Pijesz piwo przed winem, aby unikn±æ kaca? Naukowcy sprawdzili. "Obalili¶my powszechny mit"
Niektórzy wierz±, ¿e picie piwa przed winem sprawi, ¿e nie bêd± mieli kaca. I tak te¿ postêpuj±. Brytyjscy i niemieccy naukowcy postanowili sprawdziæ, czy taka praktyka ma w ogóle sens. Z ich analizy wynika, ¿e kolejno¶æ spo¿ycia alkoholu nie ma jednak wiêkszego znaczenia dla intensywno¶ci kaca.
Naukowcy zebrali 90 ochotników w wieku 19-40 lat. Ka¿dy z badanych najpierw otrzyma³ posi³ek, dostosowany do swojego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Nastêpnie wszyscy zostali podzieleni na trzy grupy. Cz³onkowie tej pierwszej wypili mniej wiêcej 2,5 litra jasnego piwa, a nastêpnie cztery du¿e kieliszki bia³ego wina. Druga grupa spo¿ywa³a te same napoje alkoholowe, z tym¿e w odwrotnej kolejno¶ci. Za¶ badani z trzeciego zespo³u mieli do dyspozycji albo tylko wino, albo tylko piwo. Wszyscy uczestnicy otrzymali tyle alkoholu, aby jego poziom stê¿enia w organizmie by³ identyczny.
W trakcie trwania ca³ej sesji badani monitorowani byli przez naukowców. Przed snem ka¿dy z uczestników dosta³ szklankê wody w ilo¶ci proporcjonalnej do masy cia³a. Noc badani równie¿ spêdzili pod nadzorem lekarzy. Nad ranem okre¶lono ich subiektywne odczucie kaca. Pod uwagê brane by³y takie kategorie jak:
- uczucie pragnienia,
- zmêczenie,
- ból g³owy,
- zawroty g³owy,
- nudno¶ci,
- ból brzucha,
- utrata apetytu.
Dodatkowo zmierzono im równie¿ puls.
Tydzieñ pó¼niej powtórzono test, z tym¿e zamieniono kolejno¶æ picia alkoholu u poszczególnych grup. Tym razem ci, którzy spo¿ywali najpierw piwo, zaczêli od wina. I na odwrót. Badani z grup kontrolnych równie¿ siê zamienili.
We wszystkich przypadkach poziom odczuwanego kaca by³ bardzo zbli¿ony. Zarówno przy pierwszym badaniu, jak i tym po siedmiu dniach. Co z kolei pokazuje, ¿e kolejno¶æ spo¿ycia piwa i wina nie ma wiêkszego wp³ywu na intensywno¶æ kaca. Badania zosta³y opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.
Tym samym obalili¶my powszechny mit o piciu piwa przed winem. Kac bêdzie taki sam, niezale¿nie od kolejno¶ci spo¿ycia alkoholu
- powiedzia³ Kai Hensel z Uniwersytetu Cambridge.
Ekspert podkre¶la jednak przy tym, ¿e w badaniu brano pod uwagê tylko jasne piwo i bia³e wino, inne alkohole, typu czerwone wino czy wódka, nie zosta³y uwzglêdnione.
Jak to jest z tym kacem?
Prawda jest taka, ¿e to po prostu picie zbyt du¿ej ilo¶ci napojów alkoholowych przyczynia siê do kaca
- zaznacza Jöran Köchling, wspó³twórca badañ z Niemiec.
Richard Stephens, psycholog z uniwersytetu Keele, przyznaje, ¿e najnowsze wnioski badaczy z Wielkiej Brytanii i Niemiec nie s± dla niego zaskoczeniem:
Kac zale¿y przede wszystkim od ilo¶ci alkoholu, któr± wypijesz. Z niektórych badañ wynika, ¿e to ciemne napoje alkoholowe prowadz± do wiêkszego kaca. Dzieje siê tak, poniewa¿ zawieraj± zwi±zki zwane kongenerami. Dodaj± one smaku i wyrazisto¶ci, ale maj± te¿ wiêksze skutki uboczne.
Psycholog dodaje równie¿, ¿e kac jest po³±czeniem stanu zapalnego w organizmie, odwodnienia i niskiego poziomu cukru we krwi.
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Tu rz±dzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
- Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?