Wąkrotka azjatycka - czym jest ta roślina i jakie ma właściwości?

Wąkrotka azjatycka, zwana również wąkrotą albo gotu kola, to roślina pochodząca z Azji o leczniczych właściwościach. Jest ona stosowana w celu zmniejszenia stresu, poprawy koncentracji i pamięci. Wpływa pozytywnie na skórę, a także układ naczyniowo-sercowy.

Wąkrotka azjatycka - właściwości i zastosowanie

Wąkrotka azjatycka to roślina, która pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki oraz Azji. Jest ona niską rośliną o jasnozielonych liściach, ale jej wygląd może się różnić w zależności od tego, w jakim rejonie występuje. Właściwości wąkrotki azjatyckiej zostały poznane i docenione już wiele lat temu w Ajurwedzie, czyli indyjskiej medycynie naturalnej.

Wąkrota jest znana z korzystnego wpływu na zdrowie i przypisuje się jej wiele pozytywnych właściwości:

  • Poprawia pamięć i koncentrację: takiemu działaniu wąkrota zawdzięcza swoją popularność. Badania naukowe potwierdzają, że gotu kola pobudza uwalnianie białka, które wpływa aktywująco na tworzenie się nowych komórek mózgowych. Oprócz tego, wąkrota wpływa na poprawę komunikacji między komórkami mózgowymi oraz zwiększenie plastyczności mózgu. Co więcej, roślina ta chroni mózg przed szkodliwym wpływem neurotoksyn oraz wolnych rodników.
  • Pomaga zapobiegać depresji: wąkrota w postaci wyciągów wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Wyciągi z tej rośliny działają uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo, a także antydepresyjnie. Roślina jest polecana w stanach napięcia nerwowego, ponieważ zmniejsza uczucie niepokoju. Wąkrota poprawia również jakość snu oraz zmniejsza aktywność spontaniczną.
  • Wspomaga leczenie zmian skórnych: zgodnie z zasadami Ajurwedy zewnętrzne stosowanie preparatów z wąkrotki jest polecane osobom cierpiącym na łuszczycę, bielactwo oraz egzemę. Wprawdzie badania naukowe nie potwierdzają pozytywnego wpływu wąkrotki na choroby, takie jak łuszczyca, jednak udowodniono, że wyciągi z wąkroty przyspieszają gojenie ran i mogą być stosowane w celu leczenia blizn. Substancje zawarte w wąkrocie działają przeciwzapalnie, a przede wszystkim stymulują produkcję kolagenu oraz powstawanie tkanki bliznowatej. Wąkrota stosowana zewnętrznie wpływa również na przyspieszenie ustępowania zapalnych wysięków oraz krwiaków. Wyciągi z gotu koli mogą być stosowane także jako środek zapobiegający powstawaniu rozstępów, a kremy i maści zawierające wyciągi z wąkroty działają regenerująco i wzmacniająco na skórę.
  • Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie: sprawdzono, że olejek eteryczny z wąkroty hamuje rozrost kilku rodzajów bakterii i grzybów, między innymi bakterii, takich jak Escherichia coli, gronkowiec złocisty, laseczka sienna i odmieniec pospolity oraz grzybów Fusarium solani, Aspergillus niger i Rhizopus oryzae.
  • Przyspiesza leczenie stanów zapalnych dróg moczowych: ze względu na działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne preparaty zawierające wąkrotkę wpływają na przyspieszenie ustępowania stanów zapalnych pęcherza oraz dróg moczowych.
  • Pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego: stosowanie preparatów zawierających wąkrotę azjatycką jest polecane osobom z nadciśnieniem oraz cierpiącym na niewydolność żylną. Roślina ta przede wszystkim poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, chroni śródbłonek naczyń, zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz zapobiega sklejaniu się płytek krwi.
  • Wspomaga leczenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: wąkrota jest polecana w przypadku niestrawności, bólów brzucha oraz biegunki. Udowodniono również, że wyciąg z wąkroty azjatyckiej przyspiesza gojenie wrzodów żołądka.

Poza tym, w przeprowadzanych badaniach stwierdzono, że wąkrotka działa toksycznie na niektóre rodzaje komórek nowotworowych. Wyciąg z wąkroty azjatyckiej ma toksyczny wpływ na komórki czerniaka u myszy oraz komórki raka piersi u ludzi.

Wąkrotka azjatycka - preparaty

Wąkrotka azjatycka występuje w wielu postaciach. Najczęściej można ją kupić w formie sproszkowanej. Taki proszek jest przeznaczony do przygotowywania nalewek oraz naparów. Wąkrotę można kupić również w formie tabletek oraz kapsułek. Zioło można kupić też w formie suszonej, która przeznaczona jest do sporządzania herbatek. Poza tym, wąkrotkę dodaje się do maści, balsamów oraz kremów, które wpływają między innymi na przyspieszenie gojenia się ran.

Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność ziół ze sklepu? Sposób jest prostszy, niż myślisz!

Wąkrotka azjatycka - gdzie kupić?

Preparaty zawierające wąkrotkę azjatycką można kupić między innymi w sklepach zielarskich, aptekach, a także sklepach ze zdrową żywnością. Cena za 100 gramów sproszkowanej wąkrotki wynosi około 15-20 złotych, natomiast za opakowanie 120 tabletek należy zapłacić około 50 złotych.

Więcej o: