsca dobrze ukrwione, gdzie będzie ciepło i wilgotno. Znieczulenie, które zaaplikował nam kleszcz, powoduje, że możemy być nieświadomi ataku i wtedy może na nas żerować nawet kilkanaście dni. W tym czasie jego rozmiary wielokrotnie się powiększą, ponieważ zasysa naszą krew, która jest mu potrzebna do rozwoju. Atakują nas samice, bo potrzebują pokarmu, aby wyprodukować jajeczka. Wielki, powiększony 200-krotnie kleszcz, jest już raczej trudny do przeoczenia. Ale w tym czasie, gdy się nami żywił, wpuścił też do krwioobiegu szkodliwe drobnoustroje. To one mogą wywołać boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Na szczęście - można temu zapobiec.

Jak się pozbyć kleszcza? Poradnik w kilku krokach

Po powrocie z lasu najlepiej spłukać ciało silnym strumieniem pod prysznicem. Mamy wtedy szansę spłukać z nas kleszcza, który jeszcze nie wgryzł się w ciało. Z reguły kleszcz, zanim się wkłuje, wędruje do dogodnego dla niego miejsca. Woda może go po prostu zmyć, zanim narobi szkód.

No i trzeba się dokładnie obejrzeć, szczególnie w okolicach, gdzie skóra jest owłosiona. Gdy zauważymy wgryzionego kleszcza, nie smarujmy go niczym, żadnymi olejkami, masłem i tym podobnymi środkami. Możemy sobie w ten sposób tylko zaszkodzić. Podrażniony kleszcz reaguje wymiotując tym, co ma w żołądku, jelitach i śliniankach, prosto do wnętrza naszego ciała, do naczynka krwionośnego, które akurat nadgryzł. To wtedy wpuszcza nam do krwi drobnoustroje i wirusy, które w sobie nosi.

Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą. Nie zgniatamy go, tylko mocno chwytamy za wystający odwłok, tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze. Nie jest ważne, czy robimy to w prawo czy w lewo, istotny jest mocny ruch. Chodzi o to, aby zrobić to szybko i wyciągnąć kleszcza w całości. Kiedy wiemy, że jest cały? Taki kleszcz będzie ruszał łapkami, będzie żywy. Jeżeli jest martwy, należy obejrzeć miejsce po kleszczu, najlepiej przez lupę i ewentualnie pozbyć się resztek. Na koniec dezynfekujemy miejsce po ugryzieniu. Pamiętajmy ponadto, aby umyć potem ręce.

Po wszystkim obserwujmy miejsce ukąszenia. W razie pojawienia się zaczerwienienia (tzw. wędrujący rumień) zgłośmy się do lekarza. Także w przypadku, gdyby pojawiła się u nas gorączka, bóle mięśni, osłabienie lub nadmierna senność.

W aptekach dostaniemy specjalne pęsetki ułatwiające usuwanie kleszcza, więc można się w nie zaopatrzyć na wszelki wypadek. Lekarze także apelują: nie przywoźmy dzieci do szpitala na wyjęcie kleszcza, zróbmy to sami. Ponadto: oczywiście nie każde ukąszenie przez kleszcze kończy się chorobą.

Zobacz wideo

Kleszcze - jak się chronić?

Idąc do lasu:

  • ubierzmy się w długie spodnie i odpowiednie buty oraz w koszulę z długim rękawem
  • możemy się spryskać preparatem odstraszającym kleszcze
  • po powrocie do domu obejrzyjmy całe ciało i weźmy mocny prysznic, który spłucze kleszcza, jeżeli jeszcze nie zdążył się wgryźć w skórę
  • przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się uchronić dzięki szczepieniu. Dostępne są dwa rodzaje szczepionek, które zapobiegają zachorowaniu.