Kolejne leki na nadciśnienie znikają z półek w polskich aptekach. Jest specjalne oświadczenie

Kilkanaście serii tabletek na nadciśnienie Co-Besperes i Besperes zostało wycofanych z obrotu w Polsce. Przyczyną jest zanieczyszczenie substancji czynnej zawartej w lekach - walsartanu. Europejska Agencja Leków wyjaśnia, co powinny zrobić zażywające je osoby.

Jakiś czas temu informowaliśmy o wstrzymaniu w obrocie w Polsce i w Europie aż 48 różnych leków na nadciśnienie. Powodem było zanieczyszczenie zawartej w nich substancji czynnej - walsartanu. Jego producentem okazała się chińska firma Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Skala tego problemu okazała się tak duża, że Europejska Agencja Leków (EMA), we współpracy z Europejskim Dyrektoriatem Jakości Leków i Ochrony Zdrowia (EDQM), postanowiła sprawdzić również innych producentów walsartanu.

W toku procesu weryfikacyjnego okazało się, że także hinduska firma Mylan Laboratories Limited produkuje zanieczyszczony walsartan, który niestety posłużył do wytworzenia co najmniej kilkunastu serii dwóch rodzajów leku na nadciśnienie.

W związku z tym Główny Inspektor Farmaceutyczny, po informacji z systemu Rapid Alert oraz od polskiego dystrybutora leku, łódzkiej Delfarmy Sp. z o.o., zadecydował o wycofaniu ich z obrotu na terenie całego kraju. Wiadomo też, że podobną decyzję podjął portugalski eksporter leku na Europę - firma Teva Pharma Produtos Farmaceuticos Lda.

Decyzją GIF-u w trybie natychmiastowym zostały wycofane z obrotu następujące serie leku Co-Besperes (Valsartanum + Hydrochlorothiazidum 160 mg + 25 mg, tabletki powlekane, 14 i 28 sztuk w opakowaniu):

nr serii: 6P601081, data ważności: 01.2019
nr serii: 6P606290, data ważności: 06.2019
nr serii: 6P606270, data ważności: 06.2019
nr serii: 0000350, data ważności: 09.2019
nr serii: 0001612, data ważności: 12.2019
nr serii: 0003617, data ważności: 05.2020
nr serii: 0001997, data ważności: 01.2020
nr serii: 0002338, data ważności: 02.2020
nr serii: 6P606290, data ważności: 06.2019 - opakowanie 14 tabletek
nr serii: 0001612, data ważności: 12.2019 - opakowanie 14 tabletek

Oprócz tego ze sprzedaży znika też lek Besperes (Valsartanum, 160 mg, tabletki powlekane, 28 sztuk w opakowaniu):

nr serii: 0001687, 01.2019.

Kochasz swoje serce? Skup się na diecie


Europejska Agencja Leków, która monitoruje proces kontroli producentów walsartanu, utrzymuje w specjalnym oświadczeniu, że wykryte zanieczyszczenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla pacjentów:

O wiele bardziej ryzykowne byłoby zaprzestanie stosowania produktów leczniczych stosowanych w leczeniu nadciśnienia. W związku z powyższym pacjenci nie powinni przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jednakże konsultacja lekarska w późniejszym terminie będzie konieczna dla ustalenia dalszego sposobu terapii.

Innymi słowy - jeśli ktoś zażywa lek z którejś z wycofanych serii, nie musi przerywać terapii nim. Powinien jednak jak najszybciej udać się do swojego lekarza, by przepisał bezpieczne "zastępstwo".

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na gif.gov.pl.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (31)
Kolejne leki na nadciśnienie znikają z półek w polskich aptekach. Jest specjalne oświadczenie
Zaloguj się
 • indan

  Oceniono 30 razy 30

  Tajemnicą poliszynela jest to że wiele substancji czynnych jest wytwarzanych nie w Europie, a w Indiach lub Chinach, może z tego samego powodu dla którego wiele rzeczy jest szytych w przez dzieci w Bangladeszu, a może dlatego że w Indiach nikt się ekologią nie przejmuje (katastrofa w Bhopalu). Można zadać sobie pytanie , a gdzie była kontrola jakości, i czy sprawdzano jakość substancji przed produkcją tabletek. A może nie warto inwestować w laboratorium analityczne, sprzęt i ludzi. Najcudowniejsza aparatura sama nie pracuje i nie interpretuje wyników ! A może jest tak jak w Łodzi gdzie działalność Laboratorium Kontroli Jakości Leków Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Łodzi jest zawieszona od 2008 roku. Analiza farmaceutyczna nie jest tania, a na wydziale farmaceutycznym w mamy komputer pentium III i inne zabytki, zamiast spektofotometru IR są zajęcia teoretyczne, tak wygląda polska nauka, Amen.

 • gokle

  Oceniono 20 razy 10

  W rok po wycofaniu ich w innych krajach obudzili sie nasi fachowcy.... cale kurestwo produkowane w Chinach powinno byc zakazane wszedzie na swiecie.

 • and.reh

  Oceniono 20 razy 4

  "Innymi słowy - jeśli ktoś zażywa lek z którejś z wycofanych serii" to najlepiej niech zawierzy się Matce Boskiej pamiętając przy tym, że: "- Im bardziej szczegółowe są zawierzenia, tym Matka Boska chętniej na nie odpowiada" a gwarantuje to ks. dziekan Stanisław Nowacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Nie lękajcie się!

 • jozefina22

  Oceniono 3 razy 3

  Ja już mam dość. Od 40 lat choruję na nadciśnienie.Jeszcze nigdy nie było tylu zwrotów leków na nadciśnienie jak teraz .Chyba my chorzy musimy założyć związek chorych i POZWAĆ MINISTERSTWO NIE ZDROWIA DO sądu za narażanie naszego życia, nie wspomnę o zdrowiu bo przy takim podejściu ministrów i lekarzy do chorych jakie teraz się widzi w szpitalach i przychodniach to szczęście jest być zdrowym.

 • phugoid

  Oceniono 8 razy 2

  tja... chinczycy i hindusi... nie tylko produkuja zanieczyszczone substancje czynne lekow i pozniej dostarczaja je do europy, do firm, ktore w imie greeeeeeeeeeeeeeeeeeeeed, produkuja tansze "genryki" ale rowniez dostarczaja cywilizacji zachodniej zanieczyszczona amfetamine, exctasy i inne takie syntetyczne kannabinoidy i uzywki... a produkowali by rodzimi producenci po politechnikach, i wszyscy by na tym skorzystali :) na czele z fiskusem

 • dudzij

  Oceniono 1 raz 1

  Kto wie czym były zanieczyszczone te leki????

 • usmiech_nocy

  Oceniono 1 raz 1

  Od kiedy Teva jest portugalska???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX