Podwyższony cukier w organizmie jest sygnałem, że gospodarka węglowodanowa funkcjonuje nieprawidłowo. Zwiększony poziom glukozy we krwi można zdiagnozować poprzez proste badanie glukometrem, polegające na pomiarze cukru z tzw. krwi włośniczkowej, czyli krwi z palca. Podwyższonego cukru w organizmie nie można bagatelizować, ponieważ może on stanowić sygnał stanu przedcukrzycowego, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowalności na hiperglikemię. Objawami zwiększonego stężenia glukozy w organizmie są:
Osoby, w których rodzinie zdarzały się przypadki cukrzycy, nie powinny wymienionych sygnałów ignorować, ponieważ znajdują się w grupie ryzyka. Po zaobserwowaniu u siebie symptomów podwyższonego cukru we krwi, należy zmierzyć jego poziom. Obecnie każda przychodnia wyposażona jest w glukometr, dlatego bez umawiania się na wizytę, można skontrolować stężenie glukozy w organizmie.
Podwyższony cukier w organizmie to stan, wynikający najczęściej z nieprawidłowej diety oraz zbyt małej aktywności fizycznej. Bardzo często dotyka on osób borykających się z nadwagą oraz otyłością. Aby ustabilizować poziom glukozy należy więc wdrożyć w swoją codzienność aktywność, a także zadbać o zbilansowaną dietę. Jadłospis osób, u których zdiagnozowano zbyt duże stężenie cukru we krwi, powinien opierać się na następujących zasadach:
Podwyższony cukier w ciąży to dość niebezpieczny stan, ponieważ może oznaczać rozwój cukrzycy ciążowej, która występuje u około 3% ciężarnych. W trakcie ciąży organizm pracuje zupełnie inaczej, następują w nim zmiany hormonalne, które mogą powodować odmienną niż wcześniej reakcję komórek organizmu na insulinę, zaburzenia pracy trzustki, co skutkuje powstaniem cukrzycy ciążowej.
W związku z tym, w ramach opieki okołoporodowej każda ciężarna powinna zostać skierowana na tzw. test obciążenia glukozą. Badanie to, nazywane inaczej krzywą cukrową stanowi podstawową metodę wykrywania hiperglikemii. Kobiety w ciąży powinny wykonać to badanie od 24. do 28. tygodnia ciąży. Test obciążenia glukozą stosowany jest również do wykrywania cukrzycy u osób, niebędących w ciąży, jednakże u ciężarnych przeprowadza się go inaczej.
Badanie krzywej cukrowej opiera się na kilku etapach:
Podczas badania ciężarna nie powinna wykonywać wysiłku fizycznego oraz spożywać pokarmów. Od 2014 roku obowiązują następujące normy poziomu cukry we krwi:
W przypadku przekroczenia choćby jednej z podanych norm, u ciężarnych rozpoznaje się cukrzycę ciążową. Kobiety, u których zdiagnozowano tę chorobę, powinny wdrożyć w codzienne funkcjonowanie aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Podwyższony cukier w ciąży jest niebezpiecznym stanem, ponieważ może skutkować makrosomią płodu oraz komplikacjami okołoporodowymi.