GIF wstrzymuje obrót znanych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Wszystkie z nich zawierają tę samą substancję czynną - fenspiryd. Działa on przeciwzapalnie i rozkurczająco na oskrzela.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie aż sześciu różnych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Są to popularne syropy i tabletki przeciwzapalne: Elofen, Eurefin, Eurespal, Fenspogal, Fosidal oraz Pulneo. Główny Inspektorat Farmaceutyczny swoją decyzję przekazał za pośrednictwem strony internetowej.

GIF wycofuje leki. Przyczyną zawartość fenspirydu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny decyzję podjął na podstawie analiz danych przekazanych przez podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leków w Polsce. Według raportu korzyści, które wynikają ze spożywania fenspirydu, są niewspółmierne do ryzyka jego stosowania.

Zobacz wideo

GIF nie podaje jednak, czy stężenie substancji w wycofanych lekach jest na tyle duże, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Pacjenci, którzy przyjmowali ostatnio te leki, powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Francuska Agencja ds. Leków dodatkowo wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur, które mają na celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka substancji czynnej w wycofanych lekach. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd należy utrzymać, zmienić, zawiesić bądź też wycofać.

GIF. Lista wycofanych leków na przeziębienie

Lista wszystkich leków, wycofanych z obrotu przez GIF:

  • Elofen 2 mg/ml,
  • Eurefin 2 mg/ml,
  • Eurespal 80 mg,
  • Fenspogal 2 mg/ml,
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml,
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml,
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml,
  • Pulneo 2 mg/ml,
  • Pulneo 25 mg/ml

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wprowadzanie do obrotu i sprzedaż wymienionych wyżej preparatów leczniczych we wszystkich aptekach i hurtowniach nie będzie możliwa.

Więcej o: