Mydło Alep - niezwykłe właściwości syryjskiego mydła z Aleppo

Mydło Alep, zwane także mydłem z Aleppo, wytwarzane jest od 2000 lat w syryjskim mieście Aleppo. Jest bez wątpienia jednym z najstarszych mydeł świata. Jego rodowód sięga czasów biblijnych - pierwsze receptury mydła opracowali już Fenicjanie. Ze względu na swój skład nazywane jest także mydłem laurowo-oliwkowym. Ma silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest znakomitym lekarstwem na trądzik i przetłuszczającą się skórę. Oczyszcza cerę, może służyć jako szampon, maseczka, pianka do golenia oraz jako łagodny środek piorący. Jest kosmetykiem wyrabianym ręcznie, całkowicie naturalnym.

Mydło Alep – same naturalne składniki

W skład mydła wchodzą wyłącznie składniki naturalne: olej laurowy (inaczej zwany olejem z wawrzynu), olej z oliwek oraz substancja spieniająca (soda kaustyczna). Tradycyjne mydło Alep nie zawiera konserwantów, dodatków zapachowych, barwników ani produktów pochodzenia zwierzęcego.

Mydło z Aleppo – jak działa?

Olej laurowy – podstawowy składnik mydła – posiada silne właściwości antyseptyczne. Zwalcza bakterie, głęboko oczyszcza pory skóry, dzięki czemu znikają z niej wągry i pryszcze. Po użyciu mydła skóra twarzy zostaje też mocno ściągnięta, a pory ulegają zwężeniu. Drugi składnik mydła – oliwa z oliwek – natłuszcza i zmiękcza skórę. Nadaje mydłu piękny zapach.

Mydło Alep może być używane bez obaw przy chorobach skóry, takich jak egzema, łuszczyca, podrażnienia i stany zapalne.

Mydłem myjemy twarz, ale doskonale się sprawdza także jako maseczka oczyszczająca, szampon do walki z łupieżem, jako pianka do golenia oraz środek do prania delikatnych rzeczy.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Rodzaje mydła Alep

Mydło przeznaczone jest dla każdego rodzaju cery, także wrażliwej i alergicznej. Podstawowy składnik mydła, olej laurowy, odpowiada za właściwości antyseptyczne mydła, dlatego im wyższe jego stężenie, tym będzie mocniej działało.

Wybieramy odpowiednie mydło dla naszej cery:

  • dla skóry wrażliwej i suchej - mydło zawierające 5-10 proc. oleju laurowego
  • dla cery mieszanej i normalnej – 10-20 proc. oleju laurowego
  • skóra tłusta potrzebuje mydła z 30-40 proc. oleju laurowego
  • dla skóry trądzikowej najlepsze będzie mydło zawierające co najmniej 40 proc. oleju laurowego

Uwaga: mydło Aleppo wysusza skórę, dlatego - jeśli mamy cerę suchą i wrażliwą - zaczynamy od najłagodniejszego (czyli powinno zawierać mniej oleju laurowego) oraz używamy tylko raz dziennie.

Historia mydła z Aleppo

Mydło Alep od dwóch tysiącleci wyrabiane jest w syryjskim mieście Aleppo, stąd jego nazwa. Do Europy przywędrowało razem z krzyżowcami około 1000 lat temu. Polacy polubili je stosunkowo niedawno, bo dopiero w ubiegłym wieku.

Jak wygląda produkcja mydła Alep?

Gotowanie mydła trwa tradycyjnie od listopada do marca. Najpierw podgrzewa się oliwę z oliwek z ługiem sodowym i wodą aż ulegną hydrolizie. Odstawia na tydzień, po czym do roztworu dodaje się olej laurowy. Odfiltrowuje się ług, studzi, rozlewa do odpowiednich form i kroi na mniejsze kawałki. Każdy kawałek jest stemplowany indywidualnym znakiem producenta.

Potem następuje najważniejszy moment: 9-miesięczne leżakowanie mydła w specjalnie przygotowanych komorach na syryjskiej pustyni. Chodzi o to, aby mydło nie było narażone na działanie słońca, ale owiewane pustynnym wiatrem. Tam dojrzewa, schnie i nabiera twardości. W czasie dojrzewania na pustynni zmienia kolor na zewnątrz na brązowy, w środku pozostaje zaś ciemnozielone. To podstawowy wyróżnik jakości tego mydła. Im dłuższy pobyt na pustyni tym szlachetniejsze jest mydło.

Mydło z Aleppo – gdzie kupić?

Dostępne jest w drogeriach i sklepach internetowych, w sklepach z kosmetykami ekologicznymi. Ceny zależą od ilości oleju laurowego w składzie. Im większe stężenie tym mydło będzie droższe. Wynika to z wysokich kosztów uzyskania samego oleju laurowego. Miarą jakości i oryginalności mydła Alep jest kolor (brązowe na zewnątrz, zielone w środku).

Ceny wahają się od 29 do 40 zł w zależności od składu.

W sprzedaży są także mydła z dodatkowymi naturalnymi składnikami, takimi jak jaśmin, błoto z Morza Martwego, czerwona glinka, wyciągi z ziół lub kwiatów.

Więcej o: