Olejek tamanu pozyskiwany jest z drzewa o tej samej nazwie. Drzewo to rośnie w tropikalnych rejonach Azji, Afryki oraz na wyspach na Oceanie Spokojnym. Tamanu już wiele lat temu było cenione przez ludy Polinezji ze względu na swoje lecznicze właściwości, a różne części drzewa były wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.
Najcenniejszym produktem pozyskiwanym z drzewa tamanu jest olej, który tłoczy się z pestek pozyskiwanych z dojrzałych owoców tamanu. Olejek ma w swoim składzie unikalne składniki, które odpowiadają za jego niezwykłe właściwości. Te składniki to przede wszystkim kallofilloidyna oraz kwas kalofillowy. Są to naturalne flawonoidy, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwobrzękowo, antybiotycznie i przyspieszają gojenie ran. Poza tym, olejek tamanu zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwas oleinowy oraz kwas linolowy, które doskonale nawilżają skórę. W składzie olejku znajdują się także fitosterole wzmacniające barierę lipidową skóry, działające regenerująco oraz zapobiegające utracie wody ze skóry.
Olej z pestek tamanu ma wiele zastosowań i właściwości. Przede wszystkim działa antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwgrzybicznie. Ma również działanie przeciwreumatyczne. Olejek tamanu zalicza się do antyoksydantów ze względu na to, że zwalcza wolne rodniki. Ten rodzaj olejku jest często wykorzystywany w celu przyspieszania gojenia ran. Działa on także przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Olejek z pestek drzewa tamanu korzystnie wpływa na kondycję skóry, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Przyspiesza on regenerację skóry, wpływa na redukcję blizn oraz nowo powstałych rozstępów. W trakcie badań przeprowadzanych w 2001 roku przez BioScience Laboratories stwierdzono, że po dziewięciu tygodniach codziennego stosowania olejku tamanu widoczność blizn oraz ich rozmiar uległy redukcji. W przypadku stosowania oleju tamanu na blizny bardzo ważne jest jego regularne i długotrwałe używanie, gdyż efektów można spodziewać się dopiero po kilku miesiącach.
Olejek tamanu jest polecany również do pielęgnacji skóry trądzikowej, zanieczyszczonej, tłustej oraz mieszanej. Regularne stosowanie olejku pozwala na przyspieszenie gojenia zmian skórnych, zapobiega powstawaniu zaskórników, łagodzi stany zapalne skóry, a także zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.
Olej można stosować na skórę w wersji rozcieńczonej (około 20-50% olejku tamanu) lub w wersji nierozcieńczonej. Nierozcieńczony olejek polecany jest do stosowania punktowego na blizny oraz wypryski, natomiast olejek tamanu zmieszany z innym olejem, na przykład z kocanki, można stosować na całą twarz.
Olej można stosować na skórę podrażnioną różnymi zabiegami kosmetycznymi, na przykład peelingiem kwasowym. Sprawdza się on doskonale w przypadku zaczerwienionej, uszkodzonej skóry, gdyż sprzyja regeneracji i działa łagodząco. W połączeniu z pantenolem oraz żelem hialuronowym może być stosowany na skórę po ukąszeniu owadów lub oparzeniach słonecznych. Olejek tamanu wpływa pozytywnie również na skórę dojrzałą, z pierwszymi oznakami starzenia.
Oprócz skóry twarzy, olejek z drzewa tamanu może być stosowany na skórę głowy. Olejek poleca się wcierać w skórę w przypadku łupieżu, swędzenia, łuszczycy, łysienia, a także zapalenia mieszków włosowych.
Olejek z pestek drzewa tamanu można kupić między innymi w drogeriach internetowych oraz sklepach z naturalnymi produktami do pielęgnacji. Dobrej jakości olej tamanu nie należy do najtańszych. Jego wysoka cena wynika między innymi z faktu, że do wyprodukowania około 5 kilogramów zimno tłoczonego oleju konieczne jest zużycie aż 100 kilogramów owoców. Cena za 10 gramów olejku wynosi zazwyczaj kilka - kilkanaście złotych, natomiast za 200 gramów trzeba zapłacić już około 100 złotych, a nawet więcej.
Kupując olejek należy zwracać uwagę na to, czy jest to olej tłoczony na zimno, a także czy w jego składzie nie występują szkodliwe substancje. W składzie preparatu nie powinny znajdować się żadne środki chemiczne. Najlepsze są oleje tłoczone na zimno, pozyskiwane z drzew tamanu z ekologicznych upraw, nierafinowane i wytłaczane z pestek tamanu bez użycia rozpuszczalników. Aby przedłużyć trwałość olejku często dodawana jest do niego oleożywica rozmarynowa.