Krople walerianowe - działanie nasenne i rozluźniające, stosowanie leku

Krople walerianowe to preparat nasenny o łagodnym działaniu uspokajającym, otrzymywany z korzenia kozłka lekarskiego Powstaje w procesie destylacji głównie przy użyciu etanolu. Pomaga w stanach łagodnego napięcia nerwowego jako środek ułatwiający zasypianie. Jego właściwości rozkurczające pomogą nam także w czasie bolesnych menstruacji czy w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak kolka jelitowa. Przeczytaj, jak stosować krople walerianowe, jakie są przeciwwskazania oraz jak dawkować ten lek.

Krople walerianowe na sen

Krople walerianowe to świetny naturalny lek ułatwiający zasypianie. Dzieje się tak, ponieważ związki w nim zawarte działają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując obniżenie poziomu jego aktywności i w efekcie dając uczucie uspokojenia, rozluźnienia. Zmniejsza się uczucie niepokoju, spada wewnętrzne napięcie. Dzięki walerianie zasypiamy łatwiej, a nasz sen jest spokojniejszy, dłuższy, bez częstych przebudzeń. Krople walerianowe na sen są najskuteczniejsze przy średnim poziomie bezsenności.

Waleriana ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy, pomagając w stanach niewielkiego pobudzenia i zdenerwowania, wyciszając organizm i likwidując problemy z zasypianiem.

Krople walerianowe pomagają się rozluźnić

Kozłek lekarski, z którego powstają krople walerianowe, ma ponadto działanie rozkurczowe. Pomaga przy bolesnym miesiączkowania i w stanach napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz w okresie przekwitania.

Waleriana pomaga na chory żołądek

Środek znany był medycynie ludowej od dawna, pomagał w problemach żołądkowych i moczowych. Działa rozkurczowo i wiatropędnie, pobudza produkcję śliny i wydzielanie soków żołądkowych.

Krople walerianowe - dawkowanie

Kropli walerianowych mogą używać dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku, a także młodzież powyżej 12 roku życia.

W stanach napięcia nerwowego przyjmujemy od 2 do 3 ml płynu 3 razy na dobę.

Jako środek na sen służy pojedyncza dawka płynu: 2-3 ml na 1 do pół godziny przed pójściem spać. Można także, w razie potrzeby, wcześniej zażyć dodatkową dawkę leku.

Nie należy przekraczać 4 dawek na dobę (4 razy 2-3 ml). Lek można rozpuścić w niewielkiej ilości wody.

Przyjmowanie waleriany nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Po tym czasie nieprzerwanego zażywania zróbmy kilkunastodniową przerwę.

Krople walerianowe - jak stosować?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zalecanych dawkach i nie przekraczać dziennej normy leku.

Krople walerianowe stosuje się w formie wyciągu na bazie alkoholu z kozłka lekarskiego. Waleriana produkowana jest także w tabletkach i kapsułkach.

Kozłek lekarski dostępny jest też w formie wysuszonego ziela, wtedy przygotowujemy z niego napar zalewając łyżeczkę suszu szklanką gorącej wody. Po zaparzeniu (10-12 minut) przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po filiżance.

Wytwarza się ponadto nalewki z waleriany (nalewki kozłkowe), które popija się kilka razy dziennie po 20-30 kropel jako środek rozkurczowy przy dolegliwościach żołądkowych.

Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Krople walerianowe - przeciwwskazania

Nie wolno zażywać waleriany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku (waleriana, etanol). Jak każdy lek – nie powinien także być przyjmowany w nadmiernych ilościach, niezgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Działania niepożądane występują rzadko i objawiają się nudnościami lub bólem brzucha.

Osoby cierpiące na choroby wątroby oraz na chorobę alkoholową nie mogą przyjmować tego leku ze względu na zawartość alkoholu w składzie. Krople walerianowe nie są też zalecane kobietom w ciąży ani karmiącym dziecko. Także dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą przyjmować kropli walerianowych.

Trzeba także pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu w kroplach -  nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych w trakcie zażywania leku.

Nie należy łączyć kropli walerianowych z lekami antyhistaminowymi, uspokajającymi, nasennymi, antypadaczkowymi i zwiotczającymi mięśnie, z alkoholem oraz lekami antydepresyjnymi.

Lek trzymajmy w miejscu niedostępnym dla dzieci. Krople walerianowe trzeba przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci.

Krople walerianowe – cena

Krople walerianowe dostępne są w postaci wyciągu z alkoholem (zawartość etanolu - ok. 63-69 proc.)

  • Krople walerianowe 35 g (Herbapol, Aflofarm) - cena 2,49 zł
  • Krople walerianowe 35 g HASCO – ceny od 1,97 do 2,38 zł
  • Krople walerianowe – nalewka kozłkowa 100 g – cena 5,99 zł

Waleriana oferowana jest także w formie sproszkowanej, jako tabletki lub kapsułki oraz jako herbatka z kozłka lekarskiego.

  • Waleriana w tabletkach, 30 szt. - cena 10 zł
  • Waleriana forte (Herbapol), 30 szt. - cena 8-9 zł

Skąd się bierze waleriana?

Waleriana produkowana jest z korzeni i kłączy kozłka lekarskiego (łac. Valeriana officinalis). Ta roślina lubi wilgotne łąki. Jest też uprawiana w ogrodach w formie rośliny ozdobnej. Ma delikatne białe lub różowe kwiaty w kształcie parasola i ciemnozielone liście pokryte od spodu włoskami. Kwitnie w czerwcu. Odznacza się przyjemnym słodkawym zapachem, ale sam korzeń pachnie dość nieprzyjemnie.

Krople walerianowe wytwarza się w procesie destylacji przy użyciu alkoholu. Czasem walerianę uzyskuje się także używając wody, ale ma ona wtedy mniejsze walory lecznicze, ponieważ olejki eteryczne – ważny jej składnik – dobrze rozpuszczają się tylko w alkoholu.

Więcej o: