Mężczyzna skarżył się na ciągłe infekcje. Okazało się, że w jego nosie wyrósł... ząb

59-latek przez długi czas skarżył się na nawracające infekcje, pogorszony węch oraz zablokowany lewy otwór nosowy. Po latach lekarzom w końcu udało się ustalić przyczynę uciążliwych objawów i schorzeń. 
Zobacz wideo

59-letni Duńczyk z Aarhus cierpiał na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Okazało się, ze za ich powstawanie odpowiedzialny jest ząb, który znajdował się w jego nosie. Nietypowy przypadek został opisany na łamach "BMJ Case Reports". 

Niespodziewany ząb ektopowy

Pacjent znalazł się pod opieką lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii, którzy w trakcie badań odkryli, że jego przegroda nosowa jest zgięta w nietypowy sposób. Odpowiedzialna za ten stan była konkretna tkanka. Okazało się, że to ząb ektopowy.

Ektopia zębów jest niezwykle rzadką dolegliwością. Najogólniej rzeczy ujmując to sytuacja, gdy ząb znajduje się w obrębie struktur anatomicznych, w których nie powinien występować.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus przeprowadzili u 59-latka endoskopową operację zatoki, w trakcie której usunięto ząb z nosa. Po operacji ustały wcześniejsze dolegliwości, na które skarżył się mężczyzna. 

Co było przyczyną nietypowego schorzenia?

59-latek wiele lat wcześniej doznał ciężkiego złamania nosa i kości szczęki, a jego nos musiał być nastawiany chirurgicznie. Lekarze podejrzewają więc, że właśnie w wyniku wypadku, który doprowadził do złamania, jeden z zębów mężczyzny znalazł się w jamie nosowej. 

O podobnym przypadku głośno było w 2017 roku. Pewna Chinka przez całe życie zmagała się z silnymi krwotokami i zatkanym nosem. Po latach w trakcie badań okazało się, że w jej jamie nosowej znajduje się drobny obiekt. Początkowo lekarze podejrzewali, że jest to kamień. Jednak na stole operacyjnym okazało się, że w jamie nosowej pacjentki wyrósł ząb z koroną i korzeniem. 

Zobacz także:

Więcej o: