Kamienie kałowe to zaawansowana postać zaparć, czyli zbite masy niewydalonego stolca, które zalegają w odbytnicy i nie można ich wydalić mimo prób parcia. Kamienie powstają, gdy zaparcie występuje przez dłuższy czas, co skutkuje stopniowym stwardnieniem stolca i pogłębieniem problemów z wypróżnianiem. Kamienie powstają, gdy pacjent przez dłuższy czas, na przykład kilka, kilkanaście dni, nie może się wypróżnić. Masa kamieni może dochodzić nawet do kilkunastu kilogramów.
Przyczyny powstawania kamieni kałowych są związane przede wszystkim z niezdrowym stylem życia, który prowadzi do ciężkich zaparć. Główne przyczyny pojawiania się kamieni kałowych to:
Kamienie kałowe wynikające z unieruchomienia pojawiają się najczęściej u osób starszych, niesprawnych ruchowo albo unieruchomionych z powodu ciężkich, przewlekłych chorób, ale również u osób, które mają siedzącą pracę i unikają ruchu.
Inne przyczyny niezwiązane z dietą oraz trybem życia to:
Do powstawania kamieni kałowych mogą się przyczyniać również zaburzenia gospodarki hormonalnej występujące na przykład przy niedoczynności tarczycy, a także zaburzenia gospodarki jonowej organizmu.
Kamienie kałowe pojawiają się również często u dzieci, które świadomie powstrzymują się przed oddaniem stolca. Taka sytuacja występuje, gdy dziecko z jakichś powodów wstydzi się i wstrzymuje defekację przez kilka dni, a nawet tygodni, co prowadzi do zalegania mas kału w odbytnicy. Podobny może być powód pojawiania się kamieni kałowych u osób, które cierpią na żylaki odbytu. W takiej sytuacji żylaki powodują niechęć do regularnego wypróżniania się, a to z kolei prowadzi do zaparć, konieczności silnego parcia i powstawania guzków krwawniczych.
Z pojawieniem się w odbytnicy kamieni kałowych wiąże się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w szczególności:
Gdy w odbytnicy występują kamienie kałowe, podczas prób oddania stolca może dochodzić do podrażnienia śluzówki, powstawania wrzodów oraz krwawienia z odbytu. Czasami podczas prób oddania stolca z odbytu wydobywa się ciecz, którą można pomylić z biegunką. W skrajnych przypadkach powikłaniem kamieni kałowych jest powstawanie hemoroidów, wypadanie odbytu, powstawanie uchyłków jelita oraz stanów zapalnych jelita spowodowanych długotrwałym zaleganiem resztek pokarmów.
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kamieni kałowych. Najczęściej stosowane są lewatywy, które rozmiękczają stolec i ułatwiają jego wydalenie. Jeżeli wlewki do jelita grubego okażą się nieskuteczne, konieczne jest mechaniczne usunięcie kamieni kałowych. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i jest wykonywany przez lekarza chirurga, który ręcznie lub za pomocą kleszczy usuwa kamienie kałowe.
Zarówno po zabiegu usuwania kamieni kałowych, jak i w celu zapobiegania ich powstawaniu, niezwykle ważna jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Szczególnie ważne jest codzienne wypijanie minimum 2 litrów płynów, a także jedzenie warzyw i owoców oraz innych produktów bogatych w błonnik.
Korzystny wpływ na układ trawienny mają również produkty zawierające probiotyki, takie jak kefiry czy jogurty. U osób ze skłonnościami do powstawania kamieni kałowych poleca się stosowanie środków farmakologicznych, które zmiękczają kał, na przykład parafiny.