Krople walerianowe to świetny naturalny lek ułatwiający zasypianie. Dzieje się tak, ponieważ związki w nim zawarte działają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując obniżenie poziomu jego aktywności i w efekcie dając uczucie uspokojenia, rozluźnienia. Zmniejsza się uczucie niepokoju, spada wewnętrzne napięcie. Dzięki walerianie zasypiamy łatwiej, a nasz sen jest spokojniejszy, dłuższy, bez częstych przebudzeń. Krople walerianowe na sen są najskuteczniejsze przy średnim poziomie bezsenności.
Waleriana ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy, pomagając w stanach niewielkiego pobudzenia i zdenerwowania, wyciszając organizm i likwidując problemy z zasypianiem.
Kozłek lekarski, z którego powstają krople walerianowe, ma ponadto działanie rozkurczowe. Pomaga przy bolesnym miesiączkowania i w stanach napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz w okresie przekwitania.
Środek znany był medycynie ludowej od dawna, pomagał w problemach żołądkowych i moczowych. Działa rozkurczowo i wiatropędnie, pobudza produkcję śliny i wydzielanie soków żołądkowych.
Kropli walerianowych mogą używać dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku, a także młodzież powyżej 12 roku życia.
W stanach napięcia nerwowego przyjmujemy od 2 do 3 ml płynu 3 razy na dobę.
Jako środek na sen służy pojedyncza dawka płynu: 2-3 ml na 1 do pół godziny przed pójściem spać. Można także, w razie potrzeby, wcześniej zażyć dodatkową dawkę leku.
Nie należy przekraczać 4 dawek na dobę (4 razy 2-3 ml). Lek można rozpuścić w niewielkiej ilości wody.
Przyjmowanie waleriany nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Po tym czasie nieprzerwanego zażywania zróbmy kilkunastodniową przerwę.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o zalecanych dawkach i nie przekraczać dziennej normy leku.
Krople walerianowe stosuje się w formie wyciągu na bazie alkoholu z kozłka lekarskiego. Waleriana produkowana jest także w tabletkach i kapsułkach.
Kozłek lekarski dostępny jest też w formie wysuszonego ziela, wtedy przygotowujemy z niego napar zalewając łyżeczkę suszu szklanką gorącej wody. Po zaparzeniu (10-12 minut) przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po filiżance.
Wytwarza się ponadto nalewki z waleriany (nalewki kozłkowe), które popija się kilka razy dziennie po 20-30 kropel jako środek rozkurczowy przy dolegliwościach żołądkowych.
Nie wolno zażywać waleriany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku (waleriana, etanol). Jak każdy lek – nie powinien także być przyjmowany w nadmiernych ilościach, niezgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Działania niepożądane występują rzadko i objawiają się nudnościami lub bólem brzucha.
Osoby cierpiące na choroby wątroby oraz na chorobę alkoholową nie mogą przyjmować tego leku ze względu na zawartość alkoholu w składzie. Krople walerianowe nie są też zalecane kobietom w ciąży ani karmiącym dziecko. Także dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą przyjmować kropli walerianowych.
Trzeba także pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu w kroplach - nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych w trakcie zażywania leku.
Nie należy łączyć kropli walerianowych z lekami antyhistaminowymi, uspokajającymi, nasennymi, antypadaczkowymi i zwiotczającymi mięśnie, z alkoholem oraz lekami antydepresyjnymi.
Lek trzymajmy w miejscu niedostępnym dla dzieci. Krople walerianowe trzeba przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci.
Krople walerianowe dostępne są w postaci wyciągu z alkoholem (zawartość etanolu - ok. 63-69 proc.)
Waleriana oferowana jest także w formie sproszkowanej, jako tabletki lub kapsułki oraz jako herbatka z kozłka lekarskiego.
Waleriana produkowana jest z korzeni i kłączy kozłka lekarskiego (łac. Valeriana officinalis). Ta roślina lubi wilgotne łąki. Jest też uprawiana w ogrodach w formie rośliny ozdobnej. Ma delikatne białe lub różowe kwiaty w kształcie parasola i ciemnozielone liście pokryte od spodu włoskami. Kwitnie w czerwcu. Odznacza się przyjemnym słodkawym zapachem, ale sam korzeń pachnie dość nieprzyjemnie.
Krople walerianowe wytwarza się w procesie destylacji przy użyciu alkoholu. Czasem walerianę uzyskuje się także używając wody, ale ma ona wtedy mniejsze walory lecznicze, ponieważ olejki eteryczne – ważny jej składnik – dobrze rozpuszczają się tylko w alkoholu.