Flaszowiec miękkociernisty to wiecznie zielone drzewo rosnące naturalnie na terenie Ameryki Środkowej oraz Południowej. Ze względu na pochodzenie, to właśnie na tych obszarach właściwości lecznicze rośliny są najbardziej doceniane. Wykorzystywane są w szczególności owoce, ale również inne części rośliny, takie jak kora, liście oraz korzenie.
Guanabana jest dobrym źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych, takich jak:
W medycynie niekonwencjonalnej graviolę stosuje się jako środek leczniczy na wiele dolegliwości. Znajduje ona zastosowanie między innymi w przypadku:
Poza tym, guanabana wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz uspokajające. Na podstawie badań naukowych ustalono, że może ona obniżać poziom cukru we krwi, zapobiega wrzodom, a nawet zwalcza wirusy. Co do obniżania poziomu glukozy we krwi, najlepsze działanie wykazują ekstrakty pozyskane z liści rośliny, które dodatkowo chronią komórki wydzielające insulinę. Wyciąg z liści może dodatkowo zapobiegać powstawaniu choroby wrzodowej. Przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo działają przede wszystkim ekstrakty z owoców gravioli.
Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej zaznaczają, że graviola jest niezwykle skutecznym lekiem na raka. Zawarte w roślinie składniki mogą zwalczać komórki nowotworowe, przez co guanabana zyskuje coraz większą popularność. Naukowcy badający właściwości gravioli wykazali, że zawiera ona acetogeniny annonaceowe, czyli związki które podczas badań laboratoryjnych działają antynowotworowo. Roślina ma działać około 10000 razy mocniej niż chemioterapia i zwalczać 12 rodzajów nowotworów, między innymi raka piersi, raka płuc, raka prostaty, raka jelita grubego, raka wątroby, raka skóry oraz raka trzustki.
Antynowotworowe działanie wyciągów z guanabany potwierdzono w badaniach laboratoryjnych, jednak dotychczas nie mają one potwierdzenia w badaniach na ludziach. Jak do tej pory, takie badania nie były wcale prowadzone, w związku z czym lekarze podkreślają, że na podstawie dotychczasowych badań nie można traktować gravioli jako leku na raka.
Niestety wraz z pojawieniem się informacji dotyczących antynowotworowego działania gravioli, na rynku zaczęły pojawiać się tabletki zawierające wyciągi z rośliny reklamowane jako lek na raka. Ceny takich specyfików są często bardzo wysokie, a ich skład pozostawia wiele do życzenia. Wiele z takich preparatów zawiera jedynie znikome ilości wyciągów z guanabany, a pozostałą część stanowią witaminy. W związku z tym, kupując preparaty zawierające graviolę należy zwrócić uwagę na ich skład i kupować specyfiki pochodzące jedynie ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z apteki. Cena tabletek waha się od około 30 do nawet 100 złotych. W aptekach dostępny jest także sok z owoców guanabany, którego pół litra kosztuje od około 30 do 60 złotych.
Owoce guanabany można jeść na surowo, chociaż nie są one łatwo dostępne w Polsce. Owoc wystarczy umyć, przekroić na pół i następnie wybierać jego miąższ za pomocą łyżeczki. Poza tym, można wycisnąć z niego sok, który warto osłodzić miodem. Owoce gravioli nadają się również do wytwarzania konfitur i dżemów. Można je również dodawać do ciast i deserów. W Polsce znacznie łatwiej niż owoc można kupić sok z gravioli, tabletki oraz proszek.
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających wyciąg z flaszowca miękkociernistego. Najważniejsze przeciwwskazania to:
Preparatów zawierających wyciągi z guanabany nie powinny stosować również kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią.
Jeżeli stosuje się graviolę w zbyt dużych ilościach, związki zawarte w roślinie mogą wywoływać zmiany w układzie nerwowym, które porównywalne są do zmian pojawiających się w przebiegu choroby Parkinsona.