Krwioplucie - objaw, którego nie możesz zlekceważyć. Poznaj najczęstsze przyczyny

Krwioplucie, wbrew dość powszechnemu przekonaniu, nie musi oznaczać raka płuca, ale jest poważnym sygnałem ze strony organizmu i wymaga wyjaśnienia. Najczęściej to objaw schorzenia układu oddechowego lub krążenia.

Plucie krwią rzeczywiście może pojawić się u chorych z rakiem płuca, jednak nie jest to ani objaw dominujący, ani wczesny. Dotyczy ok. 1/3 pacjentów i zwykle pojawia się już w zaawansowanym stadium choroby. Bywa też objawem przerzutów nowotworów złośliwych z innych narządów do płuca.

Oczywiście, w przypadku wystąpienia krwioplucia (nawet jednorazowego) konieczne będzie wykonanie badań w kierunku schorzenia onkologicznego, jednak nie tylko, bo powodów jest znacznie więcej. Ocenia się, że krwioplucie ma około stu różnych przyczyn.

Warto zarazem pamiętać, że wskazaniem do diagnostyki w kierunku raka płuca jest również choćby przewlekły kaszel, nawracające infekcje dróg oddechowych, duszności, bóle w klatce piersiowej, itp.

Wiedz, że jeśli jesteś w grupie ryzyka, wymagasz systematycznej, nowoczesnej diagnostyki, zwiększającej szanse na rozpoznanie choroby w stadium uleczalnym. W przypadku raka płuc rtg klatki piersiowej to przeżytek (więcej na ten temat).

Zaawansowane stadium raka płuca? To wciąż nie wyrok

Czy to w ogóle krwioplucie?

Szukając przyczyny plucia krwią, w pierwszej kolejności warto ustalić czy objaw, który zaobserwowaliśmy, to rzeczywiście krwioplucie. Bywa, że pacjenci mylą z nim wymioty z domieszką krwi lub tzw. krwawienia rzekome.

O krwiopluciu prawdziwym mówimy wtedy, gdy gdy pojawia się charakterystyczna pienista plwocina, a zawarta w niej krew jest jasnoczerwona. Jeśli krwawienie jest obfite, chory krztusi się. Krew najprawdopodobniej pochodzi wówczas z uszkodzonych naczyń włosowatych płuc, w których zachodzi wymiana gazowa (zobacz film).

By w ślinie pojawiła się krew, wystarczy choćby drobny uraz śluzówki w jamie ustnej czy nosie. Stąd: lekarze od prawdziwego odróżniają tzw. krwawienie rzekome. Towarzyszy infekcjom nosogardła, zapaleniu migdałków, chorobom dziąseł. Często pojawia się rano, bo w nocy zbiera się większa ilość wydzieliny w drogach oddechowych czy pokarmowych i rano odczuwamy odruchową potrzebę ich odkrztuszenia. Oczywiście, takiego krwawienia, szczególnie gdy utrzymuje się dłużej, nawraca, nasila się, etc., nie należy lekceważyć, jednak jednorazowy epizod nie jest powodem do poważnego niepokoju. Jeśli jednak masz choćby minimalną wątpliwość, jaki rodzaj krwioplucia dotyczy ciebie, koniecznie poradź się lekarza i wyklucz poważniejsze przyczyny tego objawu.

Nieważne czy wymiotujesz krwią świeżą (czerwoną), czy przetrawioną (czarną, brązową, przypominającą fusy kawy), koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dzwoń na pogotowie lub jedź na ostry dyżur. Ktoś kompetentny musi ocenić twój stan. To nie jest krwioplucie, ale na pewno stan bardzo niepokojący.Trzeba wykluczyć pęknięcie żylaków przełyku, powikłania marskości wątroby, raka, pęknięcie wrzodu żołądka, niedrożność układu pokarmowego, itp. Kolor wymiotów podpowie lekarzowi, w którym odcinku przewodu pokarmowego może być problem (jasna - wyżej, ciemna - w dolnym odcinku). Ocenę sytuacji i decyzje co dalszego postępowania trzeba już pozostawić specjaliście. Więcej na ten temat

Krwioplucie prawdziwe - przyczyny

Jeśli krwią pluje dziecko, lekarze spodziewają się często ciała obcego w drogach oddechowych. Jeśli wstępnie rozpoznanie wstępnie potwierdzą (choćby z pomocą odpowiednio wykonanego zdjęcia rentgenowskiego) rozważają diagnostyczną, a zarazem terapeutyczną, bronchoskopię.Jeśli w ślinie dziecka pojawi się krew, może też być objawem infekcji dolnych dróg oddechowych. Dotyczy to zwłaszcza dzieci przewlekle chorych, u których ściany oskrzeli osłabia przewlekły stan zapalny. Dzieje się tak choćby w przebiegu mukowiscydozy.

U osób dorosłych przyczyn jest znacznie więcej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przyczyną dominującą była gruźlica. Została niemal zupełnie wyeliminowana dzięki obowiązkowym szczepieniom. Chociaż, niestety, ta groźna choroba wraca, nadal nie jest to problem powszechny (więcej o gruźlicy).

Częstym powodem krwioplucia ze strony układu oddechowego są:

  • zapalenie oskrzeli lub płuc,
  • choroba rozstrzeniowa oskrzeli (nieprawidłowe poszerzenie ścian oskrzeli i toczący się w nich stan zapalny),
  • rak płuca,
  • ropień płuca,
  • grzybica płuc.

Przyczyny kardiologiczne, krążeniowe:

Inne, rzadsze przykładowe powody:

  • nowotwór przerzutowy,
  • choroba pasożytnicza (np. przy zarażeniu glistą ludzką),
  • kiła,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • ziarniniakowatość Wegenera,
  • uszkodzenie wątroby,
  • szkorbut,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (typu heparyna),
  • uzależnienie od kokainy.

Czasem do krwawienia w obrębie klatki piersiowej, a w jego efekcie pojawienia się krwi w odkrztuszanej wydzielinie, dochodzi w wyniku urazu, bądź inwazyjnego zabiegu.

Krwioplucie - postępowanie

Przy intensywnym krwawieniu nie wahaj się wezwać pogotowia.

Natychmiastowy kontakt z lekarzem podczas nawet skąpego krwioplucia jest wskazany także wtedy, gdy towarzyszy mu duszność, stan lęku, rozbicia, zmęczenia, ból pleców, nieuzasadniona utrata masy ciała w ostatnim czasie.

Nawet jeśli nie obserwujesz dodatkowych, niepokojących objawów, możliwie szybko należy skontaktować się z lekarzem. Wiele schorzeń objawiających się krwiopluciem zagraża życiu. Zarazem: mogą być skutecznie leczone, jeśli na czas uzyskasz pomoc medyczną.

Więcej o: