Taniec podczas dializy? To nie żart. Lekarz potwierdza: to pomaga. Zwraca też uwagę na sposób ruszania się [WIDEO]

W jednym z brazylijskich szpitali lekarze i dializowani pacjenci tańczą podczas zabiegu. To nie tylko element zabawy i rozluźnienia dla chorych, lecz także sposób na polepszenie procesu oczyszczania krwi.

Do sieci trafiło nagranie tańczącej grupy ludzi i w zaledwie kilka chwil stało się hitem. Niby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na filmiku widzimy lekarzy i ich pacjentów, którzy tańczą w jednym z brazylijskich szpitali. Co więcej, ich zabawa odbywa się podczas dializowania chorych.

Ruch w trakcie dializowania jest jak najbardziej wskazany. Dializa jest bowiem procesem, podczas którego krew oczyszczana jest ze zbędnych składników przemiany materii oraz wody, z czym nie radzą sobie nerki. W trakcie ruchu pracują mięśnie, w których znajduje się dużo wody i przez które przepływa krew. Dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej organizm sprawniej oczyszcza krew i tym samym wydala toksyny.

Zastanawiasz się, co zrobić, by wzmocnić swój organizm zimą? Sprawdź, jak przygotować domowy antybiotyk!

Aktywność w czasie dializy jest jak najbardziej wskazana, zalecana i pożądana. Są różne programy aktywizacji chorych dializowanych

- mówił w rozmowie z dziennikarzem "TVN" profesor Kazimierz Ciechanowski z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Profesor zwrócił przy tym uwagę, że nie chodzi tu o sam ruch rąk, tak jak w większości robią to pacjenci na nagraniu, ale o aktywność kończyn dolnych.

Również w Polsce praktykowane są różne programy aktywizacji ruchowej chorych podczas zabiegu dializy. W jednej z łódzkich placówek medycznych co prawda nie ma tańca, ale za to jest pedałowanie na rowerku stacjonarnym.

Filmik robi furorę w sieci i niesie się po całym świecie. Jego bohaterowie już znaleźli naśladowców. W internecie pojawią się kolejne nagrania lekarzy i pacjentów, którzy tańczą podczas dializowania.

Pacjenci chorzy na niewydolność nerek muszą się stawiać w stacjach dializ kilka razy w tygodniu. Do tego jeden zabieg oczyszczania krwi trwa kilka godzin. Taniec zatem w tym przypadku jest idealnym rozwiązaniem. Nie dość, że przyspiesza proces oczyszczania krwi, to w dodatku podczas niego chorzy dobrze się bawią, relaksują, a czas szybciej im płynie.

Więcej na temat samej dializy:

Więcej o: