Węglan wapnia - ważny składnik diety, źródło wapnia dla organizmu

Węglan wapnia jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Dostępny w formie suplementu diety stanowi cenne źródło wapnia dla organizmu. Jest ponadto używany w przemyśle kosmetycznym jako składnik pasty do zębów, pudru czy zasypek. Węglan wapnia znajdziemy ponadto w niektórych produktach spożywczych (E170), takich jak proszek do pieczenia, koncentraty i produkty cukiernicze.

Rola wapnia w organizmie

Wapń jest jednym z najważniejszych budulców naszego ciała. Odpowiada, przede wszystkim, za tworzenie się tkanki kostnej. Ponadto reguluje działanie enzymów, bierze udział w przekazywaniu informacji wewnątrzkomórkowej, odpowiada za procesy krzepnięcia krwi i wiele innych funkcji organizmu.

Minimalne zapotrzebowanie na wapń u dorosłego człowieka wynosi 800-1000 mg/d.

Niedobory wapnia grożą przede wszystkim osteoporozą, groźnym schorzeniem polegającym na postępującym ubytku masy kostnej, co skutkuje na przykład zwiększoną podatnością na złamania.

Węglan wapnia - zastosowanie

Węglan wapnia wchodzi w skład wielu suplementów diety. Zalecany jest przede wszystkim w profilaktyce osteoporozy, jest też podawany w trakcie jej leczenia.

Suplement wspiera regenerację wszelkich złamań kości. Ponadto wskazany jest przy oznakach demineralizacji kości, a także w trakcie leczenia krzywicy.

Węglanu wapnia można używać do walki ze skurczami i drżeniem mięśni nóg.

Wspiera pracę układu pokarmowego, zażywa się go więc przy zaparciach, biegunkach i nadkwaśności żołądka oraz przy zatruciu solami ciężkimi. Ma właściwości zobojętniające sok żołądkowy.

Suplement może być zażywany w trakcie leczenia stanów zapalnych w organizmie, czy też alergii.

Węglan wapnia bierzemy przy niedoborach tego składnika w organizmie, będących wynikiem zaburzeń wchłaniania. Suplement powinny także zażywać osoby stosujące ostrą dietę. Nieprawidłowa dieta prowadzi do zubożenia organizmu w wapń, którego zasoby możemy uzupełnić zażywając węglan wapnia.

Większe zapotrzebowanie na wapń mają dzieci i młodzież

Wapń jest najbardziej potrzebny organizmowi w trakcie intensywnego wzrostu, dlatego dzieci i młodzież potrzebują go najwięcej.

Także kobiety będące w ciąży oraz w okresie karmienia mają zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik.

Węglan wapnia - jakie są przeciwwskazania?

Nie powinniśmy przyjmować węglanu wapnia, jeśli cierpimy na:

Pamiętajmy, żeby nie zażywać suplementu, jeśli reagujemy alergicznie na którykolwiek jego składnik.

Przyjmowanie węglanu wapnia skonsultujmy ponadto z lekarzem, ponieważ może dojść do interakcji z niektórymi lekami. W trakcie leczenia powinno się też kontrolować poziom stężenia wapnia we krwi. 

Działania niepożądane

Po zażyciu węglanu wapnia możemy mieć:

Węglan wapnia w przemyśle spożywczym i kosmetycznym

Związek jest połączeniem soli kwasu węglowego i wapnia,  w naturze występuje powszechnie jako składnik minerałów i skał i jest wykorzystywany w budownictwie. Znajduje się na także, dla przykładu, w zwykłej kredzie szkolnej.

Dla nas ważne jest jednak to, że węglan wapnia dodawany jest do żywności. Oznaczany symbolem E170 znajduje się na liście produktów dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej. Nadaje żywności intensywniejszą barwę oraz działa jako utwardzacz. W małych ilościach nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje węglan wapnia do produkcji, między innymi, pudru do twarzy, wybielaczy, zasypek.

Więcej o: