Gula w gardle. Co to takiego, jak sobie z tym radzić

Gula w gardle, globus histericus - tak określa się dość nieprzyjemne odczucie obecności jakiejś przeszkody lub ciała obcego w gardle. To uczucie ucisku może być stałe lub powracać co jakiś czas i mimo, że nie odczuwamy przy tym bólu, to jednak z pewnością dyskomfort. Globus histericus może towarzyszyć jakiejś somatycznej chorobie, typu refluks żołądkowo-przełykowy lub przewlekłe zapalenie zatok, ale może być także objawem zaburzeń nerwicowych.

Skąd się bierze gula w gardle?

Globus histericus dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i dotyczy bardzo licznej grupy ludzi. Podobno co druga dorosła osoba doświadczyła tego uczucia przynajmniej raz w życiu. Nie wiemy dokładnie, co go powoduje. Lekarze są zdania, że przyczyny dolegliwości są złożone i mogą się na siebie nakładać.

Wymienia się następujące czynniki mogące wywoływać globus histericus:

  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • stany zapalne okolicy gardła, takie jak zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok
  • nieprawidłowa czynność górnego zwieracza przełyku (zwiększone napięcie, zaburzenia rozluźniania)
  • zaburzenia motoryki przełyku
  • przerost nasady języka
  • nowotwór w obrębie górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • guzy gardła i krtani
  • choroby tarczycy
  • nieprawidłowości w budowie nagłośni
  • czynniki psychologiczna (stany lękowe, obniżony nastrój, depresja, długotrwały stres)
Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Globus histericus - szukamy źródła dolegliwości

Gula w gardle może współwystępować z innymi objawami, które precyzyjniej wskazują na przyczynę dolegliwości. Dlatego też lekarz przed wydaniem diagnozy, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Ważne są objawy towarzyszące, takie jak, na przykład, wyciek czy odczucie zatkania nosa i ból głowy.

Lekarz pyta też o inne niepokojące dolegliwości: ból przy przełykaniu pokarmów, nudności, wymioty, duszności czy też częste infekcje. Warto poinformować lekarza, czy miewamy chrypki, uciążliwy kaszel, krwioplucie i podobne objawy. Niektóre mogą świadczyć o toczącej się chorobie nowotworowej.

Jeżeli naszej dolegliwości towarzyszy uczucie pieczenia w gardle, kwaśne odbijanie się, uczucie cofania się pokarmu to najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą refluksowo-przełykową.

Lekarz wykonuje także badanie laryngologiczne oraz - w razie potrzeby - zleca  dodatkowe badania (panendoskopia, badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego i inne).

Jedna najczęstszych przyczyn dolegliwości leży jednak w naszej psychice. Chorobę zaliczono do grupy tzw. zaburzeń konwersyjnych (inaczej asocjacyjnych), objawiających się rozłączeniem funkcji, które normalnie są zintegrowane, takich jak świadomość, pamięć, tożsamość czy percepcja.

Globus histericus - gula w gardle - może być ponadto objawem tzw. somatyzacji, czyli odczuwania objawów wskazujących na chorobę somatyczną, mimo że na nią w o ogóle nie chorujemy.

Leczenie dolegliwości

Aby pozbyć się guli w gardle musimy mieć zdiagnozowaną przyczynę główną schorzenia, bo to jest nasz winowajca. Zatem leczenie zależy od tego, jakiej chorobie somatycznej towarzyszy globus histericus.

W przypadku, gdy źródłem są zaburzenia psychiczne, ważne jest zasięgnięcie porady psychologa lub psychiatry i poddanie się odpowiedniej terapii. Gdy u źródeł leży depresja, pomocne są leki antydepresyjne, bo wraz z jej ustąpieniem znika także uczucie guli w gardle.

Więcej o: