Nystatyna to antybiotyk, który po połknięciu działa miejscowo. Substancja wiąże się ze sterolami obecnymi w błonie komórkowej grzybów i powoduje jej zniszczenie.
Nystatyna najskuteczniej niszczy drożdżaki. Wspomaga leczenie grzybicy przewodu pokarmowego i zapobiega jej powstawaniu, na które narażeni są np. pacjenci na długiej kuracji antybiotykowej. Ponadto leczy grzybicę dziąseł, jamy ustnej, języka oraz przełyku. Może być również stosowana w przypadku grzybicy pochwy oraz sromu.
Antybiotyk jest sprzedawany na receptę. Ma on formę proszku, z którego należy przygotować zawiesinę według instrukcji. Może być też podawana w formie tabletek dojelitowych. Dawkowanie ustala lekarz. W przypadku grzybicy zazwyczaj przyjmuje się 1 mln j.m nystatyny co sześć godzin w czterech dawkach na dobę. Leczenie trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Natomiast profilaktycznie antybiotyk często podaje się w dawce 500,000 j.m co 8-12 godzin w dwóch-trzech dawkach. Leku w żadnym wypadku nie należy przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Należy ściśle przestrzegać zaleconych dawek.
Nystatyna rzadko powoduje skutki uboczne. U niewielkiej liczby pacjentów pojawiają się m.in. biegunki, nudności, wysypki oraz podobne reakcje alergiczne oraz wymioty. W bardzo rzadkich wypadkach mogą wystąpić zespół Stevensa - Johnsona. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących reakcji należy zgłosić się do lekarza.
U niektórych chorych nie należy jednak stosować leku. Są to osoby, które mają uczulenie na jedną z substancji czynnych antybiotyku, zmagających się z niektórymi chorobami (o wszystkich należy poinformować lekarza w trakcie wywiadu). Nie należy podawać osobom, które nie tolerują fruktozy oraz mają zespół złego wchłaniania glukozy. Nie może być stosowana jako lek na grzybicę układową.
Należy też zachować ostrożność w przypadku pacjentek w ciąży i karmiących piersią. W takich wypadkach lekarz decyduje, czy korzyści z podania antybiotyku będą dla matki większe, niż ryzyko dla płodu. Ponadto nystatyny w formie tabletek nie należy podawać dzieciom. Może także wywołać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na kwas benzoesowy i jego pochodne.
Przeczytaj także: