Maść ichtiolowa jest to preparat zawierający ichtiol, czyli substancję o działaniu antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Ichtiol występuje również pod innymi nazwami: ichtammol, litol, bituminol oraz amonowy sulfobituminian lub ichtyoleum. Warto znać tę nazwy, ponieważ mogą one występować w preparatach, które nie będą nazwane maścią ichtiolową, a będą cechować się tymi samymi właściwościami. Zawartość ichtiolu w tej maści wynosi około 10%, pozostałe składniki to głównie lanolina oraz wazelina.
Maść ichtiolowa charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi oraz ściągającymi. Działa również przeciwzapalnie, a także wspomaga odciąganie ropy znajdującej się pod skórą. Ze względu na właściwości maści ichtiolowej, preparat ten stosowany jest w leczeniu uporczywych zmian skórnych, takich jak wypryski czy czyraki. Jest to również środek wykorzystywany do walki z trądzikiem oraz z gulami ropnymi. Maść ichtiolowa ma również właściwości rozgrzewające, dlatego stosuje się ją w celu zmniejszenia lub zniwelowania obrzęków.
Sam preparat ma zwykle ciemnobrązową barwę oraz gęstą konsystencję. Charakteryzuje się również nieprzyjemnym, dla wielu drażniącym zapachem, który przypomina woń rozgrzanego asfaltu w upalne dni lub smaru czy benzyny. Ponadto, maść ichtiolowa jest środkiem bardzo brudzącym, a plamy na odzieży po zetknięciu się z tym środkiem czasami są nie do sprania. Pomimo licznych właściwości leczniczych, to właśnie te cechy maści ichtiolowej przemawiają silnie na jej niekorzyść i powodują, iż wiele osób, borykających się ze zmianami skórnymi, nie chce jej stosować.
Ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne oraz rozgrzewające, maść ichtiolowa stosowana jest na wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Preparat ten pomaga nie tylko w walce z niewielkimi wypryskami, ale jest też skuteczny w leczeniu trądziku. Ponadto, wiele osób stosuje maść ichtiolową w leczeniu czyraków, czyli bolesnych guzków, występujących w najróżniejszych partiach ciała. Czyraki to punktowe narośla, które pod skórą składają się z nagromadzonej ropy lub ropy, zmieszanej z krwią.Maść ichtiolowa pomaga w uwalnianiu się tego płynu, a tym samym niweluje bolesne czyraki. Leczenie czyraków maścią ichtiolową jest jednak długotrwałe, ponieważ kłopotliwe miejsce należy smarować przez kilka dni, czasem przez tydzień lub dwa do całkowitego wchłonięcia się czyraka.
Dużo szybciej preparat ten pomaga na wypryski. Wiele osób twierdzi, iż nawet jednokrotne posmarowanie pryszcza maścią ichtiolową i pozostawienie go tak na kilka godzin (np. na noc), powoduje, iż pryszcz wyraźnie się zmniejsza oraz nie jest już tak widoczny. Preparat ten można stosować również na obrzęki, ponieważ ichtiol ma właściwości przeciwobrzękowe i wyraźnie je zmniejsza.
Pomimo oddziaływania przeciwzapalnego, maści ichtiolowej nie należy nakładać na otwarte rany. Jest ona przeznaczona wyłącznie do stosowania zewnętrznego, nie powinna mieć styczności z tkankami podskórnymi.
Zaletą maści ichtiolowej jest to, iż nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Preparatu powinny się wystrzegać jedynie osoby, które uczulone są na któryś ze składników maści. Kobiety w ciąży mogą stosować maść ichtiolową wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Podobnie z dziećmi poniżej 12 roku życia - przed zastosowaniem tego rodzaju maści, rodzice powinni skonsultować się z pediatrą.
Należy podkreślić, iż nawet tak nieszkodliwy - w porównaniu z innymi lekami - preparat, może wywołać negatywne konsekwencje po jego przedawkowaniu. Stosowanie maści ichtiolowej częściej niż 2 razy dziennie może skutkować zaczerwieniem oraz podrażnieniem skóry.
Maść ichtiolowa jest to produkt, który można nabyć bez recepty. Preparat ten jest ogólnodostępny i występuje nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach czy supermarketach, w działach ze środkami do pielęgnacji ciała. Na korzyść maści ichtiolowej przemawia przede wszystkim cena. 20 ml tego środka to koszt 2-3 zł. Ponadto preparat ten jest bardzo wydajny, stosowany wyłącznie doraźnie, wobec czego jedna tubka może posłużyć nawet 2 lata.