Czopki glicerynowe - do czego służą, kto może ich używać i jak stosować je bezpiecznie?

Zaparcia czy problemy z wypróżnieniem mogą pojawić praktycznie u każdego. Tego rodzaju problemy maja nie tylko osoby, które odżywiają się niezdrowo i jedzą sporo przetworzonej żywności. Zaparcia bardzo często pojawiają się u małych dzieci i kobiet w okresie połogu. W obu przypadkach rozwiązaniem problemy mogą być czopki glicerynowe. Jak i kiedy warto jej stosować?

Czopki glicerynowe, tak samo jak pozostałe rodzaje czopków, aplikuje się doodbytniczo. Można je dostać bez recepty niemal w każdej aptece. Aby zachowały swoje właściwości należy przechowywać je w chłodnym miejscu najlepiej w lodówce. Jak działają? Po umieszczeniu w odbycie, pod wpływem ciepła czopki rozpuszczają się i drażnią końcowy odcinek jelita grubego. Dzięki czemu tzw. ruchy robaczkowe nasilają się i przyspieszają. Gliceryna ma właściwości nawilżające i natłuszczające tym samym masa kałowa, która zalega jelitach łatwiej się przesuwa i szybciej zostaje wydalona z organizmu.

Czopki glicerynowe są bardzo bezpieczne, dla tego bez obaw mogą być stosowane zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Szczególnie przydatne są w okresie połogu, kiedy ciało kobiety nie działa jeszcze jak należy i mogą pojawić się zaparcia, z którymi doskonale radzą sobie sobie właśnie czopki glicerynowe. Bardzo często uchodzą za alternatywę dla lewatywy. Niekiedy korzystają z nich także kobiety w ciąży, jak i osoby starsze, czy osoby skazane z powodu inwalidztwa na bezruch.

Warto zaznaczyć, że gliceryna bywa wykorzystywana jako środek przeczyszczający w sytuacjach, gdy konieczne jest zbadanie dolnego odcinka układu pokarmowego.

Czopki glicerynowe - czy zawsze można je stosować?

Mimo że czopki glicerynowe są bezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i kobiet w ciąży (badania jednoznacznie pokazały, że w żaden sposób nie wpływają one na rozwój dziecka ani pokarm matki, jeśli stosowane są w okresie połogu), to są sytuacje, kiedy ich podanie nie jest wskazane. Przeciwwskazaniem do zastosowania czopków glicerynowych są:

Czopki glicerynowe - jak bezpiecznie i właściwie umieścić je w odbycie?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że używanie czopków glicerynowych to tylko doraźne rozwiązanie. Jeśli zaparcia nawracają, ratowanie się czopkami za każdym razem, przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Każdy kto chce je zastosować przed aplikacją powinien poradzić się lekarza. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które na stałe przyjmują jakieś leki. Zbyt częste używanie czopków prowadzi do podrażnieniem śluzówki jelita. Ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy mogą wywoływać odwrotny skutek, tzn. odruchowe zaciskanie zwieracza odbytu i zatrzymywanie wydalania kału.

Zatem, jak bezpiecznie używać czopków glicerynowych? Czopki glicerynowe umieszcza się bezpośrednio w odbycie. Przed jego aplikacją ujście odbytu należy delikatnie rozchylić palcami, następnie powoli i delikatnie wsunąć czopka do jelita. Bardzo ważne jest, aby osoba, której aplikuje lek rozluźniła się, nie napinała mięśni podczas wkładania leku, ani nie zaciskała zwieracza odbytu. Przed aplikacją czopka należy dokładnie umyć ręce. Następnie należy wyjąć lek z opakowania i umieścić go w odbycie. Po zabiegu również także trzeba bardzo dokładnie umyć ręce. Czopek glicerynowy powinien cały znaleźć się w odbycie, w przeciwnym razie może się wysunąć. Lek najłatwiej jest umieścić we właściwym miejscu jeśli osoba, której czopek jest aplikowany:

  • leży na boku z nogami lekko podciągniętymi pod klatkę piersiową;
  • leży na plecach z nogami uniesionymi w górę,
  • robi przysiad.

Należy zaczekać, by czopek rozpuścił się cały w odbycie. Trwa to kilka minut. W tym czasie należy wstrzymywać parcie. Dopiero po całkowitym rozpuszczeniu się środka można się wypróżnić.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Osoby, u których zaparcia często nawracają lub długo się utrzymują nie powinny ratować się czopkami. Być może przyczyną problemu jest niewłaściwa dieta, tj. uboga w błonnik pokarmowy, który w naturalny sposób pomaga pozbyć złogów zalegających w jelitach. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w zielonych warzywach oraz produktach zbożowych. Dobrym rozwiązaniem może regularne jedzenie płatków owsianych. Trzeba jednak pamiętać, że jedzone na sucho mogą zatkać układ pokarmowy i dodatkowo pogorszyć sprawę, dlatego najlepiej podawać je z jogurtem naturalnym i owocami lub w postaci owsianki.

Warto także pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu. Regularna aktywność fizyczna także przyspiesza perystaltykę jelit i usprawnia metabolizm. Trzeba także pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej. Jeśli zmiana nawyków nie pomaga, konieczna jest konsultacja z lekarzem.  

Więcej o: