Ketonal - działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

Ketonal to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Substancją czynną jest ketoprofen, który oddziałowuje silniej niż paracetamol czy ibuprofen. Kiedy zażywanie tego leku jest wskazane? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania preparatu i jakie efekty uboczne może wywołać jego zażywanie?

Ketonal - skład

Substancją czynną w leku Ketonal jest ketoprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w związku z czym wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo, lek wpływa na zmniejszenie temperatury ciała i redukcję obrzęków. Działanie substancji czynnej opiera się na hamowaniu aktywności enzymów COX, które biorą udział w syntezie przekaźników odpowiedzialnych za dolegliwości bólowe. Oprócz substancji czynnej preparaty z ketoprofenem zawierają substancje pomocnicze takie jak krzemionka koloidalna, żelatyna, stearynian magnezu,laktoza.

Lek można kupić w aptece w formie tabletek do stosowania doustnego, żelu przeznaczonego do użytku zewnętrznego oraz ampułek, które podaje się domięśniowo. Jeszcze kilka lat temu lek można było kupić jedynie na receptę, jednak od 2017 roku jest dostępny bez recepty. Specjaliści zaznaczają jednak, że lek powinien być stosowany na wyraźne polecenie lekarza. Przyjmowanie tego leku w nadmiernych ilościach może powodować poważne problemy zdrowotne.

Ketonal – wskazania

Wskazaniami do stosowania leku są dolegliwości bólowe o umiarkowanym i dużym nasileniu, występujące na przykład podczas miesiączki. Lek stosuje się także w przebiegu takich chorób jak osteoartroza (zwyrodnieniowa choroba stawów) oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Ketonal – przeciwwskazania do stosowania

Leków zawierających ketoprofen nie mogą stosować wszyscy. Preparatu nie należy podawać dzieciom, które nie ukończyły 15. roku życia. Przeciwwskazaniami do przyjmowania tego leku przeciwbólowego są również:

Ketonalu nie należy przyjmować jednocześnie z lekami innymi przeciwzapalnymi niesteroidowymi środkami, do których należy na przykład aspiryna. Leku nie powinny stosować kobiety w III trymestrze ciąży oraz karmiące mamy.

Ketoprofen – dawkowanie

Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce preparatu. Osobom dorosłym oraz dzieciom, które ukończyły 15 lat zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (100 mg ketoprofenu) maksymalnie dwa razy na dobę. Osoby starsze nie powinny stosować dawki większej niż minimalna, która jest skuteczna. Ponadto, pacjenci w podeszłym wieku powinni przez około cztery tygodnie od zastosowania leku kontrolować stan swojego organizmu pod kątem pojawienia się krwawienia z przewodu pokarmowego. Tabletki najlepiej przyjmować w czasie posiłku. Nie należy przekraczać dawki 200 mg ketoprofenu na dobę.

Zobacz wideo

Ketonal – skutki uboczne

Stosowanie preparatów, których substancją czynną jest ketoprofen może wywoływać skutki uboczne takie jak:

Przypuszcza się, że stosowanie leku może mieć również wpływ na płodność, w związku z czym nie powinny go zażywać kobiety starające się o dziecko. W przypadku częstego przyjmowania leku w dużych dawkach, wzrasta ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub ataku serca.

Ketonal jest lekiem, który wykazuje duży wpływ na organizm i działa silniej niż inne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Wywołuje również wiele skutków niepożądanych, przez co należy zażywać lek jedynie w uzasadnionych sytuacjach, nie przekraczając zalecanych dawek.

Ketonal – cena

Ketonal w formie tabletek, z których każda zawiera 100 mg substancji czynnej (opakowanie 20 tabletek) kosztuje około 20 złotych. Kapsułki o zawartości ketoprofenu 50 mg są tańsze - cena za opakowanie zawierające 20 tabletek to około 15 złotych. Cena może się różnić w zależności od miasta, a także apteki.

Więcej o: