Bursztyn - piękny i cenny. Właściwości zdrowotne i lecznicze

Bursztyn, po staropolsku pięknie zwany jantarem, to kopalna żywica drzew iglastych. Ceniony nie tylko za piękny wygląd, ale także za swoje właściwości prozdrowotne i kosmetyczne. Jak działa na nas ten magiczny "kamień"?

Bursztyn - Złoto Północy

Bursztyn wywodzi swoją nazwę z języka niemieckiego (bornstein) i oznacza "kamień, który się pali". Znany od zamierzchłych czasów zyskał sobie sławę kamienia magicznego i leczniczego, po który wyprawiano się z południowych krain słynnym Bursztynowym Szlakiem. Na ogromną skalę handlowali nim Rzymianie. Uważa się, że największe złoża bursztynu znajdują się na dnie Bałtyku, w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.

Bursztyn bałtycki ogromnie cenią jubilerzy, wykorzystując go do swoich wyrobów.

A medycyna ludowa od zawsze wykorzystywała bursztyn do leczenia bólu gardła i głowy, do oczyszczania zatok. Kadzidełka z bursztynu palono w celu oczyszczenia powietrza.

Bursztyn (jantar, amber - bo znany był pod wieloma nazwami) to skamieniała żywica drzew iglastych, zastygła na dnie morza jakieś 50 mln lat temu. Wszyscy znamy te żółte lub brązowe bryłki, ciepłe w dotyku, w których czasem znajdujemy uwięzione owady. 

Właściwości zdrowotne bursztynu

Dawniej wierzono, że bursztyn leczy wiele chorób i odpowiednio spreparowany pomoże i na bezsenność, i na dolegliwości reumatyczne, nerwy, astmę, uleczy rany i uśmierzy ból.

Dzisiejsza wiedza na temat bursztynu nadal jest niedoskonała, chociaż przyglądało mu się wielu naukowców.

Stwierdzono, że kwas bursztynowy pobudza system nerwowy, wspiera pracę nerek i jelit, działa przeciwzapalnie i zwalcza toksyny znajdujące się w organizmie. Dlatego na bazie kwasu bursztynowego powstają maści i kremy, stosowane przy podrażnieniach skóry, owrzodzeniach, dolegliwościach reumatycznych, astmatycznych czy problemach z gardłem i oskrzelami.

Kwas i olej pozyskany z bursztynu dodaje się do środków dezynfekujących, do maści łagodzących ukąszenia owadów, wykorzystując działanie bakteriobójcze skamieniałej żywicy.

Tajemnica tkwi w składzie bursztynu. Zawiera bowiem cenne mikroelementy, takie jak krzem, magnez, potas, wapń i żelazo, związki organiczne jodu, kwasy żywiczne oraz substancje lotne. Wszystkie te elementy korzystnie wpływają na nasze zdrowie, ale zawierający je bursztyn zadziała pod warunkiem, że jest surowy, nieoszlifowany. Wtedy zachowuje cenne właściwości.

Przypuszcza się, że tajemnica korzystnego działania bursztynu leży też w jego właściwościach energetycznych. Litoterapeuci (litoterapia to wykorzystywanie właściwości leczniczych kamieni) uważają, że bursztyn pomaga w uzyskaniu harmonii pomiędzy otaczającymi nas ładunkami ujemnymi i dodatnimi, stabilizuje pole elektromagnetyczne otaczające każdego człowieka.

Domowe sposoby na lepszą odporność

Właściwości kosmetyczne bursztynu

Bursztyn wykorzystuje kosmetologia do produkcji kremów. Poleca się je do cery zmęczonej, z oznakami starzenia, do regeneracji, nawilżenia i wygładzenia skóry. Szampony z dodatkiem bursztynu pomagają na zniszczone włosy.

Nalewka bursztynowa

Nalewkę z bursztynu sporządza się na bazie spirytusu, do którego wrzucamy kawałeczki bursztynu nieoszlifowanego (nie poddanego działaniu wysokich temperatur, ponieważ wtedy traci swoje właściwości). Taka nalewka powinna postać w ciemnym miejscu co najmniej dwa tygodnie, chociaż im dłużej, tym lepiej, ponieważ bursztyn powoli oddaje swoje cząsteczki, zmieniając kolor spirytusu na złoty.

Nalewka z bursztynu polecana jest do picia w niewielkich ilościach, kilka razy dziennie, w celu wzmocnienia organizmu. Przy dolegliwościach grypowych możemy taką nalewką natrzeć klatkę piersiową, stopy, miejsca pod kolanami. Przy bólach głowy i migrenach nacieramy skronie, środek czoła, miejsce za uszami.

Nalewka bursztynowa, wypita z wodą, pomaga przy biegunkach. Leczymy nią katar wdychając opary i nacierając okolice nosa. Nacierania nalewką poleca się także przy przeziębieniu, gorączce, stanach zapalnych dróg moczowych (nacieramy okolice nerek). Nalewka z bursztynu posłuży też jako płukanka przy nieżycie gardła.

Podkreśla się jednak, że nie jest to panaceum na wszystkie choroby, tylko wsparcie w konwencjonalnych metod leczenia schorzeń.

Więcej o: