Wybielanie zębów lampą: jakie daje efekty? Czy jest to metoda dla każdego?

Wybielanie zębów lampą to nowoczesna metoda wybielania, podczas której wykorzystuje się nakładki na zęby wypełnione żelem, którego składniki aktywują się pod wpływem naświetlania promieniowaniem ledowym. Jak przebiega zabieg, czy jest skuteczny i kto może z niego skorzystać?

Wybielanie zębów - jak przebiega zabieg?

Wybielanie zębów z wykorzystaniem promieniowania to jedna z najnowocześniejszych metod stomatologii estetycznej. Zabieg pozwala na znaczne wybielenie zębów (nawet o 14 tonów), a także pozbycie się wszelkich miejscowych przebarwień znajdujących się w głębi struktury zębów. Efekty takiego wybielania utrzymują się, w zależności od indywidualnych skłonności oraz rodzaju spożywanych potraw, nawet do 2–3 lat.

Zobacz wideo

Przed przystąpieniem do zabiegu, dentysta przeprowadza standardowe badanie stanu uzębienia pacjenta, podczas którego sprawdza stan przyzębia oraz zębów, zwracając uwagę w szczególności na szczelność i ilość wypełnień dentystycznych oraz obecność koronek i mostów. Następnie specjalista dobiera pH żelu, który nakładany będzie na zęby. Żel powinien mieć odpowiedni odczyn dopasowany do pH, jakie panuje w jamie ustnej pacjenta, ponieważ nałożenie żelu o niewłaściwym pH może prowadzić do zniszczenia szkliwa. Na dziąsła pacjenta nakładany jest kofedam, który chroni wrażliwe struktury. Zakrywane są także usta pacjenta, tak aby odsłonięte na promieniowanie pozostały jedynie zęby. Podczas zabiegu żel wybielający jest nakładany na zęby trzykrotnie i za każdym razem naświetla się go za pomocą lampy.

Zabieg wybielania trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut i nie jest bolesny, a po naświetleniu na zęby nakłada się substancję mającą na celu zmniejszenie ich wrażliwości. Mimo to, przez około 24 godziny po zakończeniu wybielania pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów. Po zabiegu przez co najmniej dwie doby należy stosować białą dietę, czyli taką, w której eliminuje się z jadłospisu produkty o silnym zabarwieniu. Zaleca się, aby unikać w szczególności kolorowych pokarmów, takich jak buraki, pomidory, papryka, czerwona kapusta, marchew, brokuły, szpinak, czekolada, truskawki, jagody, maliny, aronia, borówki, a także wszelkich potraw, które zawierają barwiące przyprawy, na przykład cynamon, kurkumę, chili czy paprykę.

Oprócz tego, należy powstrzymać się od picia kawy, herbaty, kakao, soków owocowych oraz napojów alkoholowych. Składniki, które można spożywać to między innymi nabiał, banany, jasne pieczywo, jasny makaron, ryż oraz białe warzywa. Biała dieta ma na celu uniknięcie wchłonięcia przez szkliwo kolorów, co mogłoby spowodować cofnięcie efektu wybielania. Poza tym, przez okres około 2 – 3 tygodni po zabiegu nie można palić papierosów. Zaleca się również stosowanie łagodnych past o działaniu wybielającym.

Zabieg wybielania zębów, podczas którego wykorzystywane jest promieniowanie ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:

  • Szybkie, długotrwałe efekty
  • Możliwość znacznego wybielenia zębów
  • Bezpieczeństwo wybielania

Wybielanie zębów - przeciwwskazania

Mimo wielu zalet wybielania zębów za pomocą lampy, nie wszyscy mogą skorzystać z tego zabiegu. Tej metody wybielania nie przeprowadza się u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią, a także osób, które nie ukończyły 16. roku życia. Metoda nie jest polecana również osobom, które mają znaczne ubytki w zębach. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są także takie ogólne choroby jak:

Jeżeli w jamie ustnej pacjenta występują afty, nadżerki, stany zapalne, pacjent ma próchnicę lub odsłonięte korzenie zębów, należy wyleczyć te problemy przed przeprowadzeniem wybielania. Przed wybielaniem należy również usunąć kamień nazębny, tak więc konieczne jest przeprowadzenie zabiegów piaskowania oraz skalingu. Zaleca się także, aby usunąć stare plomby, które są już przebarwione, ponieważ nie ulegną one wybieleniu podczas zabiegu i będą różniły się kolorem od rozjaśnionych zębów.

Wybielanie zębów - opinie i cena zabiegu

Większość pacjentów, którzy decydują się na szybkie wybielanie zębów za pomocą lampy, jest bardzo zadowolona z efektów, jakie daje zabieg. Dla wielu osób piękny, biały uśmiech jest czymś, co znacznie podnosi pewność siebie, zadowolenie ze swojego wyglądu oraz jakość kontaktów społecznych. Dzięki nowoczesnym preparatom stosowanym podczas zabiegu coraz mniej pacjentów skarży się na nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych i ciepłych napojów, a także jedzenia posiłków w skrajnych temperaturach. W zależności od lokalizacji i renomy gabinetu dentystycznego koszt zabiegu wybielania wynosi około 1000 – 1500 złotych.

Więcej o: