Grzybica paznokci. Jakie są objawy grzybicy paznokci? Jak leczyć to schorzenie?

Grzybica paznokci jest to wstydliwy problem, z którym boryka się co piąta osoba w Polsce. Zwykle dotyka paznokci u stóp, jednakże czasami atakuje również dłonie. Choroba ta jest trudna do wyleczenia i wymaga zastosowania przeciwgrzybicznych preparatów farmakologicznych. Po zaobserwowaniu objawów grzybicy paznokci, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ niewyleczona choroba jest bardzo uciążliwa dla chorego i może przenosić się na kolejne płytki paznokciowe.

Grzybica paznokci - objawy

Grzybica paznokci może zaatakować zarówno dłonie, jak i stopy, jednakże znacznie częściej problem tek dotyka paznokci u nóg. W obydwóch przypadkach schorzenie to objawia się etapowo. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami, które mogą stanowić objaw rozwijającej się grzybicy, jest zaczerwienienie paznokci. Na płytkach paznokciowych pojawiają się zaczerwienienia albo różowe plamy, które z biegiem czasu zmieniają kolor na żółty, a w zaawansowanym stadium tej choroby - paznokcie w całości przybierają kolor brązowy. Paznokcie stają się również bardziej matowe i chropowate.

Oprócz zmiany koloru płytki, charakterystycznym objawem grzybicy jest jej narastanie i pogrubianie się. Dodatkowo, brzegi płytki są postrzępione, z czasem paznokcie zaczynają odstawać, a w zaawansowanym etapie tego schorzenia - całkowicie odpadają. Bardzo uporczywym i krępującym objawem jest nieprzyjemny zapach, który wydziela się spod paznokci. Ma to miejsce dlatego, iż pod odstającą płytką zaczynają gromadzić się grzyby.

W przypadku grzybicy paznokci u rąk dosyć często można zaobserwować narastające prążki u nasady płytki, a także zbierającą się w tym miejscu ropę. Ponadto osoba, cierpiąca na grzybicę paznokci odczuwa intensywny świąd oraz pieczenie w zainfekowanych miejscach.

Jak widać, objawy grzybicy paznokci są bardzo dotkliwe i bardzo łatwo można je zauważyć, ponieważ większość z nich to zmiany wizualne. Po zauważeniu pierwszych sygnałów tej choroby, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ leczenie grzybicy paznokci to proces długotrwały, patologia ta jest często odporna na stosowane leki. Należy również podkreślić, iż grzybica paznokci nawet we wczesnym etapie rozwoju nie ustąpi sama i do jej leczenia, od początku niezbędne są preparaty farmakologiczne.

Grzybica paznokci - leczenie

Jak wspomniano wyżej, grzybica paznokci to uporczywy problem, który nawet w początkowym stadium nie ustąpi sam, bez zastosowania specjalistycznej farmakologii. Dawniej leczenie tego schorzenia opierało się głównie na chirurgicznym usuwaniu zainfekowanych paznokci, zaś aktualnie kuracja polega głównie na stosowaniu przeciwgrzybicznych preparatów doustnych, czasami uzupełnianych maściami, aplikowanych punktowo, w miejscu występowania schorzenia. Stosowanie samych żelów przeciwgrzybicznych, w większości przypadków, jest niewystarczające, ponieważ często zakażenie przenosi się na kolejne paznokcie, a grzybica nie ma już charakteru wyłącznie powierzchniowego.

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem długotrwałym i zależy od stopnia zaawansowania tej patologii. Jeżeli schorzenie zdiagnozowano w późnym stadium, zainfekowane miejsca mogą być dużo bardziej odporne na leki niż w przypadku, gdyby leczenie rozpoczęło się po wykryciu pierwszych objawów grzybicy. Zakłada się jednak, że kuracja paznokci u rąk trwa około 6 tygodni, zaś paznokci u stóp - 12 tygodni. Na całkowitą odbudowę paznokcia trzeba jednak czekać dużo dłużej, ponieważ proces jego odrastania trwa jeszcze przez długi czas po wyleczeniu grzybicy.

Oprócz leczenia farmakologicznego, lekarze bardzo często zalecają dezynfekcję obuwia, skarpetek czy rękawiczek (w przypadku grzybicy paznokci rąk). Dezynfekcja ma charakter profilaktyczny, ponieważ zapobiega ponownemu rozprzestrzenianiu się grzybów oraz atakowaniu kolejnych paznokci czy stóp (grzybica paznokci prawie zawsze towarzyszy grzybicy stóp). Dodatkowo, po zdiagnozowaniu zaawansowanego stadium tej choroby, specjaliści zwykle usuwają chorą płytkę oraz zrogowaciałe tkanki.

Należy podkreślić, iż leczenia grzybicy paznokci nie należy samemu przerywać, nawet po ustąpieniu dolegliwości. Jedynie lekarz może stwierdzić, czy kurację można zakończyć oraz czy schorzenie ustąpiło już całkowicie. Nie wyleczona do końca grzybica paznokci może skutkować szybkimi nawrotami oraz atakami na kolejne płytki.

Zobacz wideo

Grzybica paznokci - domowe sposoby

Grzybica paznokci jest to choroba, której nie da się wyleczyć bez stosowania specjalistycznych leków. Domowe sposoby, takie jak moczenie zainfekowanych miejsc w rumianku czy roztworze z olejku herbacianego, mogą jedynie zminimalizować swąd i pieczenie, jednakże w zaawansowanym stadium tej choroby i one nie pomogą. Po wykryciu grzybicy paznokci należy więc niezwłocznie udać się do lekarza, który podejmie odpowiednie działania, mające na celu wyleczenie tego schorzenia.

Więcej o: