"Gdyby był zaszczepiony przeciw HPV, być może nie przekazywałby wirusa partnerkom" [LIST]

"Związek mojej znajomej rozpadł się po niecałym roku. Powodem były liczne zdrady jej 'jurnego chłopaka'. Gdyby był zaszczepiony przeciw HPV, być może nie przekazywałby wirusa swoim licznym partnerkom" - pisze nasza czytelniczka.

Po propozycji władz Warszawy, by przeciw HPV szczepić nie tylko dziewczynki, lecz także chłopców, zawrzało. Wiele osób wyśmiało wręcz ten pomysł. Publikujemy list naszej czytelniczki, którą oburzyło lekceważenie problemu HPV.

Zobacz także: Rabiej zapowiedział szczepienia chłopców przeciw HPV. Został wyśmiany. "Chronią pośrednio kobiety" >>

W Australii dzięki obowiązkowym szczepieniom prawie wyeliminowano już raka szyjki macicy. Wydawałoby się, że to doskonała inspiracja dla innych. Z niedowierzaniem czytam więc komentarze, które prześmiewczo odnoszą się do propozycji władz Warszawy, by wprowadzić szczepienia dla osób obu płci. Teksty w stylu „wara od naszych chłopców” są nie tyle śmieszne, ile oburzające.

Moim zdaniem szczepionka przeciw HPV dla obu płci to świetny pomysł. Piszę to, bo bliska mi osoba jest nosicielką tego wirusa. W trakcie ostatniej cytologii lekarz zaobserwował u niej jakieś niepokojące zmiany. Od czasu tej diagnozy moja znajoma żyje w ogromnym stresie i strachu o przyszłość.

Warto zaznaczyć, że wirusa HPV przekazał jej pierwszy i jedyny partner seksualny. Diagnoza była dla niej sporym zaskoczeniem. Bo wirus HPV kojarzył się jej wcześniej stereotypowo z rozwiązłością i zaniedbywaniem kwestii zabezpieczeń. A ona nie dość, że sypiała tylko z jednym mężczyzną, to dodatkowo nigdy nie zapominała o prezerwatywach (to dlatego, że nigdy nie przyjmowała antykoncepcji hormonalnej). 

Związek mojej znajomej rozpadł się po niecałym roku. Powodem były liczne zdrady jej "jurnego chłopaka". Gdyby był zaszczepiony przeciw HPV, być może nie przekazywałby wirusa swoim licznym partnerkom. To jednak czyste hipotezy, bo w jego przypadku na szczepionkę jest już pewnie za późno. Warto jednak przed takimi sytuacjami zabezpieczać przyszłe pokolenia.

Gdy czytam komentarze pod informacjami na temat pomysłu władz Warszawy, uderza mnie to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, które niesie ze sobą HPV. Poza tym niektórym wydaje się, że wirus nie stanowi zagrożenia dla chłopców. To nieprawda, bo może on wywoływać m.in. nowotwory prącia. Poza tym nawet gdyby HPV nie był groźny dla chłopców, to szczepionka chroni przed nim kobiety.

Teraz, gdy myślę o tej sprawie, to tym bardziej oburza mnie fakt, że w naszym społeczeństwie nadal toleruje się, a wręcz podziwia rozwiązłość mężczyzn. Kobieta, która żyłaby tak jak były chłopak mojej koleżanki, musiałaby się liczyć z plotkami i oburzeniem „wszystkich świętych”. A taki mężczyzna, mimo że nieświadomie przekazuje swoim partnerkom groźnego wirusa, uchodzi nadal za zdobywcę i nie musi się niczego wstydzić.

Ja oczywiście nie zabraniam "jurnym chłopcom" przyjemności. Niech sobie robią, co chcą. Dobrze by jednak było, gdyby przed tym zadbali o jakieś szczepienia. Bo ich podboje mogą kosztować kogoś życie. 

Ewa

Chcesz wziąć udział w dyskusji? Podziel się z nami swoją opinią lub historią. Napisz do nas: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy publikujemy w serwisie, a ich autorów nagradzamy książkami.

Zobacz także:

Więcej o: