Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne i czy dieta śródziemnomorska zapobiega depresji?

Dieta to jeden z ważnych czynników mających wpływ na nasze samopoczucie. W walce z depresją i innymi schorzeniami psychicznymi może pomóc także zmiana nawyków żywieniowych. Jak dowodzą badania, jedna z najzdrowszych diet świata, czyli dieta śródziemnomorska, jest pomocna także w zapobieganiu depresji.

Dieta i depresja - co mają ze sobą wspólnego?

Depresja dopada coraz więcej osób na świecie. Wśród zaburzeń psychicznych, dotykających człowieka, depresja znajduje się obecnie na pierwszym miejscu. Nic więc dziwnego, że lekarze wciąż szukają sposobów nie tylko skutecznego leczenia, ale i zapobiegania depresji. Wielu badaczy zastanawia się, czy chorobie można zapobiegać odpowiednio się odżywiając. Jaka dieta ma największe zasługi w zapobieganiu depresji? Choroba objawia się, między innymi, brakiem apetytu. Oznacza to, że z pewnością nie dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych do sprawnego funkcjonowania składników. To jeszcze bardziej utrudnia nam powrót do zdrowia. Naukowcy zastanawiają się także, w jakim stopniu nasza dieta może zapobiegać depresji? Innymi słowy, czy niewłaściwa dieta pogarsza nasz nastrój?

Badania, o których pisze Camille Lassale na łamach serwisu nature.com, dowodzą, że istnieje wyraźny związek między sposobem odżywiania się a podatnością na depresję. I nie chodzi tutaj o wpływ diety na ogólny stan zdrowia fizycznego danej osoby, lecz o bezpośredni wpływ na samopoczucie i na zapobieganie epizodom depresyjnym.

Według badaczy, najskuteczniejszą dietą, zapobiegającą depresji, jest dieta śródziemnomorska. Badania pokazały, że u osób, których sposób odżywiania się w największym stopniu przypominał dietę śródziemnomorską, ryzyko zachorowania na depresję było o 33 proc. niższe, niż u osób żywiących się głównie mięsem i produktami wysokoprzetworzonymi.

Dietę śródziemnomorską wyróżnia duża ilość świeżych warzyw i owoców w posiłkach, produkty bogate w kwasy tłuszczowe jednonasycone oraz wielonasycone (omega-3 i omega-6), duża ilość polifenoli, naturalnych witamin, błonnika i soli mineralnych w posiłkach. Jednocześnie w diecie śródziemnomorskiej jest niewiele żywności przetworzonej i tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) oraz tłuszczów trans.

Zobacz wideo

Dieta a zdrowie psychiczne

To, jak się odżywiamy, ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne, które zależy, między innymi, od sprawnego działania naszego mózgu. Jeżeli wraz z posiłkami dostarczamy organizmowi więcej składników o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających, wspieramy tym samym właściwą pracę mózgu i chronimy go przed chorobami. Posiłki, zawierające dużo warzyw, owoców, orzechów, tłuszczów pochodzenia roślinnego, a nawet umiarkowane ilości wina pomagają, zdaniem badaczy, chronić mózg przez stresem oksydacyjnym i wszelkimi stanami zapalnymi.

Dieta bogata w naturalne związki przeciwzapalne ma dobroczynny wpływ na cały system nerwowy, w tym na neuroprzekaźniki, biorące udział w regulowaniu naszego nastroju. Właściwa dieta może nawet stymulować proces tworzenia się sieci neuronów w części, zwanej hipokampem, gdzie znajduje się także ośrodek kontrolujący nasze emocje.

Drugim, istotnym organem, w którym rozgrywa się walka z depresją, jest jelito grube. To tam produkowane jest 90 proc. serotoniny, neuroprzekaźnika, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. W wytwarzanie serotoniny zaangażowane są: mózg oraz jelita. Do wytworzenia serotoniny potrzebny jest tryptofan, aminokwas, który musi zostać dostarczony do organizmu wraz pożywieniem.

Flora bakteryjna jelit okazuje się być potrzebna nie tylko do metabolizowania składników odżywczych, ale także do regulowania pracy systemu nerwowego organizmu. Jelito i mózg wspólnie zawiadują naszymi emocjami. Ponadto wszelkie nieprawidłowości w pracy flory bakteryjnej jelit mogą inicjować stany zapalne w organizmie i skutkować, m.in. depresją.

To, jak się odżywiamy wpływa na funkcjonowanie jelit w sposób bezpośredni. Badania pokazują, że jelitom najlepiej służy dieta roślinna, która wzbogaca florę bakteryjną. Dieta wysokotłuszczowa natomiast zaburza równowagę mikrobiologiczną jelit.

Dieta śródziemnomorska a depresja

Dieta śródziemnomorska okazała się najskuteczniejsza w zapobieganiu depresji. Co w takim razie wyróżnia tę dietę? Przede wszystko bogactwo świeżych owoców i warzyw, w tym warzyw strączkowych, duże spożycie oliwy z oliwek zamiast tłuszczów zwierzęcych. W diecie śródziemnomorskiej znajdziemy także sporo chleba i innych produktów zbożowych. Ponadto znajduje się w niej średnia ilość ryb i produktów mlecznych oraz bardzo mała mięsa i przetworów mięsnych. Do tego w diecie śródziemnomorskiej pije się umiarkowane ilości wina.

Pewnie nie bez racji to Hiszpanie i Włosi, dwa narody stosujące dietę śródziemnomorską, należą, jak wykazują statystyki Bloomberg Healthiest Country Index, do najzdrowszych narodów świata.

Więcej o: