Naukowcy stworzyli lek, który skutecznie obniża "zły" cholesterol. Jest bezpieczniejszy niż popularne statyny

Kwas bempedoiczny może być według naukowców z USA skutecznym lekiem na obniżenie cholesterolu LDL. Tak wynika z ich rocznej obserwacji. Co więcej, nowy lek ma być również bezpieczniejszy niż inne, podobnie działające preparaty.
Zobacz wideo

Naukowcy z Nowego Orleanu opracowali nowy lek, który obniża stężenie tzw. "złego" cholesterolu, czyli LDL. Mimo że związek ten jest niezbędny dla ludzkiego organizmu, to jego nadmiar może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Ta z kolei znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Naukowcy przez rok stosowali kwas bempedoiczny, a wyniki swojej obserwacji opublikowali na łamach "New England Journal of Medicine".

Okazało się, że po 12 tygodniach stosowania leku u 1488 pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych skutecznie obniżył on poziom cholesterolu LDL. Kwas bempedoiczny podawany był doustnie, raz na dobę. Co ważne, ten niższy poziom "złego" cholesterolu utrzymywał się przez kolejny rok.

Pacjenci w tym samym czasie otrzymywali również statyny. Są to obecnie najpopularniejsze leki obniżające poziom cholesterolu LDL we krwi i przeciwdziałające zawałom oraz udarom mózgu. Jednakże posiadają przy tym wiele ciężkich skutków ubocznych. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Dlatego też bardzo dużym plusem kwasu bempedoicznego, poza jego skutecznością, jest bezpieczeństwo jego stosowania. Podczas swoich obserwacji naukowcy z Nowego Orleanu nie zanotowali częstszego występowania skutków ubocznych niż podczas jednoczesnego zażywania statyny i placebo. Najczęstszymi efektami niepożądanymi było występowanie zapalenia nosogardła oraz zakażenie dróg moczowych.

Więcej o: