Drożdże - jakie mają właściwości odżywcze i zdrowotne?

Drożdże piwne to naturalna skarbnica witamin z grupy B oraz wielu cennych składników mineralnych. Wykorzystuje się je do produkcji suplementów diety oraz kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej i włosów. Mimo niewątpliwych zalet preparatów z drożdży nie należy oczywiście przesadzać z długością kuracji i pamiętać o przeciwwskazaniach.

Drożdże piwne - naturalne źródło witamin i składników mineralnych

Drożdże piwne, używane w piwowarstwie do produkcji napojów alkoholowych, są produktem bogatym w cenne składniki odżywcze. W ich składzie znajdują się bowiem duże ilości witamin z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytyna, wiele składników mineralnych oraz białko.

Drożdże piwowarskie to specjalne, wyselekcjonowane odmiany drożdży, nie występujące naturalnie. Nazywa się je drożdżami szlachetnymi, w przeciwieństwie do nieszlachetnych (dzikich) drożdży.

Do celów dietetycznych wykorzystuje się drożdże piwowarskie, które pozostają po zakończeni fermentacji piwnej. Taki produkt poddaje się jeszcze procesowi oczyszczania i usuwania goryczy, a także obniża się w nim poziom kwasów nukleinowych. Do spożywania na surowo nie nadają się natomiast drożdże piekarnicze.

Drożdże piwne jako suplement diety

Drożdże piwne to znakomity suplement diety. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są w postaci płatków, proszku oraz tabletek. Odznaczają się gorzkawym smakiem, chociaż coraz częściej producenci starają się go wyeliminować. Drożdże spożywamy dodając je do potraw, na przykład sałatek, zup, deserów czy napojów. Tabletki można też po prostu połykać. Dzienna dawka nie powinna być większa niż 2-3 łyżki lub pastylki dziennie.

Wartości odżywcze i lecznicze drożdży

Drożdże piwne zawierają: witaminę B1 (tiamina), witaminę B2 (ryboflawina), witaminę B3 (niacyna), witaminę B6, foliany (witamina B9).

Dostarczając organizmowi witamin z grupy B, drożdże piwne pomagają w pracy układu nerwowego, wspierają układ immunologiczny oraz biorą udział w procesie uwalniania energii z węglowodanów. Drożdże piwne łagodzą stres, walczą z bezsennością i innymi objawami nerwicowym. A dzięki witaminie B5 przyspieszają gojenie się ran i regenerację skóry. Rybowlawina (witamina B2) natomiast ma dobroczynny wpływ na wygląd naszej cery, włosów i paznokci.

  • W drożdżach znajdują się duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz lecytyny, pomagają zatem w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi.
  • Drożdże to naturalny suplement diety, dostarczający organizmowi składników mineralnych, takich jak: fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, nikiel, krzem i chrom.
  • Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego białka posiadają dużą wartość odżywczą i dodają energii.
  • Dzięki błonnikowi zwalczają zaparcia i są dobroczynne dla naturalnej flory bakteryjnej jelit, zatem mogą służyć jako probiotyk po zakończeniu kuracji antybiotykami.
  • Związki chromu natomiast wspierają pracę tarczycy i pomagają utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.
  • W drożdżach nie znajdziemy natomiast cukru i tylko niewielką ilość sodu.
Zobacz wideo

Drożdże piwne - przeciwwskazania

  • Zdarzają się osoby, które źle reagują na produkty z dodatkiem drożdży. Mogą odczuwać bóle głowy, wzdęcia i zaburzenia w układzie pokarmowym.
  • Kobiety w ciąży oraz karmiące także powinny zachować ostrożność przy zażywaniu tabletek z drożdżami.
  • Alergicy oraz osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna muszą bezwzględnie unikać tego produktu.
  • Osoby chore na cukrzycę, przy zażywaniu preparatów z drożdży, powinny zachować ostrożność i monitorować poziom glukozy, gdyż chrom, znajdujący się w składzie tej substancji, obniża poziom cukru we krwi i w efekcie może dojść do hipoglikemii.
  • Zażywanie leków przeciwdepresyjnych i przeciwgrzybicznych także nie idzie w parze z kuracją drożdżami.

Kosmetyki z drożdży

Kosmetologia wykorzystuje drożdże do produkcji preparatów zwalczających trądzik i pielęgnujących cerę z wypryskami. Drożdże bowiem regulują wydzielanie sebum oraz zwalczają zaskórniki. Do wyboru mamy kremy, toniki i pilingi z dodatkiem drożdży.

Więcej o: