Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli lek, który całkowicie wyleczy raka. Inni badacze są sceptyczni

Badacze z firmy farmaceutycznej AEBi w ciągu roku zamierzają wypuścić na rynek lek, który ma całkowicie wyeliminować problem chorób nowotworowych. Ich zapowiedzi spotkały się jednak z bardzo sceptycznymi reakcjami środowiska naukowego.

Co jakiś czas możemy usłyszeć o odkryciach naukowych, które mają pomóc w walce z rakiem. Z reguły są to jednak metody, które są częścią szerszych terapii. Tym razem pojawiło się doniesienie, które zapowiada rewolucyjny przełom. Chorobę ma pokonać tylko jeden lek. I, co ważne, ma być on skuteczny w przypadku wszystkich odmian raka. Zaskakujące doniesienia zostały opublikowane na łamach "The Jerusalem Post". 

Lek ma działać od pierwszego dnia kuracji

Środek o nazwie MuTaTo jest przygotowywany przez izraelską firmę farmaceutyczną Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi). Naukowcy opracowujący innowacyjną metodę zapewniają, że ich lek sprawdził się już w trakcie badań na myszach.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

MuTaTo ma być nakierowany na kilka mutacji w komórkach nowotworowych. Stanie się tak dzięki kombinacji kilku peptyd (grupy związków organicznych posiadających charakterystyczne wiązania), które zostaną skierowane przeciwko rakowi.

Poza tym w trakcie leczenia będą atakowane w tym samym czasie trzy receptory (białka znajdujące się na powierzchni każdej komórki).

- Nawet nowotwór nie może mutować aż trzech receptorów w tym samym czasie - powiedział "The Jerusalem Post" dr Ilan Morad, który bierze udział w badaniach nad lekiem.

Jednak to nie koniec zaskakujących zapewnień twórców leku. 

- Nasz środek będzie działał już od pierwszego dnia kuracji, która potrwa jedynie kilka tygodni. Nie będzie ona wiązała się z żadnymi skutkami ubocznymi lub będą one minimalne - zapewnił na łamach tej samej gazety dyrektor generalny firmy AEBi, Dan Aridor. - Poza tym takie leczenie będzie wiązało się ze znacznie niższymi kosztami finansowymi niż większość innych metod dostępnych obecnie na rynku - dodał.

"Nie opublikowali żadnych danych"

Doniesienia "The Jerusalem Post" wywołały sceptyczne reakcje w środowisku naukowym. Jedną z przyczyn jest to, że izraelscy badacze nie ujawnili zbyt wielu szczegółów dotyczących ich badań. 

- Naukowcy nie opublikowali jeszcze żadnych danych potwierdzających, że jest to najbardziej obiecująca metoda leczenia raka do tej pory. Mamy jak na razie jedynie wywiad udzielony lokalnej gazecie - zauważa na swoim blogu poświęconym tematyce chorób nowotworowych doktor nauk medycznych i członek American Cancer Society, Len Lichtenfeld.

- Doniesienia izraelskich naukowców nie zostały udowodnione poprzez publikacje w recenzowanych artykułach ani też nie zostały potwierdzone w badaniach klinicznych na ludziach. Ich twierdzenia powinny spotkać się z ekstremalnym sceptycyzmem - skomentował w rozmowie z "Daily Mail" Vince Luca z Moffitt Cancer Center.

Zobacz także:

Więcej o:
Komentarze (67)
Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli lek, który całkowicie wyleczy raka. Inni badacze są sceptyczni
Zaloguj się
 • konrado12344

  Oceniono 33 razy 31

  Ah te myszy to mają dobrze. Naukowcy opracowali już lek na praktycznie każdą chorobą je dręczącą. Niedługo myszy będą żyły po 100 lat, bez zmarczek, łysienia, zawałów serca i oczywiśćie bez raka.

 • speedy13

  Oceniono 23 razy 21

  Powiedzmy sobie brutalnie: jeśli nie publikują tych wyników w renomowanym czasopiśmie to na 99% jest to zwykła sciema.

 • krzepki.harry

  Oceniono 21 razy 15

  Prawdopodobnie chodzi o podbicie na giełdzie akcji tej firmy. Lada moment kto ma sprzedać swoje akcje to je sprzeda za sutą kasę, i tyle będzie po "odkryciu".

 • kadykianus

  Oceniono 15 razy 11

  Nawet szkoda komentowac. Chca zarobic na akcjach firmy, nic wiecej. Ale mogliny chociaz klamac w sposob bardziej wyrafinowany a nie tak prostacki.

 • phugoid

  Oceniono 14 razy 10

  droga gimbazo,
  wyleczy raka? to znaczy ze bedziemy mieli co czynienia z chorym ze zdrowym rakiem? czy moze wyleczy z raka?

 • blackmac3

  Oceniono 16 razy 10

  Kilku peptydow. Nie peptyd. I byc moze nie publikuja nic zeby ich konkurencja nie ubiegla.

 • claudiusz

  Oceniono 7 razy 7

  rozmawialem z moim kolega,ktory jest doskonalym chururgiem w Kanadzie...wedlug niego,na raka,ktory ma tyle odmian,znalezienie jednego cudownego skutecznego srodka jest na dzisiaj prawie niemozliwe.....

 • auxlux

  Oceniono 6 razy 6

  Nie ma się co podniecać ani zniechęcać, poczekamy, zobaczymy.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 25 razy 5

  "Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli lek, który całkowicie wyleczy raka. Inni badacze są sceptyczni"

  To ewidentny przykład antysemityzmu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX