Czopki glicerynowe - do czego s³u¿±, kto mo¿e ich u¿ywaæ i jak stosowaæ je bezpiecznie?
Czopki glicerynowe, tak samo jak pozosta³e rodzaje czopków, aplikuje siê doodbytniczo. Mo¿na je dostaæ bez recepty niemal w ka¿dej aptece. Aby zachowa³y swoje w³a¶ciwo¶ci nale¿y przechowywaæ je w ch³odnym miejscu najlepiej w lodówce. Jak dzia³aj±? Po umieszczeniu w odbycie, pod wp³ywem ciep³a czopki rozpuszczaj± siê i dra¿ni± koñcowy odcinek jelita grubego. Dziêki czemu tzw. ruchy robaczkowe nasilaj± siê i przyspieszaj±. Gliceryna ma w³a¶ciwo¶ci nawil¿aj±ce i nat³uszczaj±ce tym samym masa ka³owa, która zalega jelitach ³atwiej siê przesuwa i szybciej zostaje wydalona z organizmu.
Czopki glicerynowe s± bardzo bezpieczne, dla tego bez obaw mog± byæ stosowane zarówno u ma³ych dzieci, jak i osób doros³ych. Szczególnie przydatne s± w okresie po³ogu, kiedy cia³o kobiety nie dzia³a jeszcze jak nale¿y i mog± pojawiæ siê zaparcia, z którymi doskonale radz± sobie sobie w³a¶nie czopki glicerynowe. Bardzo czêsto uchodz± za alternatywê dla lewatywy. Niekiedy korzystaj± z nich tak¿e kobiety w ci±¿y, jak i osoby starsze, czy osoby skazane z powodu inwalidztwa na bezruch.
Warto zaznaczyæ, ¿e gliceryna bywa wykorzystywana jako ¶rodek przeczyszczaj±cy w sytuacjach, gdy konieczne jest zbadanie dolnego odcinka uk³adu pokarmowego.
Czopki glicerynowe - czy zawsze mo¿na je stosowaæ?
Mimo ¿e czopki glicerynowe s± bezpieczne zarówno dla ma³ych dzieci, jak i kobiet w ci±¿y (badania jednoznacznie pokaza³y, ¿e w ¿aden sposób nie wp³ywaj± one na rozwój dziecka ani pokarm matki, je¶li stosowane s± w okresie po³ogu), to s± sytuacje, kiedy ich podanie nie jest wskazane. Przeciwwskazaniem do zastosowania czopków glicerynowych s±:
- stany zapalne jelita grubego,
- stany zapalne jelita cienkiego,
- d³ugotrwa³e zaparcia o niewyja¶nionej przyczynie,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- ostry ból brzucha.
Czopki glicerynowe - jak bezpiecznie i w³a¶ciwie umie¶ciæ je w odbycie?
Trzeba sobie zdawaæ sprawê, ¿e u¿ywanie czopków glicerynowych to tylko dora¼ne rozwi±zanie. Je¶li zaparcia nawracaj±, ratowanie siê czopkami za ka¿dym razem, przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Ka¿dy kto chce je zastosowaæ przed aplikacj± powinien poradziæ siê lekarza. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które na sta³e przyjmuj± jakie¶ leki. Zbyt czêste u¿ywanie czopków prowadzi do podra¿nieniem ¶luzówki jelita. Ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy mog± wywo³ywaæ odwrotny skutek, tzn. odruchowe zaciskanie zwieracza odbytu i zatrzymywanie wydalania ka³u.
Zatem, jak bezpiecznie u¿ywaæ czopków glicerynowych? Czopki glicerynowe umieszcza siê bezpo¶rednio w odbycie. Przed jego aplikacj± uj¶cie odbytu nale¿y delikatnie rozchyliæ palcami, nastêpnie powoli i delikatnie wsun±æ czopka do jelita. Bardzo wa¿ne jest, aby osoba, której aplikuje lek rozlu¼ni³a siê, nie napina³a miê¶ni podczas wk³adania leku, ani nie zaciska³a zwieracza odbytu. Przed aplikacj± czopka nale¿y dok³adnie umyæ rêce. Nastêpnie nale¿y wyj±æ lek z opakowania i umie¶ciæ go w odbycie. Po zabiegu równie¿ tak¿e trzeba bardzo dok³adnie umyæ rêce. Czopek glicerynowy powinien ca³y znale¼æ siê w odbycie, w przeciwnym razie mo¿e siê wysun±æ. Lek naj³atwiej jest umie¶ciæ we w³a¶ciwym miejscu je¶li osoba, której czopek jest aplikowany:
- le¿y na boku z nogami lekko podci±gniêtymi pod klatkê piersiow±;
- le¿y na plecach z nogami uniesionymi w górê,
- robi przysiad.
Nale¿y zaczekaæ, by czopek rozpu¶ci³ siê ca³y w odbycie. Trwa to kilka minut. W tym czasie nale¿y wstrzymywaæ parcie. Dopiero po ca³kowitym rozpuszczeniu siê ¶rodka mo¿na siê wypró¿niæ.
Osoby, u których zaparcia czêsto nawracaj± lub d³ugo siê utrzymuj± nie powinny ratowaæ siê czopkami. Byæ mo¿e przyczyn± problemu jest niew³a¶ciwa dieta, tj. uboga w b³onnik pokarmowy, który w naturalny sposób pomaga pozbyæ z³ogów zalegaj±cych w jelitach. Gdzie go szukaæ? Przede wszystkim w zielonych warzywach oraz produktach zbo¿owych. Dobrym rozwi±zaniem mo¿e regularne jedzenie p³atków owsianych. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e jedzone na sucho mog± zatkaæ uk³ad pokarmowy i dodatkowo pogorszyæ sprawê, dlatego najlepiej podawaæ je z jogurtem naturalnym i owocami lub w postaci owsianki.
Warto tak¿e pamiêtaæ o odpowiedniej dawce ruchu. Regularna aktywno¶æ fizyczna tak¿e przyspiesza perystaltykê jelit i usprawnia metabolizm. Trzeba tak¿e pamiêtaæ o przyjmowaniu odpowiedniej ilo¶ci p³ynów, najlepiej wody niegazowanej. Je¶li zmiana nawyków nie pomaga, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E