Naukowcy zamienili komórki rakowe w tłuszcz. "Całkowicie przestały się rozprzestrzeniać"

W trakcie testów na myszach naukowcom z Uniwersytetu w Bazylei udało się przekształcić komórki nowotworowe w niegroźne komórki tłuszczowe. Badacze dokonali tego dzięki nietypowemu połączeniu dwóch leków.

Mimo że to dopiero pierwszy etap obszernych badań, wyniki początkowych testów napawają nadzieją. Badaczom z Uniwersytetu w Bazylei udało się m.in. zahamować rozprzestrzenianie komórek rakowych. Efekty ich prac zostały opisane na łamach "Cancer Cell".

Nietypowe połączenie leków

W trakcie badań samicom myszy przeszczepiono ludzkie komórki raka sutka. Dzięki temu stworzono mysi model raka piersi. W terapii zwierząt zastosowano innowacyjne połączenie dwóch leków - przeciwnowotworowego trametynibu oraz rozyglitazonu.

Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Ten drugi lek podawany jest chorym na cukrzycę typu drugiego. Jest on zaliczany do grupy tiazolidynedionów, które łączą się głównie z receptorami znajdującymi się w tkance tłuszczowej. Biorą one udział m.in. w tworzeniu komórek tłuszczowych.

Zobacz także: Rak sutka (rak piersi) - objawy i leczenie. Jak rozpoznać raka piersi? >>

Komórki rakowe zmieniły się w komórki tłuszczowe

Naukowcy w trakcie badań wykorzystali ścieżkę, którą stosują komórki nowotworowe w trakcie przerzutów. Proces ten nazywany jest przejściem epitelialno-mezenchymalnym (EMT). Od jakiegoś czasu wiadomo, że rak może wykorzystywać właśnie tę drogę do rozprzestrzeniania się po ciele. 

- Komórki raka piersi, które przeszły EMT, nie tylko zmieniły się w komórki tłuszczowe, lecz także całkowicie przestały się rozprzestrzeniać - skomentował przewodniczący badaniom Gerhard Christofori, biochemik z Uniwersytetu w Bazylei. 

Testy na myszach były dopiero pierwszym etapem szerszych badań. Obecnie zespół szwajcarskich naukowców sprawdza, czy terapia ta będzie miała zastosowanie także przy innych typach nowotworów oraz czy możliwe jest połączenie jej z chemioterapią. 

Zobacz także:

Więcej o:
Komentarze (45)
Naukowcy zamienili komórki rakowe w tłuszcz. "Całkowicie przestały się rozprzestrzeniać"
Zaloguj się
 • eclipse23

  Oceniono 58 razy 34

  a polscy naukowcy zawierzą się tzw matce b,. i powieszą krzyże w laboratoriach

 • nick_bezimienny

  Oceniono 32 razy 16

  rak w tłuszcz???? podejrzewam, że pokaźna grupa pacjentek może się na to nie zgodzić :)

 • metaxo

  Oceniono 29 razy 13

  Dlaczego zatajono, że te 2 leki są robione z płodów. Prawdziwy Polak nie potrzebuje czegoś takiego, wystarczy post, modlitwa i wiara przenosząca góry.

 • smiki48

  Oceniono 17 razy 9

  wiecie jaka może być największa trauma rządzących na całym świecie? Wynalezienie skutecznego lekarstwa na choroby nowotworowe i serca. Mało które budżety państw wytrzymają średnie zwiększenie długości życia o np. 10 lat.

 • lukturko

  Oceniono 16 razy 6

  Módlmy się!

 • pasti2

  Oceniono 5 razy 5

  Taka informacja gdzieś tam w "Styl życia" a karmiąca Marina na samej górze - czas umierać jako gatunek i zostawić ziemie sztucznej inteligencji

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy 5

  A jeśli przekształcają komórki nowotworowe w tłuszcz to po co do tego chemioterapia?
  ps. W Bolandii nie trzeba badań ani leków-zamiast lekarzy, pielęgniarek, leczenia w pustym wyposażonym szpitalu za które nie chce płacić NZF wystarczy wynajęcie grup modlitewnych i opłacanie sukienkowego na etacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX