Magnetoterapia wykorzystuje zmienne pole magnetyczne o częstotliwości do 59 Hz i indukcji magnetycznej (natężenie pola magnetycznego wewnątrz ciała) od 0,1 do 10 mT (minitesli). Mechanizm działania polega na przemieszczaniu się, pod wpływem pola magnetycznego, jonów w komórkach organizmu. Pod ich wpływem dochodzi do hiperpolaryzacji błony komórkowej, co poprawia jej działanie. Przemiana materii w komórce przyspiesza i poprawia się wykorzystanie tlenu. Mikrokrążenie krwi ulega intensyfikacji, co pomaga w wychwytywaniu tlenu przez komórki i stymuluje oddychanie tkankowe.
Do leczenia stosuje się impulsy w trzech zakresach częstotliwości i natężenia:
Leczenie rozpoczyna się od 40 proc. dawki i stopniowo zwiększa. Zabieg wykonuje się w gabinetach fizjoterapeutycznych, wykorzystując do tego specjalne urządzenia. Dawki ustala lekarz lub fizjoterapeuta.
W trakcie zabiegu nie możemy mieć na sobie przedmiotów metalowych. Należy wyjąć protezy zębowe, wyłączyć telefon. Poza tym nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zostaje się w swoim ubraniu. Czas zabiegu wynosi zazwyczaj od 15 do 30 minut. Wykonuje się od 15 do kilkudziesięciu zabiegów, początkowo codziennie, potem w odstępie kilku dni.
Dostępne są też urządzenia do magnetoterapii domowej, które są jednak dość kosztowne (nawet kilka tysięcy zł).
Magnetoterapia zmiennym polem magnetycznym pomaga zwalczać bóle, zmniejsza napięcie mięśni i działa rozluźniająco. Hamuje procesy zapalne w stawach i w tkankach miękkich. W przypadku trudno gojących się ran lub złamań przyspiesza proces leczenia. Uważa się, że pozytywnie wpływa na wytwarzanie kostniny i pobudza regenerację tkanek. Ma ponadto działanie przeciwobrzękowe i pomocne przy regeneracji mięśni i więzadeł. Wpływa na szybkość przewodzenia bodźców w komórkach nerwowych i działa immunostymulacyjnie.
Terapię poleca się w następujących schorzeniach:
choroby i kontuzje układu kostno-stawowego i mięśni - łagodzi ból i przyspiesza regenerację tkanek
leczenie bólu
leczenie schorzeń skóry
stany zapalne
dysfunkcje układu nerwowego
Nie wolno poddawać się zabiegowi magnetoterapii :
Uważa się, że jest to zabieg fizjoterapeuczny bezpieczny i nawet długo stosowany nie powoduje skutków ubocznych. Może początkowo nasilić objawy, ale szybko mijają. Niektórzy pacjenci skarżyli się niewielkie zaburzenia widzenia. Zabieg może obniżyć ciśnienie krwi i spowolnić reakcję.