Ten test pomoże ci wykryć raka jelita grubego. Można go przeprowadzić w domu

Rak jelita grubego może rozwijać się przez kilka lat, nie dając żadnych symptomów. Ważne są badania kontrolne, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Test, który można zrobić w domu, ma pomóc w walce z tą chorobą, ale wciąż to kolonoskopia powinna być badaniem podstawowym.
Zobacz wideo

Naukowcy potwierdzają, że badanie, o którym piszemy, może pomóc przy wykrywaniu raka jelita grubego. Należy jednak pamiętać, że to kolonoskopia powinna być badaniem potwierdzającym i diagnozującym nowotwór. Test FIT polega na ustaleniu, czy w próbce kału znajduje się krew, która nie jest widoczna gołym okiem. Krew w stolcu może być wczesnym objawem polipa okrężnicy (niewielka narośl, która zazwyczaj nie jest zmianą nowotworową) lub raka jelita grubego. 

W czasopiśmie "Annals of Internal Medicine" 25 lutego zostały opublikowane przeanalizowane dane z 31 badań porównujących wyniki testów FIT z kolonoskopią. - Badanie wykazało, że czułość (cecha, która mówi o zdolności testu do wykrycia choroby) testu FIT sięga 75-80 procent - powiedział główny autor badań, doktor Thomas Imperiale, gastroenterolog z Indiana University School of Medicine i Regenstrief Institute w Indianapolis. Dla porównania - czułość kolonoskopii to 95 procent.

Jak podaje serwis Live Science, doktor Imperiale stwierdził, że takie wyniki badań sugerują, iż test FIT może być akceptowalną alternatywą dla kolonoskopii u osób ze średnim ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego. Są to osoby, które nie mają historii choroby w rodzinie oraz nie zmagają się z zapaleniem jelit ani polipami okrężnicy. 

Zdaniem ekspertów tego typu test powinny regularnie wykonywać osoby po 50. roku życia. Jeśli w naszej najbliższej rodzinie takie zachorowania występowały, warto zwiększyć czujność i badać się już od 40. roku życia. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby narażone na ten typ raka powinny się badać, lecz także wszyscy ci, którzy znajdują się w średniej grupie ryzyka.

W odróżnieniu od kolonoskopii, którą wykonuje się raz na 10 lat, test FIT powinno powtarzać się co roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć nowotwór naprawdę szybko. 

Jak wykonać test FIT? 

Test FIT dostępny jest również w Polsce. Na stronie www.badamjelito.pl w zakładce TEST FIT widnieje informacja: "Osoby w wieku 50+ oraz młodsze, u których w najbliższej rodzinie wystąpił problem raka jelita grubego, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Badam jelito”, w ramach której mamy do przekazania bezpłatne testy FIT na obecność krwi utajonej w kale". Test należy jednak odebrać osobiście, w Łodzi (w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika, w Pracowni PET, pokój 46, ul. Pabianicka 62, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00). Materiał do badania również należy osobiście oddać do laboratorium na terenie Łodzi.

Zostało też wyjaśnione, jak należy wykonać test. Najpierw trzeba umieścić w muszli klozetowej papier toaletowy, co umożliwi pobranie próbki kału za pomocą specjalnego aplikatora. Następnie trzeba przenieść ją do probówki. Po pobraniu próbkę należy niezwłocznie przekazać do laboratorium.

Instrukcja wykonania testu FITInstrukcja wykonania testu FIT http://badamjelito.pl

Największą korzyścią tego testu jest fakt, że można go wykonać w warunkach domowych bez większego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że wynik dodatni zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem i stanowi istotne wskazanie do kolonoskopii.

Na stronie kampanii "Badam jelito" widnieje również istotna informacja, że w związku z tym, iż kolonoskopia cechuje się największą czułością, jest zalecanym badaniem przesiewowym. Dokładnie wytyczne, jak często należy je robić, znajdują się również na stronie

Więcej o:
Komentarze (19)
Ten test pomoże ci wykryć raka jelita grubego. Można go przeprowadzić w domu
Zaloguj się
 • alex2222

  Oceniono 44 razy 38

  Test do pobrania osobiście w Łodzi.
  Po co wyborowa w takim razie wypisuje te pierdoły na głównej???

 • kac

  Oceniono 26 razy 26

  Fajny artykuł, brak tylko w nim jednej bardzo istotnej informacji. Test wykazuje obecność krwi w stolcu, to oznacza, że da wynik pozytywny również w przypadku hemoroidów. Na podstawie artykułu www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122631 z pośród 704 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu, 539 osób (76%) nie miało nowotworu tylko hemoroidy!!!
  Test jest bardzo czuły ale nie jest specyficzny, daje bardzo dużo fałszywych wskazań!!!
  Dlaczego tej informacji nie ma w artykule, dlaczego do jasnej ... niemal każdy tekst (ocierający się nawet o naukę) jest w Gazecie schrzaniony, żeby nie napisać dosadniej. czy na prawdę zamiast redaktorów macie w redakcji "gimbusów"???

 • balerina53

  Oceniono 9 razy 9

  ....nic nowego i odkrywczego, już od bardzo dawna, można kupić tzw. kałówkę (sorry), to jest taki mały pojemniczek z łyżeczką w środku i w identyczny sposób pobrać próbkę i zanieść ją do laboratorium; prywatnie bądź na NFZ

 • japoneczka01

  Oceniono 5 razy 3

  W innych artykułach piszą, że test FIT jest na NIETOLERANCJĘ POKARMOWĄ, a test FOBT na KREW UTAJONĄ.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 2

  gorąca prośba ----przestancie leczyć chorych ludzi przez internet ---a ty ciemna maso nie dawaj się nabierać na takie experymenty.

 • kukwas45

  0

  Dlaczego kolonoskopia tylko 1x na 10lat??Jesli ktoś jest obciążony n p dziedzicznie może co roku.Przyłączam się do apelu :przestańcie leczyć przez internet.Te setki głupsw ,króre są wypisywane ,jeżą włos na głowie.

 • azalka12

  0

  Przeciez to bezczelna reklama laboratorium Synevo

 • haha-to-ja

  Oceniono 2 razy 0

  To tak dla uzupełnienia po tych wszyskich krokiecikach i samzonych rybkach gazeto?

 • student_zebrak

  0

  wedle rozdzielnika po przekroczeniu 60, pozniej co dwa lata przychodzi gruba komerta. Nalezy posadzic paczke na fajans, zeskrobac, calosc wedlug instrukcji i odeslac poczta do laboratorium. Mozna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX