Terapia falami uderzeniowymi - na czym polega? Dla kogo jest wskazana?

Terapia falami uderzeniowymi polega na leczeniu bólu falą akustyczną o wysokim, skokowym ciśnieniu, wytwarzanym w bardzo krótkim czasie. Służą do tego specjalne aparaty, generujące falę uderzeniową o specyficznych właściwościach. Terapia falami uderzeniowymi służy do zwalczania bólu przy schorzeniach nóg, stawów, stanów zwyrodnieniowych mięśni i ścięgien. Uważana jest za terapię bezpieczną, nieinwazyjną oraz skuteczną w walce z bólem. Terapię falami uderzeniowymi poleca się ponadto przy cellulicie.

Terapia falami uderzeniowymi - na czym polega?

Fala akustyczna, wykorzystywana do terapii bolących kończyn czy stawów, wytwarzana jest przez urządzenia generujące ciśnienie wielkości od 10 do 100 MPa w czasie 10 nanosekund. Głowicę aparatu przykłada się do bolącego miejsca na kilka chwil, aby fala uderzeniowa wniknęła w ciało. Zabieg trwa około 10 minut i zależy od tego, jakie schorzenie lub uraz jest przyczyną bólu. Dobiera się ponadto częstotliwość, natężenie i rodzaj fali uderzeniowej do konkretnego schorzenia, które ma być leczone. Istotna jest także głębokość, na jaką ma wnikać w ciało fala uderzeniowa. Przeciętnie zabieg powtarza się kilka razy w dwu-trzydniowych odstępach.

Miejsce przyłożenia głowicy aparatu do wytwarzania fali uderzeniowej musi być precyzyjnie ustalone przez lekarza. Czasem nawet znalezienie właściwego miejsca w ciele, o największej bolesności, wymaga badań USG lub innych form diagnostycznych (RTG).

Zobacz wideo

Terapia falami uderzeniowymi - czy to skuteczny zabieg?

Terapia falami uderzeniowymi (inaczej ESWT, czyli Extracorporeal shock wave terapy) służy do efektywnego zwalczania bólu po urazach i w stanach zwyrodnieniowych narządu ruchu. Pomaga ponadto w szybszym gojeniu się ran, w regeneracji nadwerężonych mięśni, więzadeł i ścięgien, a także przy zwyrodnieniach stawów. Podkreśla się, że zabieg można zastosować nawet w stanach zapalnych, a także tuż po wystąpieniu urazu ale po wchłonięciu się krwiaka.

Obserwacje pacjentów leczonych falami uderzeniowymi pokazują, że u 80-85 proc. osób bóle uległy znacznemu zmniejszeniu, albo w ogóle ustąpiły. Większość już po pierwszych zabiegu odczuła ulgę.

Skuteczność metody zależy oczywiście od rodzaju i natężenia schorzenia. Przewlekłe choroby zwyrodnieniowe wymagają dłuższych terapii i czasem kończą się jedynie złagodzeniem objawów. Ważne jest także, że może to być terapia pomocna wtedy, gdy inne metody walki z bólem zawiodą.

Wskazania do terapii falą uderzeniową:

Terapia falą uderzeniową - przeciwwskazania

Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży, po zabiegach chirurgicznych przy nowotworach w miejscu wykonania cięcia chirurgicznego, jeśli pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca, a także przy zaburzeniach związanych ze słabą krzepliwością krwi. W przypadku ostrych stanów zapalnych nie wykonuje się zabiegu dokładnie w tym miejscu, ale wybiera mniej zaognione. Przeciwwskazania dotyczą też zaawansowanej osteoporozy, przyjmowania sterydów. Nie wykonuje się zabiegów u małych dzieci.

Terapia falą uderzeniową - skutki uboczne

Podkreśla się, że jest to zabieg bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, pod warunkiem prawidłowego wykonania. Rzadko pojawia się jednak po pierwszych zabiegach niewielki wzrost natężenia bólu. Powinniśmy wtedy zastosować, na przykład, okłady z lodu lub zażyć środki przeciwbólowe, ale nie zaniechać terapii. Pojawiają się ponadto: miejscowe zaczerwienienie oraz - niekiedy - bóle głowy i szumy uszne przy zabiegach w okolicy szyi. Wszystkie te objawy mijają po kilku dniach.

Terapia falą uderzeniową służy też do zwalczania cellulitu

Istnieją ponadto gabinety polecające terapię falami uderzeniowymi do redukcji cellulitu. Taka terapia przyczynia się do zmian w metabolizmie tłuszczów w tkance, pomagając w uzyskaniu gładszej skóry.

Terapia falą uderzeniową - ceny

Koszt pojedynczego zabiegu wynosi około 50-55 zł, pięć zabiegów może kosztować 150 zł, powyżej 15 zabiegów to wydatek w granicach 600 zł.

To może cię zainteresować:

Ból - jak go nazwać? Rodzaje bólu, jego przyczyny i leczenie

Kiedy i jak stosować leki przeciwbólowe, by nie szkodziły? Rodzaje leków przeciwbólowych

Ból neuropatyczny: objawy, leczenie

Kolano - najczęstsze przyczyny bólu

Stłuczenie kolana

Więcej o: